Fireworks Nedir, Fireworks ile Neler Yapılabilir?

Merhabalar, ben Yunus Emre Yalçın. Dijital pazarlama, arama motoru optimizasyonu, arama motoru pazarlamacılığı gibi birbirinden farklı alanlarda yurt içi ve yurt dışında markalara hizmet sağlayan Semroot ajansının yöneticisiyim. Aynı zamanda, Semroot tarafından planlanan Semroot Akademi projesini de bizzat yürütüyor, bu proje kapsamında sizinle web sitesi üzerinden dijital pazarlama hakkında merak ettiğiniz sorular hakkında tartışıyorum. Bildiğiniz üzere iyi bir pazarlama stratejisi ve arama motoru optimizasyonu süreci her zaman iyi bir web tasarımı ile desteklenmelidir. Elde edilecek olan web sitesi trafiğinin otomatik olarak dönüşüm oranlarına çevrilmesi ancak bu şekilde mümkün olabilir. Özellikle site içi SEO dediğimiz işlemler zinciri için web tasarım kilit bir noktada değerlendirilmektedir. Bütün bunların yanı sıra, markalaşma yolunda adım adım ilerlerken prestijli, elegant ve profesyonel bir tasarıma sahip olmak da son derece gereklidir.

Web tasarımı yapabilmek için kullanabileceğiniz birden fazla araç bulunmaktadır. Bu araçlar, amatör olarak web tasarımı ile ilgilenenler başta olmak üzere pek çok kişiye hitap ederler. Bütün bunların yanı sıra, bu araçların hangileri olduğunu ve bu araçlarla neler yapılabileceğini öğrenmek, hizmet aldığınız dijital pazarlama ajansının yaptığı işlerle ilgili de fikir sahibi olmanızı sağlar. Bugün, ‘’Fireworks nedir?’’, ‘’Fireworks ile nasıl web tasarımı yapılır?’’ sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Fireworks nedir

Fireworks Nedir?

Fireworks, internetten kolayca bilgisayarınıza indirebileceğiniz, Photoshop programından daha basit bir ara yüze ve özelliklere sahip olan, web sitesi tasarımı gerçekleştirmenize yardımcı olan bir programdır. Kullanıcı deneyimini güçlendirmeye yönelik, estetik ve şık bir web tasarımı yapabilmek için çeşitli pop-up’lara, animasyonlara ya da güçlü efektlere ihtiyaç duyarsınız.  Bu tür tasarım araçlarının tamamını Fireworks’ta bulmanız mümkündür. Bütün bunların yanı sıra, farklı programları Fireworks ile aynı anda açarak işlemlerinizi daha da kolay, pratik ve renkli hale getirmeniz mümkün. Fireworks programı, Macromedya ile tamamen uyumlu bir şekilde çalışmaktadır ve aynı anda açılabilmektedir.

Fireworks Nedir

Fireworks ile Neler Yapılabilir?

Fireworks ile yapabilecekleriniz konusunda kendinizi sınırlamayın. Aşağıdaki maddeleri kategorik olarak belirledim. Fireworks’u aşağıdaki maddeler dışında gerçekleştirmeniz gereken tüm ufak tefek tasarım düzenlemeleri için de kullanabilirsiniz.

  1. Fireworks ile hayalinizdeki web sitesinin basit bir tasarımını gerçekleştirmeniz mümkün. Bu tür alternatif dijital araçlar ile, programlama dillerine ya da profesyonel tasarım araçlarına hakim olmaksızın estetik işler çıkarabilirsiniz. Web sayfası dizaynını grafik tabanlı olacak şekilde hazırlamanız Fireworks ile mümkün. Fakat dilerseniz her bir sayfa detayının tasarımını ayrı ayrı gerçekleştirebilir, görsel, banner, kategori gibi birbirinden farklı tasarımları tek bir sayfada birleştirebilirsiniz.
  2. Fireworks yardımı ile hazırladığınız sitelerin tamamı Dreamwiever tarafından desteklenecektir. Bu özellik, pek çok yazılımcının Fireworks kullanmasına sebep olan oldukça temel bir özelliktir. Dahası, Flash üzerinde de hazırladığınız dosyaların tamamını kullanmanız mümkündür.
  3. Fireworks ile orantılı grafikler hazırlayabilir ve bu grafikleri farklı tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Fireworks kullanarak web sitesi tasarımınızın tamamını gerçekleştirmek zorunda değilsiniz. Bu sistem üzerinden orantılı grafik oluşturmak, sistemin sağladığı çeşitli dijital araçlar dolayısıyla oldukça kolaydır.
  4. Photoshop ile hazırladığınız tasarım dosyalarında değişiklik yapmak istediğinizde de Fireworks programını kullanmanız mümkün. Fireworks, Photoshop ile hazırladığınız PSD uzantılı dosyalar ile uyum içerisinde çalışır. Bu dosyalardaki düzeltmeleri Fireworks’un gelişmiş ve pratik araçları yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Fireworks, hem amatör olarak site tasarımı ile ilgilenmek isteyenler için, hem de gelişmiş web yazılımcıları için oldukça yararlı bir dijital araçtır. Bilgisayarınıza Fireworks uygulamasını ücretsiz olarak kurmanız mümkündür. Hatasız bir şekilde programı kullanabilmek için çeşitli videolar izlemeniz sizin için yararlı olabilir.

Hemen Bir Web Tasarımı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir