ADBLOCK Kullanımına Dünyanın Bakışı

Adblocker (reklam engelleme yazılımları) geleceğin dijital yayıncılığı için önem taşıyor. Adbloker Asya ülkelerinde mobilde ciddi önem taşırken Avrupa ve ABD’de masaüstü kullanımda çok etkin olduğu görülüyor. Bunun haricinde Danimarka, İsviçre ve Finandiya gibi Avrupa ülkeleri engelleyici kullanmakta dikkat çekiyor.

Türkiye, mobil üzerinden reklam engelleyici henüz keşfetmemiş gibi duruyor. Bu oran Çin’de %13, Endonezyada ise %58’lere kadar çıkıyor. Ayrıca Adblock kullanımı yaşlara göre de farklılık gösteriyor.
Bu verilere baktığımızda Nedir bu ”Adblock”? sorusu akıllara geliyor. Adblock’un yaygınlaşmış anlamı ise, insanların ilgisini çekmeyen, yüzlerinde karmaşık ifade bırakan, yanlış hedef kitleye gösterilen reklam türü olarak ifade ediliyor.

Reklam verenlerinde dikkatsiz ve yetkin bilgiye sahip olmamasından dolayı reklamlar sık sık engelleniyor, çünkü kişisel gizliliği ihlal edebiliyor, web sitelerini yavaşlatabiliyor, telefonların pillerini bitirebiliyor.
Birçok kişinin bildiği gibi Adblock (mozilla, firefox)’da kullanılırken Adblock Plus (Google Crome)’da kullanılıyor. Bazı reklam engelleyiciler ise üreticilerin kendiliğinden reklam göstermeyen mobil tarayıcılar geliştirmiştir.
Reklam engelleyiciler, internette gezinme deneyimini ciddi oranda arttırmaktadır.Reklam engelleme ile bunların ciddi oranda arttırmaktadır.Reklam engelleme ile bunların açılmasını beklemediğimizden istediğiniz sayfalar çok daha hızlı açılıyor.

ADBLOCK her şeyi engellemez. Birçok verinin yer aldığı filtreleme listeleri sayfalarla ve uygulamaların açılmasını engeller. Reklam engelleyiciler sadece bannerların gösterilmesini değil aynı zamanda videolarında gösterilmesini engeller.

Sonuç olarak, doğru yapılmış bir reklam stratejisi, doğru hedefleme ve kayıtlı web siteleri ile son kullanıcıya kolayca erişebiliriz. Son kullanıcı ise rahatsızlık duyacağı reklamları görmeyeceğinden amacına yönelik internette gezinmeyi sağlayabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir