Bankacılık için En İyi Satış ve Pazarlama Stratejileri Nelerdir?


Bankacılık için En İyi Satış ve Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Bankacılık için En İyi Satış ve Pazarlama Stratejileri Nelerdir? Uygulamanız gereken bankacılık stratejisi için bu en iyi 10 pazarlama stratejisine bir göz atın.

1. Ortaklarla Ortak Pazar

Banka pazarlama stratejisi için birlikte çalışacağınız ortakları iyi seçin, çünkü iyi bir ekip çalışması hayallerinizi gerçekleştirmenize fazlasıyla yardımcı olur. Bir hastane veya emlak ajansı gibi, kendinizi yeni müşteriler edinmenize yardımcı olabilecek diğer işletmelerle aynı hizada tutmalısınız. Sonuçta, özellikle de bankacılık için pazarlama stratejileri söz konusu olduğunda, sayıca güçlü şirketler var.

2. Yeni Pazarlara Girin

İşbirlikçi pazarlama, bankanızın yeni ilişkiler kurmasına yardımcı olabilir ve aynı zamanda kredi almak isteyen ev sahipleri için yeni pazarlar bulmanıza da yardımcı olabilir.

Genel olarak, bankanız en büyük ve gelecek pazar olarak Z Nesiline odaklanmalıdır.

3. Kendinizi Rakiplerden Ayrın

Rakipleriniz ne yapıyor? Bankanız diğerlerinden nasıl farklı olabilir?

Ankara’da yerel bir banka olduğunuzu ve Tunalı bölgesindeki en iyi rakiplerinizden birinin yeni bir mobil uygulama ile ortaya çıktığını düşünün. Müşterilerin istemediği kritik özellikleri dışarıda bırakırken müşterilerin umursamadığı özellikleri sunma konusunda yeni fikirler bulabilirsiniz. Ayrıca, onların yaptığı hataları da yapmak istemezsiniz.

4. Araştırma, Varsayma

Ana müşterilerinizin kim olduğunu ve zamanlarını nasıl harcadıklarını bildiğinizi varsaymak yerine, araştırın. Müşterilerinizin hangi segmente ve hangi sosyal medya platformlarına karşı olduğu hakkında bilgi edinin.

5. Doğru Sosyal Medya Platformlarına Ulaşın

Facebook pazarlamasını iki katına çıkardınız, ama pek bir şey değişmiyorsa, çok fazla potansiyel sorun olabilir. Facebook, yaptığınız yayınlar ve ulaşmak istediğiniz kitle için doğru platform mu?

Büyükler Facebook’ta olabilir, ama genç nesiller değil. Yine, her şey bir sosyal medya stratejisi oluşturma konusunda araştırma yapmaktan geçiyor.

6. Eğitin ve Öğretin

Müşterilerinizin birçoğu, bankacılık hakkında gerçekten bilgi edinmek ister. Bankanızın hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak kişisel finans, acil durumlar için tasarruf, küçük bir işletmeyi nasıl finanse etmeleri ve yönetmeleri konusunda çok daha fazlasını öğretebilecekleri çok şey var. Potansiyel ve mevcut müşterilerin bankacılığı daha iyi anlamalarına yardımcı olarak, güvenlerini kazanacak ve ne yaptığınızı bildiğinizi kanıtlayacaksınız.

7. Topluluk İçine Girin

Yerel bir spor takımına sponsor olun, hayvan kurtarma barınakları için bağış toplayın, evler inşa etmeye yardım edin veya kütüphanede bütçeleme konusunda ücretsiz dersler verin. Topluluğunuzun size  ihtiyacı var ve bu bankanızdan yardım almanıza yardımcı olacaktır ve yaptığınız iş konusunda da kendinizi iyi hissedeceksiniz.

8. İyi Bir Kişi Deneyimi Sunun

Pazarlamanın sıklıkla gözden kaçan bir kısmı, mevcut müşterilerinize pazarlama yapmaktır. Tabii ki, bankanızı büyütmek için aktif olarak yeni müşterilere sarılmaya ihtiyacınız var, ancak onları unutamazsınız. Ve mevcut müşterileri elde tutmak, yenilerini aramaya devam etmekten daha ucuzdur.

9. Sağlam İçerik Pazarlama Sunun

Banka web sitenizde blog yazıları, büyük bir pazarlama fırsatını sunar.

10. Videolar içeren pazar

Yalnızca içerikle pazarlama yapıyor olmanız değil, aynı zamanda videolar da dahil olmalıdır. Bankanızın hizmet verdiği kişiler ve faaliyet gösterdiği topluluklar hakkında hikayeler göstermesi önemlidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir