Akıllı Hoparlörler, 2021 Yılına Kadar Küresel Olarak Tabletleri Tutmaya Ayarlanmış


Akıllı Hoparlörler, 2021 Yılına Kadar Küresel Olarak Tabletleri Tutmaya Ayarlanmış

Ticaret, reklamcılık ya da diğer bir şey: Akıllı hoparlör modeli şimdilik çözülmedi. 2021’de, Canalys’ten yeni bir küresel tahmine göre, tabletlerden daha çok akıllı hoparlörler kullanılacak. Firma, dünya genelindeki akıllı konuşmacı tabanının bu sene aşağı yukarı 114 milyon birimden gelecek yıl 208 milyona çıkacağını söylüyor. Diğer ön görüler, ABD (küresel) akıllı hoparlörlerin kurulu tabanını durumu hazırda 100 milyondan çok bir düzeye getirdi.

ABD, Asya artan en büyük piyasa. Canalys, ABD’nin akıllı hoparlör sahipliğinin yüzde 42’sinden çoğuna tekabül eden aygıtlar için en büyük tek piyasa olmaya devam edeceğini öngörüyor. Fakat, büyük büyüme fırsatı, bilhassa Google ve Amazon’un henüz bir dayanağı olmadığı Asya ve Çin’de.

Apple her sene milyonlarca iPad satmaya devam eder iken – 2018’de aşağı yukarı 43 milyon sattı – piyasa bir müddettir düşüşe geçti. Gittikçe daha büyük olan akıllı telefon ekranlarının büyüklüğü aygıtlara olan isteği azalttı.

Henüz bir piyasalama modeli yok. Akıllı konuşmacıların tablet tutulması, Canalys’in öngördüğü net vakitte gerçekleşip gerçekleşmemesi önemsizdir; o olacak. Bu bunun yanı sıra, piyasa ile alakalı bir iş modelinin, bugüne kadar satılan çok sayıya karşın, aygıtlar amacıyla şimdilik bulunamaması sebebiyle de mühimdir. Akıllı hoparlörler farkındalık yaratmaya ve akıllı ev aksesuarlarının (fişler, ampuller, termostatlar) tüketici satın alımlarını artırmaya yardım ederken, markalar ya da direkt olarak cevap veren pazarlamacılar amacıyla tesirli bir tanıtım kanalı olarak meydana çıkmamıştır. Potansiyel bir istisna (ve yeni meydana çıkan bir model) Walmart’ın konuşmacıları market alışverişi ve sadakat aracı olarak kullanması olabilir.

Daha büyük ekran Home Hub Geliyor

Google, Ana Sayfa Hub’ının pazarın dinamiklerini değiştirebilecek potansiyel olarak daha geniş ekranlı bir sürümünü piyasaya sürmeye hazır . Kesin rakamlar bulunmamakla birlikte, anekdot kanıtlar, Google’ın Ana Hub’ının Echo Show’un dışından satılabileceğini ve Google’ın şu anda akıllı konuşmacı pazarında hâkim olan Amazon’dan pay kazanmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Ekran tabanlı akıllı hoparlörlerin daha geniş tüketimi, aygıtlara internet tipi arama, görüntüleme ve video reklamcılık iş modelleri getirebilir. Fakat, bu görülmeye devam etmekte ve ileriye doğru nüfuz etme standardına bağlı.

Akıllı ekran pazarı, iPad liderliği nedeniyle Apple’ın kaybedeceği bir yer olmalıydı; Şirket piyasaya, hoparlöre monte edilmiş bir iPad mini ile girmeliydi. Ancak Apple, pahalı bir ürün (349 $ HomePod) piyasaya sürülerek geç kaldı ve yanlış hesaplandı; Google ve Amazon ise alt ucunda agresif indirimlerle evlat edinmeye başladı.

Facebook, Portal akıllı ekranları ile de pazara geç kalmıştı. Karma incelemeler ve şirketin başarılı gizlilik skandalları, ürün talebini olumsuz yönde etkilemiş ve şansını kalıcı olarak tahrip etmiş olabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir