Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Arasındaki Farklar

Dijital pazarlama ve sosyal medya, online dünyada hayal ettiğiniz konumu elde edebilmek için mutlaka aktif olmanız gereken pazarlar. Dijital pazarlama ve sosyal medya birbirinden ayrı düşünülemeyecek olan iki farklı bileşendir. Sosyal medya, dijital pazarlama yöntemleri denilince akla ilk gelenlerden bir tanesidir ancak sadece sosyal medya kullanmanın dijital pazarlama yapmak olarak algılanması oldukça yanlış bir durumdur. 

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, farkındalık oluşturma ve mevcut tüm dijital kanalları kullanarak İnternet üzerinde bir marka veya ürün tanıtma olarak açıklanabilir. Dijital pazarlamanın ana bileşenleri, İnternet  ve İnternet dışı olmak üzere ikiye ayrılır. İnternet; web siteleri, SEM, SEO, mobil uygulamalar, e-posta pazarlaması, sosyal medya ve çevrimiçi afiş reklamlarını kapsar. İnternet dışı kaynaklar denilince ise akla televizyon, radyo, SMS ve dijital reklam panoları gelir. 

Sosyal medya nedir?

Sosyal medya, insanların bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlayan platformları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. En popüler sosyal medya platformları: Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Instagram, Tumblr, LinkedIn, StumbleUpon ve YouTube olarak sıralanabilir.

İnternet üzerinden yapılan pazarlama yöntemleri arasında son yıllarda en çok ilgilenilen konu sosyal medyadır. Facebook ve Instagram başta olmak üzere yeni nesil sosyal medya platformlarının başarısı, sosyalleşme, etkileşim ve alışveriş yapma biçimimizi değiştirdi. Bu aynı zamanda dijital pazarlamaya da yeni kanallar getirdi.

Sosyal medya kullanmanın avantajları

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için sosyal medyayı kullanmanın birçok avantajı vardır.

-Mesajınızı yaymanın hızlı bir yoludur: Eğer büyük bir hayran kitleniz varsa, Facebook, Twitter gibi sosyal medya kanalları üzerinde dünyadaki binlerce kullanıcıya anında erişebilirsiniz. Sosyal medya bu yönüyle duyuru yapmanın en hızlı yoludur.   

-SEO için iyidir: Sosyal sinyallerin hem Google hem de Bing tarafından sıralama amacıyla kullanıldığına dair çok  fazla işaret vardır.

-Sürekli öğrenmenizi sağlayan bir eğitim olarak kabul edilebilir: Sosyal medya, müşterilerinize yakın kalmak ve pazarlamadaki en son gelişmelerle senkronize ilerlemek istiyorsanız görmezden gelemeyeceğiniz bir kaynaktır. Bu yönüyle bir eğitim olarak görülebilir.

-Müşterilerinizle etkileşime girmenin ve ne istediklerini öğrenmenin yollarından biridir: Sosyal medya sayesinde potansiyel müşterilerinizle olan etkileşiminiz maksimum seviyeye çıkar. Bir pazarlamacı olarak bu istatistikleri analiz edebilir, müşterilerinizle konuşabilir ve ürünlerinizi, içeriğinizi veya hizmetlerinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması nedir?

Sosyal medya pazarlaması, bir ürün veya hizmeti çeşitli sosyal medya kanalları aracılığıyla tanıtma sürecidir. Genel olarak, bir sosyal medya pazarlama kampanyası gerçekleştirmenin iki yolu vardır. İlki ücretsizdir ve faydalı içerikler paylaşarak, yarışmalar düzenleyerek ve genellikle kullanıcılarla etkileşimde bulunarak gerçekleştirilir.

İkinci yol ise ücretli reklamcılıktır. Ürün veya hizmetlerinizi sırasıyla Facebook veya Twitter’da tanıtmak için Facebook reklamlarını, Google Adwords veya Twitter destekli hesapları kullanabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız!

Dijital pazarlama vs sosyal medya

Sosyal medyanın, dijital pazarlamanın bir parçası hatta ana bileşenlerinden biri olduğundan yukarıda detaylıca bahsettik. Dijital pazarlama ile sosyal medyayı karşılaştıracak olursak:

-Dijital pazarlama, İnternet’in ötesine geçer ve çevrimdışı ortamdaki insanlara dijital araçları kullanarak ulaşmaya çalışır, sosyal medya ise İnternet’le sınırlıdır.

-Dijital pazarlama kampanyası bir veya daha fazla bileşen içerebilir (İnternet reklamcılığı, mobil reklamlar, TV, SMS vb.), sosyal medya stratejisi bir veya daha fazla sosyal medya platformunu içerebilir (Facebook, Twitter vb.)

-Sosyal medya bir içerik stratejisiyle güçlü bir şekilde ilişkilidir, yani içerik oluşturmak ve tanıtmak için sosyal medya kullanırsınız; dijital pazarlama ise tanıtım için tamamen afişlere (İnternet, TV veya reklam panolarına) odaklanabilir. Kısacası dijital pazarlamanın tanıtım için pek çok kanalı vardır. 

Hangisi daha önemlidir?

Dijital pazarlama ya da sosyal medya, hangisinin daha önemli olduğu tamamen tanıtmak istediğiniz marka, ürün veya hizmetlerin türüne bağlıdır. Farkındalık oluşturmak için diğer dijital pazarlama biçimlerinin sosyal medyadan daha uygun olacağı durumlar vardır. Sosyal medya geniş bir kitleye sahip olduğu için her ürün, marka veya hizmetin tanıtımı için neredeyse bir zorunluluktur. 

Örneğin, bir yazılım ürünü satıyorsanız, sosyal medya yeni müşteriler bulmanıza, mevcut müşterilerinizi yeniden hedeflemenize (ipuçlarını ve püf noktalarını göndererek) ve yeni güncellemeler, gelecek sürümler vb. hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamanıza yardımcı olabilir.

Öte yandan, çiftçilere özel araçlar satıyorsanız, ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için sosyal medyayı kaynak olarak kullanabilirsiniz, ancak asıl satış noktanız kırsal alanlardaki reklam panoları ve radyo reklamları olacaktır.

Tipik bir dijital pazarlama kampanyası neler içerir?

Dijital pazarlama bileşenleri çok fazla olsa da tipik bir kampanya çoğunlukla İnternet pazarlama ailesinden bazı ögeleri içerir. 

Arama Motoru Pazarlaması – İçerik stratejisi ve SEO ile veya Ücretli Arama Ağı Reklamcılığı (AdWords)

Sosyal medya tanıtımları – Facebook üzerinden reklam, Twitter, Pinterest veya Instagram tanıtımları.

Mobil uygulama çalışmaları – Yerel uygulamaların geliştirilmesi ve Google Play ve Apple Store’a gönderilmesi

E-posta pazarlaması – E -posta pazarlama kampanyaları yoluyla ürün veya hizmetlerin tanıtımı

Dijital pazarlama hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız!

Pazarlamanın geleceği dijitalde!

Kampanyalarınızda kullanılacak en uygun araçları seçebilmeniz için farklı pazarlama teorileri arasındaki farkları bilmek önemlidir. Dijital pazarlama pazarlamanın geleceğidir. Çevrimiçi ve çevrimdışı dünyada giderek daha fazla yer kazanacaktır.

Sosyal medya ise, diğer insanlarla iletişim kurmanın yeni yoludur, dijital pazarlamanın bir parçasıdır ve yeni müşteriler bulma ve ürünlerimizi tanıtma biçimimizi değiştirmeye yöneliktir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir