Dijital pazarlama stratejisi örneği

Dijital pazarlama stratejisi sayesinde web siteniz üzerinden çok daha kolay ve hızlı kazanç sağlamanız mümkün. İşletmelerin, gereksinim ve hedefleri farklı olmasına rağmen tüm pazarlama kanallarının ortak bir hedefe yönelik nasıl çalışabileceğini göstermek için sizlere bir dijital pazarlama stratejisi örneği hazırladık.

9 adımda dijital pazarlama

Dijital ürünler satan bir şirket, 9 adımda profesyonel bir dijital pazarlama çalışmasında bulunabilir. Bir web sitesini ya da ürünlerinizi pazarlamak istiyorsanız aşağıdaki 9 adımı takip ederek hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

1.Web sitesi kurulumu

İlk adım hızlı ve mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmak. Web sitesi, şirketi ve ürünlerini tanıtmak için birkaç açılış sayfasına veya satış sayfasına sahip olmalı.

2.SEO

Bir sonraki adım ise bir SEO analizi gerçekleştirmek ve hangi alanların SEO için optimize edilmesi gerektiğini belirlemek. Önce teknik SEO, daha sonra site içi SEO ve son olarak site dışı SEO çalışmaları yürütmek önem teşkil ediyor.

3.İçerik pazarlama

Ayrıntılı bir anahtar kelime araştırmasının sonuçlarına ve SEO analizinin bulgularına dayanarak bir içerik pazarlama planı oluşturmalısınız. Bu plan hazırlanırken web sitesi için ne tür içerikler oluşturulacağını, hazırlanan içeriklerin ne zaman yayınlanacağını ve tüm bunların ne şekilde tanıtılacağına karar vermeniz gerekiyor.

dijital pazarlama

4.Sosyal medya pazarlaması

Marka bilinirliği ve satışını arttırmak için tüm sosyal medya pazarlama kampanyalarını kullanmanız size avantaj sağlayacaktır. İşletmenizi pazarlamak için hangi sosyal medya kanallarının uygun olduğunu müşteri profiline göre belirleyerek bu ağlarda içerik yayınlamak için bir program oluşturmalısınız.

Aynı zamanda, ürünlerinize ilgi duyması veya içeriğinizi sosyal medyada paylaşması muhtemel olan kişilerin listelerini oluşturmakta fayda var.

5.E-posta ile pazarlama

Web sitenizdeki ve sosyal medya kanallarındaki çeşitli call to action (CTA) alanlarını kullanarak bir e-posta listesi oluşturmaya başlamanız gerekiyor. İlk hedefiniz, insanların bülteninize kayıt olmalarını veya ücretsiz materyal indirmelerini sağlamak olursa daha fazla ziyaretçi kazanabilirsiniz.

Abonelerinizi farkındalık aşamasından dönüşüm aşamasına taşıyabilmek için birkaç e-posta pazarlama filtresi oluşturun.

6.Tıklama başına ödeme reklamcılığı (Google AdWords)

Yukarıdaki etkinliklere paralel olarak, web sitenizi ziyaret eden ancak dönüşüm sağlamayan kullanıcıların peşinden gitmek için Google’da ürünle alakalı anahtar kelimeler arayan ve Facebook’taki yeniden pazarlama kampanyalarını hedefleyen bir AdWords Kampanyası kurun. Böylece düşük maliyetle çok sayıda kişi tarafından görülmeyi başarabilirsiniz.

dijital pazarlama nedir

7.Video ile Pazarlama

Yukarıda bahsettiğimiz içerik pazarlama konusuyla da bağlantılı olarak hangi içerik/anahtar kelimeler için video hazırlayabileceğinizi belirlemek oldukça önemli… Videolarınızı özel bir YouTube kanalında, Facebook’ta, Instagram’da ve kampanyalarınızda hedeflediğiniz diğer platformlarda yayınlayabilirsiniz.
Her video için web sitenize bir blog yazısı oluşturup videoyu metin içeriğiyle birlikte kullanırsanız daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

8. Mobil Pazarlama

Kullanıcıların, en son haberlerinizi ve insanların uygulamanıza erişme yollarını içerecek olan App Store’lardan indirebilecekleri bir mobil uygulama oluşturmayı düşünmelisiniz. Çünkü mobil pazarlama, dijital pazarlama yöntemleri arasında popülerliğini günden güne artırıyor.

9.Sonuçları Ölçün ve Analiz Edin

Dijital pazarlamanın en önemli özelliğinin verileri hızlı ve doğru bir şekilde görüp değerlendirebilme imkanı olduğunu söylemiştik. Bu analizleri yapmak için Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Google Analytics’in doğru kurulmuş ve yapılandırılmış olduğundan ve yukarıdaki kampanyaların etkinliğini doğru bir şekilde ölçebildiğinizden emin olun.
Yukarıda dijital pazarlama stratejisi örneği vererek adım adım pazarlamanızın neleri içermesi gerektiğini özetledik. Bahsettiğimiz her adımı uygulamak için yeterli bütçeye sahip olmayabilirsiniz. Yapmanız gereken en önemli şey, web siteniz, SEO ve içerik pazarlamasıyla adım adım büyümeye gitmek. Adımları düzenli olarak takip edip uyguladığınız takdirde birkaç ay içerisinde trafiğinizde ve dolayısıyla gelirinizde artış olduğunu görebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler