Dijital pazarlamanın önemi ve avantajları!

Dijital pazarlamanın önemi, işletmeler tarafından gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor. Teknolojik gelişmelerle birlikte online dünyaya kayan pazarlama yöntemleri çok daha düşük maliyetlerle hedeflenen sonuçlara ulaşmak için büyük bir fırsat olarak görülüyor. Dijital pazarlama, teknolojik imkanlar kullanılarak yapılan yapılan reklam, tanıtım ve satış işlemlerinin tamamına dijital pazarlama ismi veriliyor.

Şirketler, artık daha büyük kitlelere ulaşmak için dijital pazarlama yöntemlerini kullanmak gerektiğinin farkına varıyor. Bütçenizi doğru şekilde kullanmanız ve kaliteli bir strateji belirlemeniz halinde dijital dünyada başarılı olmama ihtimaliniz oldukça düşüyor. Küçük işletmeler bile dijital pazarlamanın önemi doğrultusunda yaptıkları araştırmalarla satışlarını/hizmetlerini çevrimiçi ortamlara yönlendirerek daha büyük başarılar elde etme girişimlerini bu şekilde sürdürüyor.

dijital pazarlama

Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama arasındaki farklar

Geleneksel pazarlama; kartvizitler, bildirimler, duyurular, bildiriler, TV ve radyoda iş promosyonları, günlük gazete ve dergilerde bir ilanın veya ürünlerin tanıtımını vs gibi yöntemler kullanır. Dijital pazarlama da ise işler daha farklıdır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak dijital pazarlama dünyasında da her geçen gün daha fazla yöntemle karşılaşabilirsiniz.
Geleneksel pazarlama ile kıyaslandığında dijital pazarlamanın çok önemli avantajları bulunuyor. Dijital pazarlamanın önemi kapsamında daha fazla bilgi sahibi olmanız için avantajlarını sıraladık…

1.Düşük maliyet

Geleneksel pazarlama kapsamında tanıtım yapmak istediğiniz zaman, TV reklamları, billboardlar, gazete reklamları gibi alternatiflerin tamamı için büyük bütçeler ayırmanız gerekiyor. Ancak dijital pazarlama kanallarında çok daha uygun bütçelerle daha büyük kitlelere ulaşmanız mümkün. İnternet ve sosyal medya kullananların sayısının her geçen gün arttığını ve İnternet reklamlarının ne kadar düşük bütçeyle kampanya fırsatları sunduğunu hesaba katarsak ciddi anlamda maliyet avantajı sağlayabilirsiniz.

dijital pazarlamanın önemi

2.Kolay ölçülebilir sonuç

Geleneksel pazarlamada, iş dünyasında iyileştirici bir sonuç görmek için haftalarca veya bazen aylarca beklemek gerekiyor. Çevrimiçi pazarlamayı kullanmaya başladığımızda, olumlu sonuçlar için bu kadar uzun süre beklemeye gerek kalmıyor.

Geleneksel pazarlama tekniğinin sonuçları kolayca ölçülemez. Öte yandan, dijital pazarlamada, Google Analytics araçlarını kullanarak yatırım getirisini (YG) belirlemek kolaydır. Geleneksel pazarlama basılı medyayı (gazete ve dergilerdeki reklamlar, bültenler, broşürler ve diğer basılı materyaller) içeriyor.

-Medya yayıncılığı (TV ve radyo reklamları gibi)
-Doğrudan posta (el ilanları, kartpostallar, kataloglar dahil)
-Telepazarlama
-Daha yüksek bir başarı oranı için doğrulanmış teknikler
-Halkın zaten tanıdığı uzun zamandır devam eden projeler
-Sonuçları ölçmek için analitikler

Dijital pazarlama , elektronik cihazlara benzer pazarlama çabalarını içeriyor.

-Web siteleri
-Sosyal ağlar
-İçerik pazarlama
-Banner reklamları
-Google reklamları
-Online video pazarlaması.
-Pazarlama için uygun maliyetli stratejiler

dijital pazarlamanın önemi

3. Kolay Analiz

Dijital pazarlamada fırsatlarınızı hesaplarken kolay bir şekilde analiz yapabilir; analiz sonuçlarına göre stratejinizde farklılıklar yapabilirsiniz.
Temel eğilim, gelen trafik, dönüşüm oranı, hemen çıkma oranı gibi değişkenlerin hareketlerini Google Analytics aracılığıyla kolaylıkla takip ederek aldığınız verilere göre yol alabilirsiniz.

4. Takip

Geleneksel pazarlama tekniklerinin takibi ne kadar zorsa dijital pazarlama analizlerini takip etmek o kadar kolaydır. Çevrimiçi ortamda yaptığınız çalışmaları anlık olarak takip etmek dijital pazarlama yöntemlerinde raporlama araçları sayesinde mümkün hale geliyor.
Dijital pazarlama tekniklerinin bilgi ve sonuçları kolayca kaydedilebiliyor. Yapılan çalışmaların işe yarayıp yaramadığını Google Analytics’i kullanarak çok sıkı bir çalışma kontrolü olmadan öğrenebilirsiniz. Olmazsa, daha iyi pazarlama için en iyi önlemleri alabilir ve buna bağlı olarak sosyal medya stratejileri de geliştirebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler