Başarılı İçerik Oluşturmak İçin Uygulanması Gereken 9 Önemli Yöntem

Ben Yunus Emre Yalçın, Semroot Akademisi’nin yöneticisi olarak görev yapmaktayım. Bir websitesinin prestijinin hızlı bir şekilde yükselebilmesi için, çeşitli araçlardan yararlanmak gerekiyor. Uzun yıllardır dijital pazarlama ve yazılım alanında çalışan biri olarak, başarılı içerik oluşturmanın, bu amaç doğrultusunda kullanılan temel araçlardan biri olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Profesyonel içerik yazarlığında başarılı olmak için web sitelerine bakış açınızı, dil kullanma alışkanlığınızı değiştirmeniz ve içeriklerin nasıl SEO uyumlu hale getirilebileceğini, anahtar kelime seçiminin nasıl olması gerektiğini, içerik optimizasyon sürecini detaylı olarak bilmeniz gerekir. Bütün bu teknik kıstasların yanı sıra, okuyucuya aradığı içeriği verebilmek adına doygun, detaylı ve okunabilirliği yüksek olan bir metin hazırlamak da, başarılı bir içerik oluşturmanın en temel kuralıdır. 

Başarılı İçerik Oluşturmak

Yaratıcı İçerik Üretimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok site ve markanın aynı içerikleri değiştirerek kullandığını görüyorum. Ziyaretçiler ve arama motorları bu durumu kısa sürede fark edebilmektedir. Bu durum ise site ve markaları olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu nedenle müşteri ve danışanlarıma her zaman yaratıcı içerik konusunda uyarılarda bulunmaktayım. Yaratıcı içerik oluşturmak kullanıcıların zihninde markanın yer edinmesini sağlarken erişimi de aynı ölçüde arttıracaktır. Aynı zamanda arama motorları yaratıcı içeriklerin bulunduğu siteleri ödüllendirerek üst sıralara taşımaktadır.

Dijital pazarlama ve e ticaret sektöründe de, blog ve içerik sitelerinde olduğu gibi, hedef kitleye hitap eden yaratıcı içerikler kullanılmalıdır. Bu içerikler kısa sürede dönüşüm sağlayacaktır. Ayrıca SEO uyumlu içerikler site için genel arama motoru sıralaması ve site prestiji bakımından çeşitli avantajlar kazandıracaktır. Yaratıcı içerik üretimi için görsel, video, ses ya da e – kitap gibi farklı yöntemler hedef kitleye uygunluğuna göre tercih edilebilir.

Yaratıcı içerik üretimi için içerik oluşturucu profesyonel bir yazar ya da yazar ekibi ile çalışabilirsiniz. Bunun yanı sıra, sitenizin içeriklerini ilginiz olan alanlarda kendiniz de oluşturabilirsiniz. Ancak bu süreçte sabırlı olmak ve hangi içerik stilinin daha başarılı olduğunu saptamak üzere denemeler yapmak son derece önemlidir. Aşağıda yaratıcı bir içerik oluşturmak için kullanılabilecek temel metotlar anlatılmaktadır. 

Pazar Analizi Ve Araştırma Yapmak

Markanızı ve sitenizi geliştirmek için Pazar analizi ve araştırma yapmalısınız ancak verimli bir araştırma için arama motorunda çıkan ilk birkaç siteyi okumak yeterli olmayacaktır. Araştırma yapmak için birçok yöntem bulunur, konu ile ilgili belgesel izlemek; kitap okumak ya da işi bilen kişiler ile görüşmek doğru bir araştırma süreci için gereklidir. 

İnternet araştırması yapmak göz ardı edilmemelidir ancak neredeyse birbirinin aynısı olan makaleler, yaratıcı bir içerik oluşturmayı engelleyebilir. Aynı zamanda sektörünüz ile ilgili güncel haberleri takip etmek ve hedef kitlenin ihtiyacını belirlemek doğru bir içerik oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Profesyonel içerik oluşturucular, gündemi sürekli takip ederken hedef kitlenin ilgisini çekebilecek blogları takip etmektedir. Bu sayede hedef kitle için dikkat çekici ve özgün içerikler oluşturulabilir. 

kaliteli icerik icin pazar arastirmasi

Hedef Kitleyi Tanımak

Dijital dünyada uzun yıllardır danışmanlık hizmeti veriyorum ve bu kapsamda birçok firmanın hedef kitleye uygun içerik oluşturamadığı için satış yapamadığını gözlemliyorum. Hedef kitleye uygun içerik oluşturmak, profesyonel ve başarılı bir satış yapılmasını sağlayacaktır. Hedef kitleye ulaşılmadığı takdirde içeriklerin iyi ya da kötü olmasının hiç bir önemi kalmazken başarısızlıklar ardı ardına gelir. 

Hedef kitlenin problemlerini ve isteklerini belirlemek, onların ilgi duyacağı şekilde içerik oluşturmak gerekir. Hedef kitlenizi belirlerken aşağıda belirtilen kriterlere dikkat etmelisiniz:

  • Konum,
  • Yaş,
  • Cinsiyet,
  • Sosyal Statü,
  • Gelir durumu,
  • Mesleği,
  • İlgi alanları,
  • Eğitim durumu.

Hedef kitleyi tanıdıktan sonra yaratıcı içerik oluşturma işi büyük oranda kolaylaşabilir. Örneğin, hedef kitleniz 20 – 25 arasındaki gençler ise onların konuşma diline ve genel ilgi alanlarına uygun içerik oluşturmayı tercih edebilirsiniz. 

dogru icerik icin hedef kitleyi belirlemek

Düzenli İçerik Oluşturmak

Sadece bir defa ya da birkaç defa içerik oluşturmak başarı getirmeyecektir. Düzenli aralıklarla veya mümkünse her gün içerik oluşturmalısınız. Herhangi bir deneyiminiz yok ise ilk içerikleriniz beklentilerinizi karşılamayabilir ancak zaman geçtikçe profesyonel bir içerik oluşturucu olabilirsiniz. Sürekli içerik yazmak ya da video, görsel vb. oluşturmak tecrübe edinmeyi sağlarken her içerikte farklı bir yenilik yapılmasını sağlayacaktır. 

Düzenli içerik oluşturmak pratik yapmanın yanı sıra yeni ilham kaynakları bulunmasına yardımcı olabilir. Her yeni içerik, bakış açınızı değiştirecektir aynı zamanda yeni içerikler hızlı düşünmeniz için de gereklidir. Gün içinde rutin işleri yaparken hedef kitleye uygun olduğunu düşündüğünüz konuları not edebilir ve boş zamanlarınızda bu konulara uygun içerik oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar Kelime Analizi

Yaratıcı ve kaliteli bir içerikte mutlaka anahtar kelime kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Anahtar kelimeler, ziyaretçilerin arama motorunda siteyi bulmasını sağlarken satış hacmini de arttıracaktır. Anahtar kelime analizi için Google Search Console aracını kullanabilir ya da diğer programları tercih edebilirsiniz. Hedef kitlenin en fazla arattığı konulara uygun olarak içerik oluşturmak pozitif dönüş almanızı sağlayacaktır. 

Organik trafik oluşturmak için anahtar kelime kullanılmalıdır, bu sayede siteyi ziyaret eden kullanıcılar ürün / hizmet için daha fazla bilgi edinebilir. Aynı zamanda kaliteli içerikleri fark eden ziyaretçiler sık sık siteyi ziyaret ederek daha fazla alışveriş yapacaktır. Tüm bunların yanı sıra arama hacmine sahip olan anahtar kelimelere uygun olan içerikler, hedef kitle haricinde de müşteri edinmenize yardımcı olabilir. Dijital içerik uzmanları, anahtar kelime analiz programlarını iyi bir şekilde kullanmalı ve buna uygun içerikler oluşturmalıdır. 

profesyonel icerik ici sorgulayıcı gorus

Sorgulamak

Profesyonel içerik yazarlarına bir makale ya da iş verildiğinde, mevcut konuyu araştırır ve sorgular. Örneğin, verilen konu yazarın hayat tarzına uymayabilir ya da karşıt bir görüşü benimseyebilir. Ancak verilen konuyu eleştirel bir düşünce tarzıyla sorgulamak daha değerli bilgiler verilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda hayatın tüm alanında sorgulayıcı bir görüşü benimsemek içeriklerinizin daha değerli ve faydalı olmasını sağlayabilir.

Sorgulayıcı bir görüşle yazılan yazı kullanıcıya doğru bilgiler sunacaktır. Aynı zamanda içeriğin sonunda ziyaretçilerin duygularını harekete geçirecek soru cümleleri kullanmak, yorum sayısını da arttırabilir. İçeriğin yorum alması son derece önemlidir ve sıralama için olumlu katkılarda bulunabiir. 

Farklılık Yaratmak

İnternet dünyasında her saniye milyonlarca içerik yüklenir, bu içeriklerin bazıları farklılık yaratarak yüksek oranda dönüşüm alırken, bazı içerikler beklenen etkiyi sağlamaz. Yüklenen içeriklerin arasından sıyrılmak için kendi tarzınızı oluşturmalı ve özgün olmalısınız. Sektörde birçok kişi aynı teknikleri kullanabilir, dolayısıyla bu teknikler ile rakiplerinizden ayrılacak ve hedef kitlenin ilgisini çekebilecek stratejiler belirlemelisiniz.

Sadece yazı yazmak ya da video oluşturmak yerine içerikleri çeşitlendirmek ve farklı SEO teknikleri kullanmak farklılık yaratmak için ilk adımlardan biridir. Aynı zamanda oluşturulan içerikler sosyal medya platformlarında yayınlanabilir ve tanıtım yapılarak müşteri kitlesine ulaşılabilir. İçeriklerde bilinenlerin yanı sıra bilinmeyenleri anlatmak kullanıcıların dikkatini daha fazla çeker. Sonraki aramalarında ise özgün bir stile sahip olan sitenizi tercih edecektir. 

İçerik Formatı

İçerik Formatına Dikkat Etmek

Uzun yıllardır SEO, dijital pazarlama ve reklam konularında hizmet vermekteyim. Çalışma deneyimlerim çerçevesinde, özellikle içeriklerin formatı hakkında çeşitli hatalar yapıldığını söylemem mümkün. Bu hataları site için olumsuz sonuçlar doğurmaması adına, içerik formatı, kullanıcıların ziyaretçi deneyimini arttıracak şekilde düzenlenmelidir. İçeriğinizde oldukça ilginç ve popüler bir konuya değinseniz bile, paylaştığınız yazının formatı okunabilirlik açısından format olarak uygun olmadığı sürece, ziyaretçilerden beklediğiniz dönüşü alamazsınız. Bu nedenle kullanıcıların alışkın olduğu yazı tipleri ve renkleri tercih edilmelidir. Aynı zamanda kullanıcıların gözünü yormayacak renkler, fontlar ve şekiller kullanarak site tasarımı yapmak ‘’hemen çıkma süresi’’ üzerinde olumlu etkiler sağlayacaktır. 

Kullanıcıların dikkatini çekebilmek için içerikte görsel kullanılmalıdır.  Aynı zamanda önemli anahtar kelimeler ve / veya başlıklar ile alt başlıklar, bold, italik ya da altı çizili olarak öne çıkarılmalıdır. Yazıları paragraflara bölerek anlatmak ise ziyaretçinin sıkılmasını önleyen temel yöntemlerden biridir. Ayrıca içerikte çok fazla yazım ya da imla hatası yapmamaya dikkat etmek de son derece önemli. Yazım ve imla hataları ile dolu bir içerik, kullanıcının web sitesinin profesyonelliği ile ilgili soru işaretlerine sahip olmasına sebep olacaktır. 

İdeal içerik uzunluğu, anlatılan konuya göre değişiklik gösterebilir. Ancak arama motorları uzun içeriklerin daha yararlı olduğunu düşünür. Bu nedenle içerikleri çok kısa tutmamak ancak kullanıcıların da sıkılmasını önleyecek şekilde oluşturmak gerekebilir. 

SEO Uyumlu İçerik Oluşturmak

SEO Uyumlu İçerik Oluşturmak

Başarılı içeriklerin göstergelerinden biri dönüş oranlarının yüksek olmasıdır. İçeriğin dönüş oranlarını yükseltmek için ise internet dünyasına uygun bir şekilde oluşturmak gerekebilir. SEO uyumlu içerikler ise bu ihtiyacı karşılayacak en önemli etkenler arasında bulunmaktadır. SEO uyumlu içeriklerde mutlaka ilgi çekici bir başlık kullanılması gerekir. Ziyaretçileri sitenize çeken ve sitenizde tutan ilk faktör, başlıklardır. 

Ziyaretçilerin ilgisini çekebilmek ve sitede daha fazla kalmalarını sağlamak için dahili linkler kullanılmalıdır. İçeriği tamamlayacak ve destekleyecek görlse veya videolar kullanılmalıdır. Arama motorları aynı konuyu anlatan içeriklerden uzun olanı, uzun olan iki içerikten ise görsellerin yoğun olarak kullandığı siteleri tercih edebilir. Başarılı içerikler ise uzun süre üst sıralarda yer alır ve ürün / hizmet satışı artış gösterir. 

icerik incelemesi

Sektörle İlgili Diğer İçerikleri İncelemek

Sektörle ilgili diğer içerikleri incelemek rakip analizi yapılmasını sağlarken yeni bilgi ve teknikler öğrenilmesine yardımcı olmaktadır. Yazılan içeriklerde kullanılan anahtar kelimeler, başlıklar ve görseller ilham verebilir ve kendinizi geliştirmek için bir fırsat verebilir. Rakiplerinizin hangi türde içerikler yazdığını öğrenmek ve en iyilerin sitelerini incelemek doğru bir strateji belirlenmesi için faydalı olmaktadır. 

İçerik pazarlama konusunda uzman olan kişiler, farklı içeriklere değerli bilgiler katarak kullanmaktadır. Fakat yine aynı ziyaretçiler, söz konusu içeriklerin kopya olduğunu anladığında marka ve site imajı olumsuz yönde etkilenecektir. Sektöre ait içerikleri incelemek ve konu ile ilgili detaylı bilgi edinmek son derece önemlidir. 

 

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir