Backlink Nedir? Verimli Backlink Kullanımı Nasıl Yapılır?

Ben Yunus Emre Yalçın, dijital pazarlama ve SEO danışmanlık ajansı Semroot’un ve Semroot Akademi’nin yöneticisiyim. Bugün sizlerle birlikte SEO alanında uzun yıllardır tartışılan bir konuyu ele almak istiyorum. SEO çalışmalarının başarıya ulaşmasını sağlamak için birçok etken bir arada yürütülür. Bu etkenlerden en önemlisi ise backlink kavramıdır. Backlink, SEO uyumlu sitelerin vazgeçilmezleri arasındadır ve hatalı bir backlink uygulaması sitenizin sıralamalarda gerilemesine hatta arama motoru tarafından cezalandırılmasına neden olabilir.

Backlink Nedir

Backlink Nedir?

Geri bağlantı olarak çevirebileceğimiz backlink, en kısa ve kolay şekilde bir web sitenin farklı bir web sitesine bağlantı vermesi olarak tanımlanabilir. Örneğin, A sitesi içeriklerinin herhangi birinde B sitesine link verirse, B sitesi backlink almış olarak değerlendirilir. Aynı örnekte A sitesinin verdiği giden bağlantıya outbound, B sitesinin aldığı gelen bağlantı inbound olarak adlandırılır. 

Backlink siteye verilen referanslardır ve referanslar hayatın tüm alanında olduğu gibi internet dünyasında da son derece önemlidir. Kaliteli backlink alan siteler, arama motorlarında kısa sürede üst sıralara çıkabilir, site daha popüler hale gelebilir ve en önemlisi ziyaretçi sayısında büyük bir artış gözlemlenir. 

İnternette milyonlarca link bulunur, bu linklerden bazıları yararlı bazıları ise zararlı linklerdir. Örneğin, zayıf ve kopya içeriklerin fazla olduğu siteler ya da arama motoru politikalarına aykırı sitelerden gelen backlinkler, arama motorlarının gözünde hiç bir önem taşımayacağı gibi sitenizin Google gibi arama motorları tarafından yaptırıma uğramasına sebep olabilir.

Google, siteleri değerlendirmek ve arama sonuçları sıralamasını belirlemek için birçok algoritmayı aynı anda kullanır. Arama motoru botları yani örümcekler, backlinkleri faydalı olarak görebilir ve site değeri artış gösterebilir. Ancak sıralama belirlemek için kullanıcı deneyimleri ve içerikler de önemli faktörler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle sadece backlink alarak arama motorlarında yükselme şansınızın artık olmadığını söylemem gerekiyor. 

Backlink Oluşturma Yolları Nelerdir?

Uzun yıllardır SEO konusunda edindiğim deneyimlerden elde ettiğim bilgilere dayanarak söylemeliyim ki, Türkiye’de 10 siteden 7-8 tanesini hatalı link ağı kuruyor. Hatalı kullanımlar sitenin arama motorlarında sıralama kaybetmesine neden olduğu gibi ziyaretçilerin gözünde de yanlış bir imaj oluşturmakta. Dolayısıyla backlinklerin arama motorları ve ziyaretçiler tarafından doğal olarak karşılanması üzerinde en çok durmamız gereken konu oluyor.  

Arama motoru robotları tarama ve değerlendirme aşamasında backlinklerin hangi kaynaklardan ne tür bir link yapısıyla geldiğine dikkat eder. Birçok site sahibi bu ayrıntıyı görmezden gelerek sitesini kısa süre içerisinde binlerce spam linkle dolduruyor. Aynı zamanda SEO alanında faaliyet gösteren birçok firma backlink satışı yaptığını iddia ederken kalitesiz ve zayıf içeriklere sahip olan siteleri kullanarak internet çöplüğünde sürekli olarak yeni yığınlar yaratıyorlar. Sürekli olarak kendini güncelleyen, geliştiren ve kullanıcı deneyimini öne çıkaran Google gibi arama motorları, yüzlerce siteden alacağınız spam linkleri çok kolay bir şekilde filtreleyebiliyor. Buna devam ettiğiniz takdirde ise siteniz arama motorları tarafından ağır bir şekilde cezalandırılıyor.

Backlink oluşturma için aşağıda sıralanan yöntemler kullanılabilir.

Farklı Sitelerle Anlaşma

Backlink alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, backlink alan ve veren sitelerin benzer konularda faaliyet göstermesidir. Örneğin, pasta yapımı üzerine hizmet veren bir sitenin yapay zeka ile ilgili faaliyet gösteren bir siteden backlink alması beklenen etkiyi yaratmaz. Aynı zamanda bu durumun aşırı şekilde uygulanması arama motoru botlarının yani örümceklerin siteyi olumsuz olarak değerlendirmesine sebep olur. 

Eğer sitenizin içeriği arabalarla ilgiliyse arabalarla ilgili diğer sitelerden backlink almaya çalışmalısınız. Böylece, backlink veren site diğer siteye referans olmuş olarak görülebilir. Aynı zamanda bir blogun site hakkında inceleme yazması ve link paylaşması kaliteli bir backlink alımı olarak değerlendirilebilir. Blogdan gelen ziyaretçiler erişim sayısının arttırken sadık bir okuyucu kitlesi oluşturabilir. 

Kaliteli ve doğal backlink alımlarında uygulanabilecek birçok yöntem mevcuttur, bunlardan bir diğeri ise köşe yazarlarıyla anlaşmaktır. Köşe yazarları, içeriğinde siteden edindiği bilgileri paylaşabilir; link vermese bile gerçek okuyucular arama motorları aracılığı ile siteye ulaşabilir. Ayrıca marka bilinirliğini de artış gösterecektir. 

backlink olsuturma yollari

Dahili Bağlantılar 

Semroot Akademi yöneticisi olarak backlink konusunda uzun yıllardır denemeler yapmaya devam ediyorum ve son yapılan Google güncellemeleri kapsamında tüm çalışmalarımı güncelliyorum. Bu bağlamda backlink alımlarında kendi sitenizin içeriklerinden faydalanmanın da etkili bir yöntem olduğunu iletebilirim. İçeriğin konusuna uygun yapılan dahili bağlantılar, örümceklerin siteyi kapsamlı ve değerli olarak görmesine fayda sağlamaktadır. 

İç bağlantılar, okuyucunun sitede kalma süresini arttırırken site ile ilgili olumlu görüşlerin oluşmasına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca makaleyi okurken sıkılan kullanıcı yeni bir bağlantı ile farklı bir içeriğe yönelebilir. Ana makaleye eklenen dahili bağlantılar ilgili tüm konuların sitede bulunduğunu açık bir şekilde gösterir. Ancak sürekli aynı anahtar kelimelere iç bağlantı yapmak ya da iki yüze yakın iç bağlantı kullanmak sıralama düşüşlerine yaşanmasına sebep olabilir. Bu nedenle az sayıda ve kaliteli iç bağlantılar okuyucu ve arama motorları için kaliteli bir backlink olarak kabul edilir. 

Sosyal Medya Kullanımı

Backlink denildiğinde herkesin aklına sitelerden alım yapmak gelebilir. Oysa ki, teknoloji dünyası her geçen gün daha fazla gelişirken Google algoritmaları da bu değişimlere ayak uydurmaktadır. Arama motorlarının internette yer alan tüm içerikleri taradığını söylemek mümkün. Sosyal medya paylaşım sitelerinde site sahibi ya da okuyucuların link paylaşması doğal backlink olarak kabul edilir.

Doğal backlinkler, siteye en fazla yarar sağlayan ve ziyaretçi sayısını arttıran bağlantılardır. Bu bağlantılar, markanın tanınmasına da yardımcı olur. Markanın tanınmasıyla birlikte kullanıcılar arama motorlarında direkt site adı girerek erişim sağlayabilir. Facebook, Twitter, İnstagram ve Linkedin gibi platformlarından yapılan URL paylaşımları, algoritmalardan kaynaklanan olumsuzlukları minimuma indirirmektedir. 

Kapalı Web Sitelerin Bağlantılarını Kullanmak

İnternet alanında en kaliteli ve popüler sitelerin bile bir gün kapanma ihtimali bulunmaktadır. Kapanan siteleri bir fırsat olarak görüp değerlendirmek ise büyük çoğunlukla yarar sağlar. Tecrübelerim doğrultusunda kapanan web sitelerin aldığı backlinkleri avantaja çeviren sitelerin kısa zamanda erişim sayısını arttırdığını açıklayabilirim.

Site sahipleri, kendi alanında faaliyet gösteren ancak farklı sebeplerden dolayı kapanan siteleri bulmalıdır. Sitelerde yer alan backlinkleri bulabilmek için ise backlink analiz programları tercih edilebilir. Örneğin, Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren A sitesi, farklı bir otomotiv sitesi olan B sitesine referans verir. B sitesi zaman içinde çeşitli sebeplerden kapanabilir ve A sitesinin vermiş olduğu backlink geçersiz olur. Dolayısıyla A sitesi ile iletişime geçerek B sitesi yerine backlink talebinde bulunulabilir. 

Bozuk bağlantıları ve backlinkleri bulabilmek için backlink analiz programları tercih edilebilir. Programların büyük çoğunluğu site ismi girildiğinde alınan backlinkleri de göstermekte bu bağlamda araştırma yaparak istenilen sonuçlara ulaşılabilir.

rakip sitelerden backlinkler

Rakip Sitelerin Backlinkleri 

Dijital ortamlarda rekabetin hiç bir zaman bitmeyeceği ve günden güne artarak devam edeceğini unutmamak gerekir. Sitenizin faaliyet gösterdiği alanda en iyi web siteleri bulabilir ve backlink aldıkları sitelere teklif sunabilirsiniz. Danışanlarım ve müşterilerim bu yöntem ile kaliteli backlinklere sahip olurken rekabet etme fırsatı yakalıyor. Ancak bilgilerimi saklamayı hiç bir zaman doğru bulmadım ve sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyorum.

Backlink analiz araçları sayesinde rakip domainin adresini yazarak aldığı backlinkler görülebilir. Backlink alınan sitelerle görüşerek siteyi tanıtmak ve backlink teklif etmek çoğu zaman işe yarar. Bu yöntem sayesinde en kaliteli platformları kısa sürede görebilir ve doğal backlink edinebilirsiniz. 

Forum Ve Blog Yorumları

İnternette kaliteli içerik bulmak her zaman uğraştırıcı ve yorucu süreçlere sebep olur. Birçok sitenin SEO konusunda ya da farklı konularda iddialı söylemlerine rağmen eksik ve yanlış bilgiler verdiğini görüyorum. Dolayısıyla kullanıcılar yanlış bilgiler edinirken çoğu zaman aradığı sorunun cevabını yorumlarda ya da farklı sitelerde bulmaya çalışıyor.

Kullanıcılara kaliteli içerik sunmak ve backlink almak için çeşitli blog ve forumlarda link paylaşımı yapılabilir. Bu backlinkler siteye dönüşüm oranını arttırırken organik bir trafik sağlayacaktır.

Kaliteli İçerikler 

Güç edinmek ve backlink almak için kaliteli içeriklerin oluşturulması gerekir. Ziyaretçilere bilgi sunmak kısa sürede erişimi arttırabilir, geniş kitlelere ulaşılmasını sağlar ve günlük ziyaretçi sayısı belirli bir sayının altına düşmez. Aynı zamanda kaliteli içeriklerin paylaşılması diğer sitelerin kaynak olarak görüp URL paylaşmasına yardımcı olur. İçerikleri daha fazla duyurmak ve tanınmak için sayfalara sosyal medya paylaşım ikonları eklenebilir. 

Araştırmalarımda gördüğüm ve deneyimlerimden elde ettiğim bilgilerim sayesinde birçok sitenin az sayıda backlink alarak ya da hiç almadan da hedeflediği sıralamaya eriştiğini ifade edebilirim. Bu durumun en önemli sebebi ise kopya ya da zayıf içerikler kullanmamak. Kaliteli platformlar, güçlü içerikleri paylaşmaktan hiç bir zaman çekinmez ve otoritesini paylaşabilir. 

kaliteli içerik için tanıtım yazıları

Tanıtım Yazıları

Dünyanın birçok bölgesinde SEO alanında kapsamlı bir hizmet veriyorum ve müşterilerim genellikle kaliteli backlinkleri kısa sürede edinmek istiyor. Ancak doğal bir backlinkin büyük oranda emek ve sabır gerektirdiği göz ardı edildiğini ifade etmek gerekebilir. Backlink alımlarında öncelikle site içeriğini geliştirilmelidir. Kaliteli içeriklerin ardından tanıtım yazıları ile doğal bir süreç yürütülebilir. 

Geçtiğimiz yıllarda Google algoritmaları backlinklerin kaliteli olup olmadığına bakmaksızın siteyi yararlı olarak kabul ediyordu. Ancak bu durumun suistimal edilmesi çeşitli güncellemelere sebep oldu. Tanıtım yazıları ise uzun yıllardır kaliteli backlinklerin alındığı sağlam bir kaynak olarak kullanılmaya devam ediliyor. Türkiye’de ve dünyada haber, teknoloji ve spor sitelerinin büyük çoğunluğu bu yöntemle gelişmektedir. Siteyi tanıtan bu yazıları sürekli uygulamamak kaydıyla önerebilirim. 

Hangi Sitelerden Backlink Alınmamalı

Hangi Sitelerden Backlink Alınmamalı?

Dijital reklam, yazılım ve SEO konusunda on beş yıllık bir tecrübeye sahibim, dolayısıyla geçmiş yıllardan günümüze kadar yapılan çalışmaların bir çoğunun eskidiğini ifade edebilirim. Geçtiğimiz yıllarda sayfa altlarında kullanılan footer linkler backlink için önemli bir kaynak olarak görülüyordu. Şimdi ise footer üzerinden oluşan bir link yapısı kurmanın sitenizi mayın tarlası haline getirmekle aynı anlama geldiğini söyleyebilirim. Google değişiyor, büyüyor…  

Backlink çalışmaları doğru uygulandığı takdirde avantaj sağlamaktadır ancak aşağıda belirttiğim durumların gerçekleşmesi halinde site kapanabilecek duruma gelebilir. 

  • Yeni açılan sitelerden backlink alınmamalı ve en az bir senelik bir süre beklenmelidir(istisnalar olabilir),
  • Sürekli backlink alan, her konuda link veren siteler tercih edilmemelidir,
  • Güncel içeriklere sahip olmayan ve hiçbir paylaşım yapmayan sitelerden backlink almak beklenen etkiyi sağlamaz,
  • Sahte hit sağlayan sitelerden ya da gerçek ziyaretçisi olmayan sitelerle backlink çalışması yapılmamalıdır.

Backlink almak için kaliteli ve güncel olan siteler tercih edilmeli. Kopya ve zayıf içeriklerin kullanıldıığı sitelerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Aynı zamanda sadece tek bir sayfası olan ve farklı paylaşımların bulunmadığı sitelerden kaçınılması yarar sağlayacaktır.

Backlink satışı yaptığını iddia eden siteler ise en tehlikeli sonuçlara sebep olmaktadır. Google, backlink kaynaklarını da incelemektedir ve bu siteler, tüm emeklerin boşa gitmesine sebep olacaktır. Alexa, PageRank, TrustRank değerleri düşük olan sitelerden backlink alınmamalıdır bu siteler, backlink alan sitenin değerinin düşmesine de sebep olacaktır. 

Hacklenen ya da hack girişiminin bulunduğu sitelerde arama motorları tarafından riskli görülmektedir bu nedenle bu sitelerden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda farklı bir dilde yayın yapan sitelerden backlink almak arama motoru botları ve okuyucular tarafından sahte olarak nitelendirilecektir. Sitelerden toplu şekilde yorum yolu ile backlink almak da arama motorları tarafından kabul görülmeyeceği gibi cezalara da sebep olabilir.

Yararlı Backlink Türleri

Yararlı Backlink Türleri Nelerdir?

Amerika’dan Endonezya’ya kadar SEO ve diğer dijital konularda uzmanlık yapıyorum, dolayısıyla bilgi ve tecrübelerime dayanarak hazırladığım bu içerikte ifade etmem gereken en önemli noktalardan biri ise backlinklerin kalıcı olmasıdır. Kısa sürede birçok siteden backlink almak kısa süreli sıralama yükselmelerine yarayabilir ancak botlar bu durumu fark ettiğinde misliyle olumsuz sonuca sebep olacaktır. Aynı zamanda alınan backlinkler bir ziyaretçi de getirmelidir, ziyaretçilerin saniyeler içinde siteden çıkması da örümcekler tarafından negatif yönde değerlendirilebilir. Bu nedenle doğal ve nitelikli backlinklerin gerçek ziyaretçiler getirmesi beklenir. 

Yararlı backlink türleri ile sitenin otoritesi artış gösterebilir ve kısa sürede bir marka haline gelebilir. Aşağıda yararlı backlink türleri ile ilgili detaylar belirtilmektedir. 

 

  • Takip Edilen Bağlantı (DoFollow Linkler): Backlink alımları otomatik olarak dofollow şeklinde yapılır. Bu bağlantı türünde backlink alan site değerlenir ve güven oyu olarak kabul edilir. Backlink veren site, alan siteye referans olur ve arama motorları bu bağlantı sayesinde siteyi inceleyebilir.
  • Takip Edilmeyen Bağlantı(NoFollow Linkler): 2005 yılında kullanılımına başlanan bu bağlantı türü, kalitesinden ve değerinden emin olmayan siteleri hedeflerken yapılır. Arama motoru, verilen bağlantıyı takip etmez ve hedef sitenin sıralamasında herhangi bir değişim yaşanmaz. 

 

Kalitesiz ve kopya içeriklere sahip olan bir siteye backlink vermek, sitenin SEO puanını ve sıralamasını düşürebilir. Dolayısıyla nofollow etiketlerin kullanılmasını tavsiye edebilirim.

Dofollow etiketler şu şekildedir:

<a href=”http://example.com”>ornekwebsitesi</a>

Nofollow etiketler ise şu şekilde belirtilir:

<a href=”http://example.com” rel=”nofollow”>ornekwebsitesi</a>

 

  • İç Bağlantılar(Internal Linkler): Arama motorları botlarının site taramalarını ve indeksleme işlemlerini kolaylaştırdığı için yaralı backlink türü olarak kabul edilebilir. 

Backlink Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Backlink Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Backlink oldukça kapsamlı ve geniş bir kavram bu nedenle birçok detaya hakim olmak gerekiyor. Doğru bir uygulama için ise detaylar önemli bir fark yaratabilir. Takip ettiğim güncellemeler ve algoritmalar sonucunda hazırladığım ayrıntılar site sahiplerinin önemli avantajlar elde etmesine sebep olurken sıralamada da yükselmeler görülebilir. 

Backlinklerin kullanıldığı yazılar, çapa metin (anchor text) olarak kabul edilir. Doğru bir uygulama için çapa metinlerin hedef bağlantı ile uyumlu olması gerekir aksi takdirde verilen bağlantı her iki site için de zarara sebep olacaktır. Aynı zamanda sürekli aynı çapa metinlere bağlantı almak da kaliteli bir sitede olmaması gereken unsurlardan biridir. Dolayısıyla çapa metinler sürekli güncellenmelidir. 

Sayfa içeriklerinin her birine ya da materyallere backlink alınabilir. İncelediğim sitelerin bir kısmında sadece ana sayfaya ya da sadece bir sayfaya backlink alındığını görmekteyim. Bu durum backlink konusunda yapılabilecek en büyük hataların başında geliyor. Doğal bir backlink sitenin her kısmında bulunabilir bu nedenle ancak çeşitli şekillerde kullanılması işe yarayacaktır. Görsellere, videolara, sidebarda backlink kullanılabilir. 

Kaliteli bir platformdan backlink almak için hacklinke başvurmak ise uygun görülmeyen davranışlardan biridir. Özellikle nitelikli bir yükselme bekleyen sitelerin bu uygulamadan uzak durması gerekir bu durum kısa süreli bir yükselişe sebep olabilir ancak algoritmalar bu durumu fark ettiğinde siteniz uzun zaman boyunca Google tarafından filtrelenebilir. 

Backlink

Backlink Sorgulama Ve Analiz Araçları

SEO uygulamalarında farklı analiz araçları verimli bir çalışmaya yardımcı olmaktadır. Bugüne kadar birçok aracı deneyimleme fırsatı edindim. Tecrübelerim doğrultusunda ifade etmeliyim ki analiz araçları sitenin gelişimine ve rakip analizine büyük katkılar sağlamaktadır. Aşağıda belirttiğim listede yer alan araçlar farklı özellikleri ile öne çıkmaktadır. 

Backlink Sorgulama ve Analiz Araçları

Ahrefs

SEO çalışmalarında en fazla kullanılan ve büyük fayda sağlayan ücretli uygulamalardan biri Ahrefs. Ahrefs, backlinkleri sorgulamak ve rakip analizi yapmak için kullanılabilir. Aynı zamanda sitenize gelen zararlı ve fayda sağlamayan backlinkleri analiz edebilir ve kaliteli backlinkleri inceleyebilirsiniz. Ahrefs ile kaynağı bilinmeyen zararlı içerikleri görebilir ve sitenizden disallow edebilirsiniz.  

Open Site Explorer

Open Site Explorer hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanılabilen uygulamalar arasında yer alıyor. Bu analiz aracı ile gelen backlinklerin kalitesi, domain değeri, nofollow kullanılıp kullanılmadığı öğrenilebilir. Aynı zamanda çapa metnin değerini de bildiren uygulama sunduğu metrikler kapsamında verimli bir kullanıma yardımcı olmaktadır. 

Link Research Tools

Backlink sorgulama araçları arasında basit ve kolay bir arayüze sahip olan uygulama genellikle SEO uzmanları ve bu alanda ilerlemek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Son kullanıcı için yüksek ücrete sahip olan Link Research Tools, elliden fazla kaynağı tarayarak istenilen sonuca ulaşılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yirmiden fazla kriter kullanan uygulama ile backlinklerin kalitesi hakkında detaylı bir bilgiye sahip olunabilir. 

Majestic SEO

Backlink analiz araçlarından bir çoğu güncel verileri sunarken Majestic SEO, geçmişe dayalı bir veri tablosu da sunabiliyor. Rakip analizinde de sıklıkla tercih edilen uygulama, ani yükselişlerin incelenmesi için de kullanılmaktadır. Ücretsiz seçeneğinde çok fazla özellik barındırmasa da ücretli kısmı SEO uzmanları tarafından tercih edilebiliyor.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Öncelikle her yönüyle emek verilmiş bu yazı için teşekkürler. Backlink günümüzde hala önemli olmakla birlikte 2020 yılında site içi SEObağlantılar çok daha önemli hale geldi. Sizin gibi doğru iç bağlantıya önem veren siteler Google tarafından eninde sonunda ödüllendiriliyor. Türkiye’de backlink olgusu da çok yanlış anlaşılıyor. Özellikle müşteriler bana bu ay kaç backlink getirdin diye sorabiliyor:). Sekötürün gelişimi adına backlink’in ne olduğu ne olmadığını anlatması bakımından da değerli bir içerik olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir