E-ticaret nedir? E-ticaret sitesi nasıl açılır?

E-ticaret, elektronik ticaret veya İnternet ticareti olarak tanımlanıyor. İnternet’i kullanarak mal veya hizmet alımı ve satımı ile ilgili işlemleri gerçekleştirmek için para ve veri transferi yapmaya e-ticaret deniyor. E-ticaret genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi satılmasını ifade etmek için kullanılsa da İnternet üzerinden yapılan her türlü ticari işlemi kapsıyor.

E-ticaret ilk kez çevrimiçi yapılan bir satışla başladı. 11 Ağustos 1994’te bir adam, perakende satış platformu olan bir web sitesi aracılığıyla arkadaşına CD sattı. Bu hikaye, World Wide Web üzerinden bir işletmeden ürün satın alan “e-ticaret” tüketicisinin ilk örneği oldu. O zamandan beri e-ticaret sistemleri, ürünlerin çevrimiçi perakendeciler ve pazarlar aracılığıyla keşfedilmesini ve satın alınmasını kolaylaştırmak için geliştirilmeye devam ediyor. Bağımsız serbest çalışanlar, küçük işletmeler ve büyük şirketler, e-ticaretten yararlanarak ürün ve hizmetlerini geleneksel, çevrimdışı perakende satış ile mümkün olmayan bir ölçekte satıyor.

E-ticaret, bir tuğla ve harç deposunda olduğu gibi aynı genel masrafa maruz kalmadan, günde yirmi dört saat boyunca dünya çapındaki ürünleri satın almanızı ve satmanızı sağlıyor. En iyi pazarlama stratejisi ve en iyi dönüşüm oranı için, bir e-ticaret girişiminin de fiziksel bir varlığa ihtiyacı bulunuyor.

E-ticaret aşamaları

İnsanlar artık alışverişleri bile İnternet üzerinden yapmak, faturalarını mobil uygulamalarla ödemek, işlemlerini daha hızlı halletmek istiyor. Durum böyle olunca e-ticaret siteleri, vatandaşların taleplerini karşılamak adına önemli bir pazar alanı oluşturuyor. Olaya şirketler tarafından bakıldığında ise insanların bu talepleri şirketler için çevrimiçi büyüme imkanı sunuyor. Bu nedenle şirketini online ortama taşımak ya da yeni bir girişimle işletme sahibi olmak isteyen herkes e-ticaret sitesi nedir? E-ticaret sitesi nasıl açılır? sorularının yanıtını arıyor.

Geleneksel pazarlama yöntemlerine, çevrimiçi olanakları da ekleyen kuruluşlar, sadece belirli bir kitleye satış yapabilmenin ötesine geçip, üretkenliği ve yaratıcılığı arttıran küresel e-ticaret bağlantıları kurma şansını elde edebilmeye başlıyor.

e-ticaret sitesi

E-ticaret özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler ve yeni girişimler için çok uygun bir ticaret şekli olarak karşımıza çıkıyor. Belirli bir satış noktasının dışına çıkarak satışların artmasına ve ödemelerin daha hızlı teslim alınmasına olanak sağlıyor. Fiziki mağaza sahibi olan işletmeler için de e-ticaret önemli bir satış kanalı oluyor.
E-ticaret, ürün seçeneklerinin artmasını, ürünlerin kalitesinin yükselmesini ve daha hızlı bir şekilde ödenerek teslim alınmasını sağlıyor. Potansiyel tüketicilerin dünyanın her yanından pazara arz edilen ürünler hakkında bilgi sahibi olmalarına ve yeni üreticilerin dünya pazarlarına girmelerine imkân tanıyor. Daha düşük fiyatlı ve kaliteli ürünlerin pazara girmesi üreticiler arasında rekabetin artmasına ve tüm ticari işlemlerin maliyetinin düşmesine neden oluyor.

E-ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslimat olmak üzere üç aşamadan oluşuyor.

E-ticaretin avantajları

Dijitalleşen dünyayla birlikte e-ticaret sisteminin hem müşteri açısından hem de satıcı açısından pek çok avantajı bulunuyor. İşinizi mekan kaygısı olmadan yapma lüksüne sahip olacağınız e-ticaret sisteminde yalnızca güven sağlayarak çok büyük bir kitleye hitap edebilirsiniz. Böylelikle ziyaretçilerinize hızlı ve kolay alışveriş imkanı sunarken kazancınızı daha yüksek seviyelere çıkarabilirsiniz.

E-ticaret siteleri, müşterilerin hızlı bir şekilde alışveriş yapmasını sağlarken fiyat araştırması için harcanan maliyet ve zamanı en aza indiriyor. Birden fazla ürün çeşidini kıyaslamasına olanak sağlıyor ve ürün çeşitliliği daha fazla olduğundan tercih yapma imkanını daha da genişletiyor.

Ürünün kullanıcı yorumlarına ulaşılabildiğinden, ürüne olan güveni artırıyor ve satın alma sürecini hızlandırıyor. Müşterilerin aynı ürünü daha uygun fiyatlara bulabilmesini sağlıyor. İndirim ve kampanyalara ulaşım daha kolay oluyor. Alışveriş süresi kısıtlanmadan 7 gün 24 saatlik geniş bir zaman dilimine yayılıyor.

Bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda yeni bir girişimde bulunmak isteyenler daha az maliyetli olan e-ticaret fikrine sıcak bakıyor. Ancak e-ticarette başarılı olmak için web sitenizin hizmet verdiğiniz/satış yaptığınız alanda üst sıralarda olması gerekiyor. Bu da doğrudan web sitesi SEO çalışmaları gerekliliğini ortaya koyuyor. SEO analizleri ve uygulamalarının yanı sıra sosyal medya reklamları ve Google Adwords reklamları sayesinde hedef kitlenizin ilgisini çekebiliyor ve böylelikle müşteri potansiyelinizi hızlıca yükseltebiliyorsunuz.

E-Ticaret sitesi nasıl açılır?

Çevrimiçi mecraların büyümesiyle paralel olarak e-ticaret sitesi nasıl açılır? sorusunun araştırması da daha fazla işletme tarafından yapılıyor. Yalnızca var olan işletmeler değil sıfırdan bir iş kurmak isteyenler de artık daha az maliyetle hizmet ya da ürün satmak için İnternet’i tercih ediyor. E-ticaret sitesi açmak için yapılması gerekenleri özet olarak anlatmaya çalışacağız.

e-ticaret

1) Site adına karar verin

Bir girişimde bulunarak dijital dünyada ticaret yapmaya karar verdikten hemen sonra sitenizin adına karar vermeniz gerekiyor. İlk bakışta kolay gibi görünse de bu işin en zor kısımlarından biri site adı seçmektir. Ticaret yapacağınız site adının hem Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO için uygun olması hem akılda kalıcı olması hem de sitenize gelecek olan ziyaretçilerin ilgisini çekmesi gerekiyor. Bu nedenle içeriği karşılayacak bir isim bulmak için profesyonel bir çalışma yürütmek gerekiyor.

2) Profesyonel e-ticaret yazılım paketi kullanın

Kullanılacak alan adının seçiminin ardından e-ticaret siteniz için uygun ve profesyonel bir yazılım paketi tercihi yapmanız gerekiyor. Kullanacağınız yazılım paketinin geliştirilebilir olması oldukça önemli. Bununla birlikte paketin, İnternet’ten satış yapmak için gerekli olan bütün ihtiyaçları karşılayabilir olması gerekiyor. Müşteriler kart bilgileri gibi özel hesap bilgilerini paylaştığından sitenizin üst düzey güvenlik önlemleri içeriyor olması da dikkat edilmesi gereken konular arasında.

3) Ödeme sistemlerini belirleyin

E-ticaret sitenizi açtıktan sonra sizi ziyaret edenlerin alışveriş yapmak istediklerinde kullanabilmesi için farklı ödeme seçenekleri sunmanız gerekiyor. En çok tercih edilen ödeme yöntemleri havale, EFT, kredi kartı ve kapıda ödeme seçenekleri için farklı yerlere başvurularda bulunup bu sistemleri etkinleştirebilirsiniz. Havale ve EFT için banka hesapları açtırmanız, kapıda ödeme için kargo firmalarıyla anlaşmanız, kredi kartları için bankalara sanal pos başvurusu yapmanız, sorunu halletmeniz için gerekli olan işlemler.

4) Ürünleri siteye ekleyin

Profesyonel bir altyapıyla açtığınız sitenize satışını yapmak istediğiniz ürünleri eklemeniz gerekiyor. Ürünlerin görselleri, fiyatları, stok durumları gibi tüm bilgileri web sitesine girerek siteyi satışa hazır hale getirebilirsiniz. Artık web siteniz hazır. Ancak yalnızca web sitesini hazırlayıp içine ürün bilgilerini girmekle direkt satış yapmaya başlamanız çok da olası değil.

e-ticaret sitesi kurma

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz SEO ve Google Adwords gibi çalışmalar web sitelerinin türü ne olursa olsun marka bilinirliğini artırmak ve organik trafiği hızlandırmak için en çok tercih edilen dijital pazarlama yöntemlerinin başında geliyor. Sitenizi satışa hazır hale getirdikten sonra Google Adwords reklamları vererek ve SEO çalışmaları yaparak belirlediğiniz hedef kitlenin karşısına doğrudan ve daha hızlı bir şekilde çıkış yapma imkanı buluyorsunuz.

Dijital dünya ve dolayısıyla e-ticaret siteleri her geçen gün hızla gelişerek değişiklik gösteriyor. O nedenle e-ticaret sitesi kurma konusunda çalışmalarınızı bitirip iş hayatına başladığınız zaman bile bu sektörle ilgili gelişmeleri ve yenilikleri takip etmeyi bırakmadan kendinizi ve sitenizi büyüyen teknolojik dünyaya paralel olarak geliştirebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir