Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, bir ürünü ya da hizmeti, elektronik cihazları ya da İnternet’i kullanarak görünür hale getirme çalışmaları olarak tanımlanıyor. Dijital dünyayla tanışan işletmeler, yalnızca dijital kanalları kullanarak çevrimiçi kitlelere ulaşmayı amaçlıyor. Bu durum, dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan ayırıyor. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilere bağlanmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve diğer web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanıyor.

1950’li yıllarda reklam ve pazarlama sektörü tek taraflı bir işleyişle ayakta duruyordu. Ancak dijital alanın ortaya çıkması ve hızlı bir şekilde büyümesiyle tüketici ve işletmeler arasındaki dinamik tamamen değişti. Dijital kanallar tüketicilere kapılar açarak tek taraflı pazarlama sohbetlerinin sona ermesini sağladı. Artık bu sohbetler pazarlamacılar tarafından değil tüketiciler tarafından belirleniyor. Buradan da anlaşılacağı gibi popüler pazarlama tamamen müşteriyi odak alan ve tüketiciyle fikir alışverişinde bulunmak üzere kurgulanmış bir strateji olarak karşımıza çıkıyor.

Dijital pazarlama anında mesajlaşma, video, uygulamalar, podcastler, elektronik reklam panoları, dijital televizyon ve radyo kanallarını da içeriyor. Bu popüler pazarlama tekniği bir işletme için; kampanyalarını, stratejilerini ve içeriğini analiz etme imkanı sunuyor. Böylelikle işletmeler, süreç içerisinde de gelişimlerine ve değişimlerine dikkat ediyor; gelen taleplere göre değerlendirmelerde bulunabiliyor.

dijital pazarlama ne demek

Dijital pazarlama kanalları

Dijital pazarlama kanalları, tüm sektörlerde müşteri deneyimlerini geliştirmek ve satın alma döngüsünü avantajlı duruma çevirmek için kullanılıyor. Online pazarlama ve offline pazarlama olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Online pazarlama

Online pazarlama kanalları, günümüzde çevrimdışı pazarlamaya göre daha fazla tercih ediliyor. Bunun nedeni ise İnternet kullanımının günden güne artmasıyla pazarlama stratejileri sonucunda online olarak daha hızlı geri dönüşler alınabiliyor olması. Online pazarlama kanalları şöyle sıralanabilir: Web site pazarlama, SEO, içerik pazarlama, sosyal medya pazarlamacılığı, video pazarlama, mobil pazarlama, e-mail ile pazarlama, tıklama başına ödeme ile reklam verme (Google Adwords).

Offline pazarlama

Çevrimdışı pazarlama yöntemleri; TV pazarlama, SMS pazarlama, bilboard pazarlama ve radyo pazarlama olmak üzere dörde ayrılıyor. İnsanlar, İnternet dünyası gelişirse gelişsin TV izlemekten vazgeçmiyor. Bu nedenle offline pazarlama yöntemleri arasında en çok tercih edilen ve en iyi sonuç veren yöntem TV ile pazarlama olarak görülüyor.

dijital pazarlama nedir

Dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar?

Bir dijital pazarlama uzmanının rolü, iyi tanımlanmış bir pazarlama stratejisi oluşturmak olarak özetlenebilir. Dijital pazarlama uzmanı, hangi kanalların kullanılacağına, bütçenin nerede ve hangi sırayla tahsis edileceğine karar veriyor.

Bunun yanı sıra diğer yöneticilerin çalışmalarını denetleme ve herkesin aynı hedeflere doğru çalıştığından emin olma rolü de dijital pazarlama uzmanına ait. Teknolojiyi kullanarak pazarlama yapmak isteyen bir ekibin; SEO, sosyal medya, içerik pazarlama ve PPC reklamcılığı gibi bilgi ve becerileri olması gerekiyor. Pazarlama uzmanının ise bütün bu konularda yetkin olması ve bu konuların uzmanlarından oluşan ekibe liderlik etmesi gerekiyor.

dijital pazarlama

Dijital pazarlamada görev dağılımı

SEO uzmanları dijital pazarlama yöneticileri olarak değerlendirilmez. Bir dijital pazarlama müdürünün sadece SEO konusunda yetkin olması fark yaratmaz; tüm pazarlama kanallarına hakim olması gerekiyor.

İçerik pazarlama yöneticisi, içerik pazarlama planını oluşturmaktan ve uygulamaktan sorumludur. Ne tür içerik oluşturulacağına ve hangi kanalların kullanılacağına karar verir.

Sosyal medya yöneticisi, bir şirketin çeşitli sosyal kanallar aracılığıyla tanıtımından sorumludur. Doğru içeriği doğru zamanda doğru insanlara iletmek için içerik pazarlama müdürü ile yakın çalışır.

PPC yöneticisi ise başta Google reklamları olmak üzere Facebook reklamları (Instagram dahil) ve Bing gibi farklı platformlarda ücretli kampanya yayınlamaktan sorumludur.

Son olarak e-posta pazarlama yöneticisinin görevi ise diğer tüm kanallardan yaratılan e-postaların, sonunda dönüşümlere yol açacak uygun e-posta filtrelerine girilmesini sağlamaktır.

Dijital ajanslarda görev dağılımı yukarıda bahsettiğimiz şekilde oluyor. Çalışma yoğunluğuna göre zaman zaman ufak değişiklikler olsa da genel itibarıyla dijital pazarlama uzmanının liderlik ettiği ekipte SEO, sosyal medya, PPC reklamları ve e-posta reklamları yöneticilerinden her birinin ayrı uzmanlığı bulunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir