Dijital pazarlama yöntemleri nelerdir?Dijital pazarlama nasıl yapılır?

Dijital pazarlama, globalleşen dünyada pazarlama sektörünün geleceği olarak görülüyor. Tüm dünyada popülerliğini günden güne artıran dijital pazarlama yöntemleri, Türkiye’de de işletme sahibi hemen herkes tarafından uygulanıyor. Yeni bir işletme açmak isteyenler şanslarını artık teknoloji dünyasında deniyor. Bunun nedeni ise İnternet’in çok daha az maliyetlerle daha hızlı sonuçlar alma imkanı sunması. İnternet üzerinden ürün ya da hizmet sunacak/sunan işletmeler, dijital pazarlama yöntemleri sayesinde Google kriterleri de göz önünde bulundurularak yapılan çalışmalarla çok daha büyük bir hedef kitleye ulaşma fırsatı buluyor.

Dijital pazarlama denilince tek bir konudan söz etmek imkansız. Dijital pazarlama nasıl yapılır? Dijital pazarlama yöntemleri nelerdir? gibi sorular, günümüzde pek çok kişinin ilgilendiği, merak ettiği ve çalışmak istediği konuları içinde barındırıyor. Daha önceki yazılarımızda SEO, Google Adwords gibi terimlerin ne anlama geldiğini açıklamıştık. Dijital pazarlama yöntemleri içerisinde de bulunan bu terimlerin pazarlama stratejileri kapsamında öneminden bahsedeceğiz. Popülerleşen teknoloji odaklı pazarlama teknikleri sayesinde hangi alanda olursa olsun web sitelerinizi çok iyi durumlara getirerek herkes tarafından bilinir bir marka olmayı başarmanız artık daha kolay olacak.

sosyal medya pazarlamacılığı

Dijital pazarlama yöntemleri nelerdir?

Öncelikle dijital pazarlamayı doğru yapmak için müşteri ilişkileri konusunda araştırmalar yaparak bu ilişkileri en iyi şekilde nasıl yönetebileceğinizin farkında olmanız gerekiyor. Dinamik müşteri ilişkileri, pazarlama dünyasının dijitale evrilmesinin nedenleri arasında başı çekiyor. Dijital pazarlama yöntemlerinden hangisini kullanırsanız kullanın, süreç içerisinde verileri takip edebiliyor olmanız hem daha hızlı sonuçlar almanıza hem de iyileştirme çalışmaları yapmak için performansınızı görmenize fırsat yaratıyor.

Kısaca tanımlayacak olursak bir firmanın ya da bir markanın, sanal ortamda yaptığı satışı ya da sunduğu hizmeti pazarlamasına dijital pazarlama deniyor. Dijital pazarlama sayesinde işletmeler, normal şartlarda asla ulaşamayacakları kadar büyük bir kitleye ulaşıyor hatta ülke sınırlarını aşarak dünya vatandaşlarına erişme imkanı yakalıyor. Böyle bir vizyona sahip işletmeler için dijital dünyada da belli pazarlama yöntemleri bulunuyor. Sizler için en çok tercih edilen dijital pazarlama yöntemlerini sıraladık…

Arama Motoru Optimizasyonu-Search Engine Optimization (SEO)

SEO, web sitenizin arama motorları için optimize edilmesi işlemidir. Web sitenizin Google kriterleri doğrultusunda optimize edilmesi, sitenizin üst sıralara çıkarak organik büyümenizin hızlanmasını sağlıyor. SEO’nun; site içi ve site dışı SEO ile teknik SEO olmak üzere birtakım alt teknikleri bulunuyor.

Teknik SEO, web sitenizi tarama ve indeksleme aşaması için optimize etme sürecini ifade ediyor. Teknik SEO çalışmaları ile arama motorlarına erişim sağlıyor, tarama yaparak yorumlayabiliyor ve web sitenizi herhangi bir sorun yaşamadan dizine ekleyebiliyorsunuz.

“Teknik” olarak adlandırılıyor çünkü web sitesinin içeriği veya web sitesi tanıtımı ile ilgisi bulunmuyor. Teknik SEO’nun ana amacı bir web sitesinin altyapısını optimize etmek olarak açıklanabilir.

seo pazarlama

Site içi SEO, arama sonuçlarında popülerliğinizi artıracak en önemli etkenlerden biridir. Web siteniz, hem arama motorları hem de kullanıcılar için uygun şekilde optimize edildiği takdirde başarısız olma ihtimaliniz minimum seviyeye iniyor. Bu nedenle site içi SEO, ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olmalı. Site içi SEO, başlıklarınız, açıklamalarınız, URL’ler ve içeriklerinizle ilgilidir.

Site dışı SEO, web sitenizin dışında uygulayabileceğiniz yöntemleri kapsıyor. Bu çalışma, web sitenizin sınırları dışındaki tanıtım yöntemlerini açıklıyor. Site dışı SEO için dikkat edilmesi gereken başlıklar; site içine ve dışına link oluşturma ile sosyal medya pazarlamacılığı olarak kategorilendirilebilir.

SEO, en düşük maliyetli dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Google’un kriterlerine uyum sağlamayan bir web sitesinin arama sonuçlarında görünür olması imkansızken görünür olmanın sizi düşündüğünüzden çok daha büyük bir kitleye ulaştıracağını unutmayın.

Konuyla ilgili detaylara ‘‘SEO analizi nasıl yapılır?’’ başlıklı makalemizden ulaşabilirsiniz.

Tıklama başına ödeme reklamları-Pay-Per-Click (PPC reklamları)

Reklam verenlerin, reklamlarına tıklanması sonucu maliyetlendirildiği bir online pazarlama yöntemi olan PPC, ödemeli reklamcılık olarak da açıklanıyor. Farklı platformları içine alan geniş bir kavram olan PCC reklamları arasında en fazla tercih edilenin Google Adwords olduğu söylenebilir.

Ödemeli reklamcılık, hızlı aksiyon alma ve sonuç yaratma noktasında diğer online pazarlama kanallarına göre daha önemli bir rol oynuyor. Özellikle büyük bir yatırıma ihtiyaç duymadan bu kanalın test edilebilir olması diğer online pazarlama kanallarına göre PPC reklamlarını daha çekici hale getiriyor.

google adwords pazarlamacılığı

İçerik pazarlama

Dijital dünya; metin, görsel, ses ve video gibi farklı biçimlerden oluşan bir içerik koleksiyonudur. İçerik pazarlama yöntemiyle de hazırlanan içerikler kullanılarak potansiyel müşterilere ulaşmak amaçlanıyor. İçerikler genellikle bir web sitesinde yayımlandıktan sonra sosyal medya, e-posta pazarlama, SEO gibi dijital pazarlama yöntemleri ile tanıtılıyor.

Bir bloga sahip olmak ile bir içerik pazarlama kampanyası yayınlamak arasındaki fark, ileriki süreçte hangi içeriğin yayınlanacağı, ne zaman yayınlanacağı, kimin hedefleneceği ve içerik kampanyalarınızın etkinliğinin nasıl izleneceği konusunda belirli hedeflere sahip olmak şeklinde açıklanıyor.

içerik pazarlama

E-posta ile pazarlama

Sosyal medya ağlarının kullanımındaki artışa rağmen, e-posta pazarlaması hala en etkili dijital pazarlama kanallarından biri. E-posta pazarlaması, potansiyel müşterilerinizle veya markanızla ilgilenen kişilerle iletişim kurmanın aracı konumunda ve bu, sizden haber almak isteyenlerin gelen kutularını kaçırmamanız gerektiği anlamına geliyor.

Aslında, birçok başarılı çevrimiçi işletme ve pazarlamacı, e-posta listelerine potansiyel müşteriler eklemek için diğer tüm dijital pazarlama kanallarını kullanıyor ve ardından e-posta pazarlaması yoluyla bu potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmek için bir dizi filtre oluşturuyor.

e-posta pazarlama

Sosyal medya reklamcılığı

Sosyal medya pazarlamacılığı, dijital pazarlama yöntemleri arasında en çok kullanılan stratejilerden biri. Bu yöntem, sosyal medyadaki insanlara, içerik pazarlama kampanyaları, ücretli reklamlar ya da her ikisi aracılığıyla ulaşmakla bağlantılı olarak karşımıza çıkıyor.

Bir sosyal medya pazarlama kampanyasının temel amacı, marka bilinirliği ve sosyal güven oluşturmaktır, ancak sosyal medya pazarlamacılığına daha derinlemesine kullanıyorsanız doğrudan bir satış kanalı olarak görmeniz de mümkün.

sosyal medya pazarlama

Mobil pazarlama

Mobil pazarlama, Google Play, Apple uygulama mağazası veya Amazon pazarı gibi farklı mobil uygulama mağazalarında müşterilere ulaşma sürecini ifade ediyor. Bu uygulama mağazalarında günde binlerce uygulama ve milyonlarca kullanıcı bulunuyor. Mobil pazarlamayla, uygulamalarınızı ücretli reklamcılık yoluyla veya diğer yöntemlerle (uygulama içi promosyonlar vb.) tanıtılabiliyor. Böylece daha fazla kullanıcı tarafından görülerek yüklenme sayınızı artırma şansı yakalayabilirsiniz.

mobil pazarlama

Video ile pazarlama

Video pazarlama nispeten yeni bir alan olarak görünüyor ancak son zamanlarda görmezden gelinemeyecek kadar popülerleşerek tercih edilen mecralardan biri halini aldı. Örneğin; YouTube neredeyse en popüler ikinci arama motoru haline geldi ve bir çok kullanıcı artık satın alma kararını vermeden, bir şeyler öğrenmek veya sadece eğlenmek için YouTube’a yöneliyor.

YouTube, video pazarlamayı yürütebileceğiniz araçlardan yalnızca bir tanesi. Bir video pazarlama kampanyası yürütmek için Facebook videolar, Instagram, Vimeo gibi pek çok platform arasından tercih yapabilirsiniz.
Videodan yararlanmanın en iyi yolu, onları SEO, içerik pazarlaması ve sosyal medya pazarlama kampanyalarınıza entegre etmektir.

Bağımsız video kampanyaları yayınlamak maliyetli olabiliyor ve her zaman olumlu bir yatırım getirisi oluşturmuyor. Ancak video diğer kampanyalarınızın bir parçası olarak kullanıldığında, yatırım getirisi doğrulanıyor.

Dijital pazarlama stratejisi, iş hedeflerinize ulaşmak için farklı dijital pazarlama kanallarını nasıl kullanabileceğinize dair ayrıntılı bir plandır. Dijital bir pazarlama stratejisi tasarlarken, hangi kanalları kullanacağınızı ve beklentilerinizi en iyi şekilde planlamanız gerekiyor. Dijital pazarlama yöntemleri nelerdir? konu başlığımızda aklınızdaki soru işaretlerini karşıladığımızı umuyoruz. Farklı bir metinde sizlerle dijital pazarlama stratejisi örneği de paylaşacağız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir