Ajansımın Doğru Bir Reklam Stratejisi Uyguladığını Nasıl Anlayabilirim?

Merhaba, ben Yunus Emre Yalçın. Dijital pazarlama ve SEO ajansı olarak hizmet veren Semroot’ta yönetici pozisyonunda çalışmaktayım. Bunun yanı sıra, bilgilerimi Semroot Akademi üzerinden arama motoru optimizasyonu ve dijital pazarlama ile ilgilenen herkesle paylaşmayı amaçlıyor ve bu alanda yapılan hataların elimine edilmesini istiyorum. Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi, internetin yaygınlaşması ve reklamcılık alanındaki evrim, markaların tanıtım faaliyetlerini dijital ortama taşımasına sebep oldu. Influencer marketing stratejilerinden sosyal medya reklamlarına, arama motoru optimizasyon çalışmalarından arama motoru reklamlarına kadar pek çok yöntem, markaların trafik, etkileşim ve satış oranlarını yükseltmek amacı ile kullandıkları, marka prestijlerini yükseltme amacı ile devam ettirdikleri yöntemler haline geldi.

Ajansımın Doğru Bir Reklam Stratejisi Uyguladığını Nasıl Anlayabilirim

Eğer siz de bir marka temsilcisi olarak markanızın adını arama motorlarında daha görünür kılmak, ajansınızın potansiyel müşterilerine rakiplerinizden daha önce ulaşmak ve farklı stratejiler ile modern, gelişmiş ve güvenilir bir marka yüzü oluşturmak istiyorsanız, muhtemelen dijital reklam ajanslarından hizmet almayı planlıyorsunuzdur. Peki hizmet almayı düşündüğünüz ya da hizmet alıyor olduğunuz ajansın doğru bir reklam stratejisini kullandığını nasıl anlayabilirsiniz? Oldukça uzun yıllardır sektörde çalışıyor olmamın verdiği tecrübe ile, bu soruyu yanıtlamaya çalışacağım.

İyi Bir Reklam Stratejisi Nasıl Olmalıdır?

Reklam stratejisi, mevcut reklam ve tanıtım bütçesinin en yüksek dönüşüm oranını sağlayacak şekilde kullanılmasını amaçlamalıdır. Dijital pazarlama ajanları farklı dijital reklam yöntemlerinden farklı oranlarda yararlanırken, farklı kategorilerde optimizasyon sağlamayı amaçlarlar. Örneğin bir sosyal medya platformunda verilen reklam, web sitesi trafiğinizi arttırdığı kadar marka bilinirliğini ve prestijini de arttıracaktır. İyi bir reklam stratejisi oluştururken yalnızca sayısal verilere değil, matematiksel değerlerle ölçülemeyecek müşteri yorum içeriklerine ve marka atıflarına da önem vermek gerekir. Peki, iyi bir dijital reklam stratejisi nasıl olmalıdır?

İyi Bir Reklam Stratejisi Nasıl Olmalıdır

Şu ana kadar yalnızca matematiksel verileri dikkate alarak markayı yoğun bir şekilde reklam bombardımanı altında bırakan çok sayıda dijital pazarlama projesi ile karşılaştım. Eğer markanızın kalıcı, düzenli ve prestijli bir şekilde yükselmesini istiyorsanız, organik bir süreç yönetmelisiniz. İşte iyi bir reklam stratejisi oluşturmak için bazı ipuçları:

Doğru Reklam Stratejisi İçin İpuçları

1. Reklamların interaktif olduğunu unutmayın. Reklamların küçük bütçeler halinde yayınlanması, elde edilen dönüşler çerçevesinde reklamların şekillendirilmesi ve farklı platformlardaki reklam içeriklerinin yeniden oranlanması gerekir. Matematiksel (site trafik oranı, site etkileşim oranı) ve sözel verileri (çeşitli site dışı blog ve platformlarda müşteri yorumları, site içerisinde ürün yorumları) doğru analiz ederek marka için yaratılan stratejiyi sürekli olarak iyileştirmek bu noktada oldukça yararlıdır.

2. Reklam içeriğini hazırlarken, markanızın hangi özelliğine vurgu yapılması gerektiğine karar vermek gerekir. Tam olarak bu noktada, hedef müşteri kitleniz ile ilgili çok boyutlu bir analiz gerçekleştirilmesi gerekir. Pazarladığınız ürün ya da hizmet ile ilgilenmesini beklediğiniz kitlenin yaşı, cinsiyeti, ilgi alanları, sosyal medya kullanım oranları, takip ettiği influencer ya da fenomenler, internette vakit geçirme sıklığı, internette vakit geçirdikleri aralıklar, satın alma davranışları, medeni durumları gibi pek çok boyut, doğru reklam içeriğini oluşturmak konusunda size yardımcı olur. Çalıştığınız ajansın tüm bu analizleri gerçekleştirdiğinden emin olmalısınız.

3. Birden fazla dijital pazarlama ya da arama motoru optimizasyonu aracı kullanmak, dijital araçların sunduğu farklı analiz ve model oluşturma yöntemlerinin tamamından yararlanmak oldukça değerlidir. Markanız için daha fazlasını isteme hakkınız var. En temel dijital araçların kullanıldığı, yaratıcılıktan yoksun bir reklam stratejisi yerine, özel araçlarla tasarlanan gelişmiş reklam stratejilerini talep edin. Google Lighthouse, Google Optimize, Google Yapısal Veri Test Aracı, Google Search Console ( Google Web Yöneticisi Araçları ), Screaming frog Log File Analyser, Ahrefs, Built With, Pingdom Tools, Ubersuggest, Urlprofiler, keywordtool.io, kwfinder.com, Ninja Outreach ve çok daha fazlası, iyi bir dijital pazarlama ajansı tarafından kullanılması gereken temel SEO ve dijital pazarlama araçlarıdır.

Doğru Reklam Stratejisi İçin İpuçları

4. Çalıştığınız ajansın istatistiksel bilgileri yorumlamak konusunda gelişmiş bir bilgisi olmalıdır. Google Analytics başta olmak üzere yararlanılan farklı veri kaynaklarını doğru yorumlamak, en iyi arama motoru optimizasyon sürecini, dolayısıyla en iyi reklam stratejisini oluşturmayı sağlar.

5. Çalıştığınız ajansın ekonomi ve pazarlama ile ilgili geleneksel anlamda bilgisi olması da oldukça değerli. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamanın birkaç adım ötesidir. Fakat uzun yıllar boyunca bu sektörde çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki, temel ekonomi, veri analizi ve pazarlama eğitimini almamış olan bireyler, dijital pazarlamanın temel mantığını anlayamazlar. Çok daha gelişmiş araçlar, özelleştirme filtrelemeleri ve kullanıcı davranış ölçümleme teknikleri ile, dijital pazarlama da geleneksel pazarlamanın temel mantığı üzerinden çalışır.

dijital pazarlama

6. Reklam bütçesi yönetimi konusunda esneklik, bir dijital pazarlama ajansının size sunabileceği en önemli özelliklerden biridir. Ajansların reklam hesaplarına sizin kredi kartınızı tanımlaması ve bu sayede tüm ödeme işlemlerini bizzat gözlemlemenizi sağlaması, ajanslara duyacağınız güveni güçlendirecek ilk adımdır.

7. Reklam stratejisi oluşturma, geliştirme ve sonuçları yorumlama gibi her aşamada belli aralıkla size rapor verilmesi, doğru bir ajans ile çalıştığınızı gösterecek olan oldukça temel bir faktördür. Markanızın nasıl bir süreçten geçtiği, ne oranda bir bütçe ile nasıl dönütler aldığı, dönüşüm sağlamayan reklamlardan ne zaman vazgeçileceği, umut vaat eden reklam modellerinin nasıl geliştirileceği gibi konuların tamamı, analiz sonuçları birlikte ajansınız tarafından size sunulmalıdır. Bu sunumlar için gerçekleşen toplantılarda sizin de fikriniz alınmalıdır.

Reklam stratejisi

 

 

Hemen Bir Sosyal Medya Reklamı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir