Facebook’a reklam vermek

Dijital pazarlamanın avantajlarından yararlanmak isteyen işletmelerin aklına ilk gelen şey Facebook reklam kampanyası oluşturma oluyor.  İşletmeler, Facebook reklam seçenekleri sayesinde binlerce insana ulaşma fırsatı yakalıyor. Dünyanın en büyük ağlarından biri olan Facebook yalnızca arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak amacıyla değil, farklı şekillerde kazanç sağlamak için de kullanılıyor.

Facebook reklam verme hakkında pek çok insan araştırmalar yapıyor ve bu reklamların nasıl verileceğini, avantajlarını, dezavantajlarını tartarak ilerlemek istiyor. Facebook, pazarlamacılara organik trafiklerini artırmaları için çok avantajlı fırsatlar sunuyor. Reklam kampanyaları hakkında merak ettiğiniz şeyleri sizler için anlatmaya çalıştık. İşte Facebook reklam kampanyası oluşturma konusunda püf noktalar…

Facebook üzerinden sayfanızı, sayfanızdaki yayınları ya da web sitenizi tanıtabilirsiniz. Yerel reklamlara odanlanmasına ya da trafiği kendi sitesinde tutmasına rağmen Facebook reklamı vererek kullanıcıları web sitenize yönlendirmekte başarılı olabilirsiniz. Bunun için iyi analizler yaparak, hedef kitlenizi belirleyip Facebook reklam kampanyası kurallarına hakim olmanız gerekir.

Facebook reklamları; kullanıcıları, konumlarına, demografik özelliklerine ve profil bilgilerine göre hedefler. Bu seçeneklerin çoğu yalnızca Facebook üzerinde kullanılabilir. Facebook’ta bir reklam oluşturduktan sonra reklamınızın alacağı tıklama ya da gösterim üzerinden bir bütçe belirlersiniz. Ve daha sonra kullanıcılar reklamınızı Facebook sayfasındaki kenar çubuğunda görür.

Facebook, marka bilinirliğinizi artırmak, kullanıcıların web sitenize katılmasını sağlamak gibi sebeplerle hala en kullanışlı ve en iyi sonuçlar veren sosyal platformlardan biridir.. O nedenle pek çok kişi/işletme dijital dünyada başarı yakalamak istiyorsa Facebook reklamlarından faydalanmayı tercih ediyor.

Facebook reklamları arama reklamlarından ziyade görüntülü reklamlara benzer. Yani talep üretmek için kullanılır; talebi yerine getirmez. O nedenle Facebook reklam verme konusunda kararınızı vermeden önce iş ağınızın bu pazarlama yöntemine uygun olduğuna emin olmanız gerekir.

facebook reklam kampanyası oluşturma

Facebook reklamları hedef kitle seçimi

Facebook reklamlarında başarısız olanların yaptığı en büyük hata genelde doğru hedefleme yapmamaktır. Peki Facebook reklamları nasıl hedeflenir? Türkiye’de en fazla kullanıcıya sahip sosyal medya platformu olan Facebook’un reklam hedefleme konusunda benzersiz seçenekleri mevcut. Reklamlarınızı şu şekilde hedefleyebilirsiniz:

Yer/ Yaş/ Cinsiyet/ İlgi/ Bağlantılar/ İlişki durumu/ Eğitim/ İşyerleri

Hedef kitlenize bağlı olarak her seçenek faydalı olabilir. Ancak genel anlamda ziyaretçilerin konum, cinsiyet, yaş ve ilgi alanları en çok odaklanılan bilgiler arasındadır.

Konum hedeflemesi

Hizmet verilen ülke, bölge, şehir ya da ilçedeki kullanıcıları filtrelemenize olanak tanır.

Yaş ve cinsiyet hedeflemesi

Bu hedefleme seçeneği, mevcut müşterilere dayanmalıdır. Müşterilerinizin çoğunluğu 25-44 yaş arası kadınlar ise sadece onları hedef almalısınız. Sonrasında aldığınız sonuçlara göre reklam kampanyanızda çeşitli güncellemeler yapabilirsiniz.

İlgi alanları

Hedef kitlenize ilgilendikleri şeylere göre erişmek istiyorsanız, hedefleme sırasında bir ya da birden fazla ilgi alanı seçebilir ya da tamamen ilgisiz olduğunu düşündüğünüz ilgi alanına sahip kişileri hariç tutabilirsiniz.

Bağlantılar

Daha önce sizinle bir şekilde iletişime geçmiş, Facebook sayfanızla, uygulamanızla veya etkinliğinizle bağlantı kurmuş kişileri hedefleyebilirsiniz. Özellikle sayfa beğenenlerinin sayısını arttırmak isteyen işletmeler, daha önce bir yayınınızı beğenmiş, videonuzu izlemiş ya da özel mesaj yolu ile size ulaşmış ama sayfanızı takip etmeyen kişilere bu hedefleme ile ulaşabilirsiniz. Bu hedefleme sırasında Facebook sayfanızı daha önce beğenmiş olan kişileri hariç tutarak, hedef kitlenizi daraltmanızı öneririz.

Facebook reklam kampanyası nasıl oluşturulur?

Her ay 2.2 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan bu sosyal platformun küresel erişimi olağanüstüdür ve reklamlarının bu kadar etkili olmasının nedeni de budur. Sunduğunuz ürün veya hizmet ne olursa olsun, hedef kitlenizin Facebook kullanıyor olma ihtimali oldukça yüksektir ve platforma entegre edilen birçok farklı mikro hedefleme özelliği bu kişileri özellikle seçmenizi sağlar.

Bir Facebook reklam kampanyası oluşturmak, başlangıçta biraz zor olabilir çünkü tercih yapmanız gereken çok fazla seçenek vardır. Bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için reklamlarınızın her unsurunu gerçekten iyileştirme fırsatı olarak görmek önemlidir.

Facebook reklam kampanyası oluşturmak için dikkat etmeniz gereken püf noktaları sizler için sıraladık…

facebook reklam kampanyaları

1. Farklı Facebook reklam türleriyle denemeler yapın

Facebook’ta büyük bir kampanya için tek bir seçeneği denemek yanlış bir uygulama olur. Her işletme ve hedefleri için, gereken kampanya türü değişir ve hangisinin ne olduğu hakkında bir fikir edinmek önemlidir.

Yönetilmesi gereken en basit ve yaygın kampanya türlerinden biri, yükseltilmiş yayındır. bu, daha önce paylaştığınız bir içeriğe tıklamalar yapmak veya önemli bir haberi daha geniş bir kitleye iletmek istediğinizde mükemmel bir tercihdir.

Video reklamlar, diğer bir Facebook reklam türüdür. Video reklamlar, Facebook kullanıcıları, haber akışlarını kaydırırken onların dikkatini çekmenin en iyi yollarından biridir. Çeşitli ürün ve hizmetleri sergilemek isteyenler için, kullanıcının her bir öğeyi yandan kaydırmasına ve kendi özel açılış sayfalarına tıklamasına olanak tanıyan atlıkarınca reklamı önerilir.

Reklam türlerinin çeşitliliği ilk başta çok zormuş gibi gelebilir, ancak birkaçını denemeniz ve sonuçlarınızı karşılaştırmanız çok önemli bir adımdır. Bir kampanya hazırlarken, Facebook sizden hedef türünüzü seçmenizi ister ve böylece denemeniz gereken türlerin doğru yönünü gösterebilir.

2. Bütçenizi ayarlarken dikkatli olun

Facebook reklam kampanyanız için doğru bütçeyi nasıl ayarlayacağınızı ve daha özel olarak, yatırım yaptığınız paradan nasıl en iyi şekilde yararlanacağınızı merak edersiniz. Harcamalarınız her zaman genel kampanya hedeflerinize göre belirlenmelidir. Örneğin:
-X satışları belirli bir süre boyunca
-Belirli bir yayında X anlaşması
-X müşteri adayı
-Kampanya sırasında X yeni sayfa hayranı kazandı
-X uygulaması indirmeleri

Herhangi bir bütçe belirtmeden önce bu hedefleri belirleyin; bu çalışma sahip olduğunuz parayı daha iyi planlamanıza yardımcı olacaktır. Daha sonra yatırım getirisini ölçmek için farklı reklamları test etme üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Optimize edilmiş herhangi bir Facebook reklam kampanyası, iyi planlanmış bir test aşamasında temel alınacaktır. Yukarıda açıklandığı gibi, hangisinin hedef kitlenize en uygun olduğunu belirlemek için çeşitli içerik türleriyle deneme yapmanız gerekir.

3. Reklam yerleşimlerinizi doğru alın

Facebook reklam kampanyanızı oluşturduktan sonra, yerleşim seçenekleriniz “Otomatik Yerleşimler (Önerilen)” olarak ayarlanacaktır. Elbette, bu şekilde bırakabilirsiniz ve Facebook, reklamlarınızı beklenen performanslarına göre göstermek için en iyi yerleri seçecektir, ancak reklamlarınıza mümkün olan en yüksek başarı şansını vermek istiyorsanız, bu konuda daha detaylı düşünmeyi tercih etmelisiniz.

“Yerleşimleri Düzenle” yi seçtiğinizde, farklı seçeneklerden oluşan bir bolluk olduğunu fark edeceksiniz ve bu noktada, otomatik olarak işaretleyip devam etmek çok daha kolay görünür. Ancak reklam kampanya türünüze bağlı olarak farklı reklam yerleşimleriyle erişiminizi daha da artırabileceğiniz ihtimali üzerinde durmak size daha büyük avantaj sağlayacaktır.

4. Facebook yeniden pazarlamasını kullanın

Yeniden pazarlama, web sitenizi daha önce gezmiş olan kullanıcıları hedeflemenin bir yolu olarak kullanılır. Amaç zaten sizi tanıyan birinden dönüşüm elde etmek, dikkatini çekmek ve bir satın alma işlemi gerçekleştirmesini sağlamaktır.

Daha önce belirli bir ürün için çevrimiçi alışveriş yaptınız ve daha sonra başka web sitelerine göz atarken aynı ürün için bir reklam gördünüz. İşte bu tesadüf değil; yeniden pazarlamanın gücüdür. Bir ürün veya hizmete ilgi gösteren müşterileri hedeflemeyi ve satın almak için web sitesine geri çekmeyi amaçlar.

5. Hedef kitleniz için özel bir kitle ayarlayın

Özel kitle, mevcut müşteri tabanınızı içeren bir reklam kitlesidir. Markanıza veya işinize zaten aşina olan kişileri hedeflemek için Facebook’taki insanlarla eşleşen bir karma müşteri listesi gibi düşünülebilir. Bu uygulama oldukça faydalıdır. Çünkü yeni müşteriler için harcama yapmaktansa yerleşik müşterilerle tekrar iş yapmak çok daha kolaydır.
Facebook’un oluşturmanıza izin verdiği birçok özel kitle vardır:

Müşteri Listesi / Standart Özel Kitleler

Elinizde bulunan e-mail veya telefon listesini Facebook’un kabul ettiği formatlarda sisteme yükleyerek özel hedef kitle oluşturabilirsiniz. Tabii ki burada önemli olan elinizde olan bilgilerle Facebook’ta bulunan kişilerin bilgilerinin birbirini tutmasıdır.

Web Sitesi Özel Kitleleri

Facebook’a bir telefon numarası veya e-posta adresi listesi sağlamak yerine, belirli bir süre boyunca sitenizde belirli sayfaları ziyaret eden tüm Facebook kullanıcılarını hedeflemek için Facebook Pixel izleme kodunu web sitenize ekleyebilirsiniz.

Uygulama Özel Kitleleri

Mobil uygulamanızdaki kişilerin etkinliklerine göre kitleler oluşturabilirsiniz. İşletmenizin özel bir mobil uygulaması varsa, bu verileri, özel bir kitle oluşturmak için kullanabilirsiniz.
Unutmayın, müşteri verilerinizi bir Facebook reklam kampanyasının parçası olarak kullanmayı planlıyorsanız, bunu veri kullanım politikanızın bir parçası olarak açıkça açıklamanız gerekir.

facebook reklamları

6. Facebook içgörü verilerinden yararlanın

Zaten etkin bir Facebook sayfanız varsa, bu konuda topladığınız veriler, reklam kampanyanızı hazırlarken göz önünde bulundurulmalıdır.
Her Facebook sayfasının, sayfanızdaki kitle ve postalama sözleşmeleriyle ilgili ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz bir Görüşler bölümü vardır. Sayfa görünümleri gibi istatistikleri yaş, cinsiyet, konum ve daha fazlasına göre bölümlere ayrabilir ve hangi tür yayınların (çoğunlukla bağlantı, fotoğraf ve video) en iyi performansı gösterdiğini öğrenebilirsiniz.

Reklam kampanyanızı oluşturmak için bu organik verileri kullanmanız başarınızı mutlaka etkiler. Facebook sayfanız 25-30 yaş arasındaki kadın kullanıcılarla iyi performans mı gösteriyor? Bu, kampanya kitle demografik bilgilerinizi seçerken kullanacağız önemli bir veri olmalıdır.

7. İlgili açılış sayfalarına trafik çekin

Bu başlık, yalnızca Facebook reklamları için değil tüm PPC reklamları için geçerlidir. Açılış sayfaları, (Inbound pazarlama) gelen pazarlamanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Açılış sayfaları, bir ziyaretçinin bilgilerini potansiyel olarak elde etme formu aracılığıyla özel olarak yakalamak için ayarlanmış web sayfalarıdır. En iyi açılış sayfaları, tarama alışkanlıklarına göre uyarlanmış ve istenen işlemi yapmak için ihtiyaç duydukları kesin bilgiyi sunacak şekilde belirli bir kitleye göre oluşturulmuş olanlardır.

8. Performans ölçümlerinizi izleyin ve ayarlamalar yapın

Facebook reklam kampanyasıhazırlarken dikkat etmeniz gereken noktaları yukarıda açıkladık. Ancak kampanya süreciniz tamamen bitmiş olmuyor. Kampanyanızın performansını sürekli izlemek, yayınlama sürecinde yaptığınız her şey kadar önemlidir.

Kontrol etmek isteyeceğiniz en önemli istatistikler, promosyonun doğrudan sonuçları, elde ettiğiniz gösterim sayısı ve harcadığınız para miktarı ile karşılaştırıldığında ne kadar beğeni, katılım ve dönüşüm elde ettiğinizdir.

Verilerinizi yerleşime göre de bölümlere ayırabilirsiniz; Örneğin, Facebook hikayelerinde gösterilen reklamlarda yüksek bir dönüşüm oranı fark ederken Messengar’da çok daha düşük bir oran varsa, bütçenizi daha başarılı bir ortama odaklamayı düşünmelisiniz.

Hemen Bir Sosyal Medya Reklamı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler