Domain Sorgulama Nedir? Ne Yapılması Gerekir?

Domain Sorgulama Nedir? Ne Yapılması Gerekir?

Alan adı anlamına gelen Domain; ağ ortamındaki kullanıcıları, cihazları ve veri tabanı sunucularını gösterir. İnternet dünyasında bir web sitesine IP (Internet Protocol) adresi ile ulaşılabilirsiniz. ama internete direkt bağlanan bir bilgisayarın kimlik numarası olan IP, art arda sıralı numaralardan oluşur. Bu yüzden de akılda tutulması neredeyse imkansızdır. Bundan dolayı tüm web sitelerinin IP numaraları akılda kalamayacağı için, IP adresine karşılık gelen Domain kullanılır.

Daha kesin bir dille Domain, bir web sitesinin internetteki ismi ve konumudur. Bir Domain en az 1, en fazla 63 karakterden oluşur. Uzantısıyla birlikte dünyanın en uzun Domaini 77 karakterden oluşur. Domain sorgulama yaparken bunlar dikkate alınmalıdır.

En Çok Kullanılan Domain Uzantıları Neler?

Şu an kayıtlı domain sayısı 342 milyonu geçmiş durumda. Domainler, genel (gTLD) ve ülke kodlu (ccTLD) olmak üzere 2 ana kategoriye ayrılıyor. Bütün internet kullanıcıları tarafından satın alınabilen gTLD alan adları (Generic Top Level Domain – Genel Üst Seviye Alan Adı) arasında en çok kullanılan uzantılar; “.com, .net ve .org‘tur.”

  • .com: Ticari kuruluşlar için hayata geçirilmişse de, herkesin satın alarak kullandığı bir uzantı türüdür. İnternet’teki sitelerin %43’ten fazlası .com uzantısına sahiptir.
  • .net: Bütün dünyada 15 milyona yakın kullanılmasıyla en çok tercih edilen 2. uzantı türüdür. .net, hizmet sektörü başta olmak üzere belli bir alanda bağlantı kurmak isteyenler tarafından tercih edilir.
  • .org: Kâr amacı gütmeyen organizasyonlar için kullanılmasına başlanmış olsa bile, günümüzde herkes tarafından kullanılabilir. Daha çok okullar, açık kaynak projeleri ve topluluklar tarafından tercih edilir. .org, 10 milyondan fazla web sitesi tarafından kayıt edilerek en çok tercih edilen 3. domain uzantı türü hâline gelmiştir.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler