GDN – Google Display Network (Google Görüntülü Reklam Ağı) nedir?

Ben Yunus Emre Yalçın, Semroot Akademisi yöneticisiyim ve yazılım, SEO, reklam ve dijital pazarlama gibi konularda danışmanlık hizmeti ve eğitim vermekteyim. İnternet dünyasının en önemli konularından biri olan GDN (Görüntülü Reklam Ağı) SEO uzmanları ve webmasterlar tarafından sıklıkla merak edilir. Rehber niteliğinde hazırlanan bu içerik sayesinde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı Nedir?

Google ağlarında bulunan siteler, mobil uygulamalar, Youtube ve Gmail’de görüntülü reklam verebilmek için Google Display Network (GDN) kullanılmaktadır. Bu reklamlar, arama ağı reklamlarına oranla daha fazla kişiye ulaşır ve görüntülenir. İki milyondan fazla web sitesinde bu reklamlar yer alırken Google kullanıcılarının %90’ına bu kanal ile hitap edilebilir.

Görüntülü Reklam Ağı, hedef kitleye ulaşabilecek maliyeti düşük bir reklam türüdür. GDN, internet gezintilerinde, mailleri kontrol ederken ya da video izlerken görünebilir. Dolayısıyla potansiyel müşteri kitlesine daha kısa sürede ve etkili bir şekilde ulaşılır. Web sitelerde ya da mobil uygulamalarda görülen kutucuklar içerisinde yer alan görüntüler, reklam ağının uygulamasıdır. Bu reklamlarla birlikte erişim ve satış hacimleri artış gösterir ancak doğru bir hedefleme yapılması gerekir. Aksi takdirde maddi ve manevi emekler karşılığını bulamayacağı gibi beklentiler de gerçekleşmez.

Yılların verdiği deneyim ve bilgi birikimim doğrultusunda ifade etmeliyim ki GDN kısa sürede olumlu sonuçlar vermektedir ancak kontrol etmek ve ilgilenmek arama ağı reklamlarına göre daha yorucudur. GDN’yi en iyi ve doğru şekilde kullanabilmeniz için gerekli olan bilgiler aşağıda bir rehber olarak sunulmaktadır.

Görüntülü Reklam Ağı Hedeflemeleri

Görüntülü reklamlarda istediğiniz performansa ulaşabilmek için en önemli noktalardan biri hedeflemenin doğru yapılandırılmasıdır. Google, reklam verenler için demografik yapı, anahtar kelime, ilgi alanı ya da yerleşim gibi farklı hedeflemeler sunmaktadır. Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için bu hedeflemeler oldukça önemlidir. Aynı zamanda siteyi daha önce ziyaret eden ya da alışveriş yapan kişilere yeniden ulaşmak ve hatırlatma yapmak için de kullanılabilir.

Anahtar Kelime Hedefleme

Anahtar kelime hedefleme ile, belirlenen anahtar kelimelerin yer aldığı sitelerde reklamlar yer alacaktır. Örneğin, ‘kadın spor ayakkabı’ anahtar kelimesi hedeflendiğinde, kadın spor ayakkabısı satan e – ticaret sitelerinde ve ilgili konuyu içeren bloglarda / sitelerde reklamlar görülür. Bu web siteleri ziyaret eden kullanıcılar, anahtar kelime ile doğrudan ya da dolaylı şekilde ilgili olurken reklam veren site ile etkileşime girebilir.

Anahtar kelime hedefleme iki farklı şekilde kullanılabilir:

 • İçerik Hedefleme: Anahtar kelimenin yer aldığı sitelerde reklamlar yer alır,
 • Kitle Hedefleme: Anahtar kelimeyi arayan ya da ilgilenebilecek kullanıcılara uygun reklam yerlerinde gösterilir.

Yakın İlgi Alanı Hedefleme

Google, kullanıcıları arama geçmişi ve internet eğilimlerine göre kategorize eder.Örneğin, daha önce saç bakımı ya da beslenme programlarını araştıran kullanıcılar ‘Güzellik ve Sağlıklı Yaşam’ kategorisine dahil edilmektedir. Bu kullanıcılar, internet gezintilerinde bu tür siteleri ziyaret eder. Eğer siteniz bu konularla ilgili ise yakın ilgi alanı hedeflemeyi seçebilir ve doğrudan hedef kitleye reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Bu bölümde haber ve siyaset, alışveriş tutkunları, bankacılık ve finans gibi birçok kategori sunulmaktadır.

Pazardaki kitle olarak da genişletilebilen yakın ilgi alanı hedefleme, kullanıcıların internet geçmişi araştırmalarından yola çıkar. Bu sayede reklama ilgi duyabilecek potansiyel müşterilere ulaşılır.

Yerleşim Alanı Hedefleme

Optimizasyon için yeterli vakti ya da bilgisi olmayan kişiler tarafından tercih edilen yerleşim alanı hedefleme ile doğrudan alan adı girilebilir ve bu siteyi ziyaret eden kullanıcılara reklamlar gösterilir. Aynı zamanda mobil uygulamalar ya da video platformları da tercih edilebilir.

Hedef kitlenizi yeterince tanıyorsanız ya da hedef kitlenizin ziyaret edeceği siteler hakkında bilgi sahibiyseniz yerleşim alanı hedefleme ile müşterilere ulaşabilirsiniz. Ancak bu durum kitlenin sınırlı kalmasına neden olacaktır. Daha geniş kitlelere hitap etmek isteyenler, mutlaka diğer hedeflemeleri de kullanmalıdır.

Konu Hedefleme

Görüntülü Reklam Ağı ile milyonlarca kişiye ulaşmak isteyenler konu hedeflemeyi seçebilir. Örneğin, sağlıkla ilgili bir siteniz var ise doğrudan ‘Sağlık’ kategorisini işaretleyebilirsiniz. İlgi alanı ya da anahtar kelime hedeflemeleri, kullanıcıların davranışları ile direkt ilişkilidir ancak konu hedefleme web site temalarına göre belirlenmektedir.

Diğer Hedefleme Türleri

Google Görüntülü Reklam Ağı, kullanıcılara ya da potansiyel müşterilere ulaşabilmek için birçok kategori sunar. Bu kategoriler, reklam veren tarafından seçilebilir aynı zamanda görüntüleme ya da tıklamalara göre maliyet belirlemesi yapılır. Kontrol tamamen reklam verende olurken daha fazla sorumluluk da gerektirmektedir. Aşağıda diğer hedefleme türleri sıralanmıştır:

 

 • Demografik Hedefleme: Yaş ve cinsiyete göre hedefleme yapılır,
 • Dil Hedefleme: Kullanıcıların anlık ve geçmiş internet aramalarında hangi dili kullandığı Google tarafından görülür ve reklam verenler tercih ettiği dili seçebilir,
 • Gün ve Saat Hedefleme: Arama ağında kullanıldığı gibi GDN’de belirlenen gün ve saatte reklam gösterimi seçeneği sunar,
 • Cihaz Hedefleme: Bilgisayar, tablet, televizyon ya da telefon gibi farklı cihazlara özel reklamlar gösterilebilir,
 • Coğrafi Hedefleme: Reklam veren tarafından belirlenen konumda internete giren kullanıcılara yöneliktir.

GDN’de bir reklam için çok sayıda hedefleme kullanmak, erişim sayısını düşürebilir. Geniş bir kitleye ulaşmak isteyenler bir ya da iki hedefleme türü kullanmalıdır. Ancak en doğru ve en ilgili müşteri kitlesi için üç ve daha fazla hedefleme türü kullanılabilir ancak reklamı görenlerin sayısı büyük oranda azalacaktır.

GDN ile ilgili bilinmesi gereken diğer bir konu ise, ‘Hariç Tutma’ bölümüdür. Bu bölümde, reklamlarınızı göstermek istemediğiniz kitleleri hedefleme de olduğu gibi işaretleyebilirsiniz. Özellikle yoğunlukla çocukların kullandığı mobil uygulamalardan görüntüleme ya da tıklama almak istemeyen firmalar ‘Mobil Yerleşimleri Hariç Tutma’ bölümünü tercih etmektedir.

GDN İle İlgili Teknik Bilgiler

GDN için animasyon, interaktif ya da statik resim formatları kullanılabilir. Statik reklamlar için JPEG, JPG, PNG eklenirken İnteraktifler de sadece SWF; animasyonlarda ise GIF ya da SWF olarak yüklenebilir.  Animasyonlu ve interaktif reklamlar, reklam körlüğünü büyük oranda engeller ve kullanıcıların dikkatini çeker. Ancak sitelerin büyük çoğunluğu kullanıcı dikkatini kaybetmemek adına statik reklamları kabul etmektedir. Aynı zamanda animasyon ya da statik fark etmeksizin en fazla 150 KB boyutunda reklamlar yayınlanır.

Reklamlar, site içeriğini taklit etmeyecek şekilde oluşturulmalıdır. İlk bakışta reklam olduğu anlaşılacak şekilde hazırlanan reklamlar Google tarafından kabul edilir. Tüm bunların yanı sıra parlak ve göz yoran fosforlu renkler, bulanık görüntüler Google tarafından değerlendirilmeye alınmaz.

GDN’de kumar, uyuşturucu, cinsellik içeren ögeler, içki; herhangi bir etnik gruba, dine, millete yönelik şiddet içeren reklamlar kabul edilmez.

Etkili GDN Kullanımı İpuçları

GDN düşük maliyet yüksek dönüş oranı sağlar ancak dikkat edilmesi gereken birçok nokta söz konusudur. Reklam ve dijital pazarlama konusu oldukça teferruatlı ve yoğun emek isteyen bir süreçtir. Bu nedenle sabırlı olmalı ve etkili ipuçlarını kullanarak hedefe ulaşmayı denemelisiniz. Aynı zamanda sık sık test yapmak ve eksikleri gidermek reklam performansını iyileştirecektir.

Uzun yıllardır reklam konusunda birçok marka ile işbirliği yapmaktayım, bu nedenle konunun tüm yönlerine hakim olduğumu söyleyebilirim. Etkili ve verim alabileceğiniz GDN kullanımı için aşağıda belirtilen noktalar büyük önem taşımaktadır.

 • Müşteri odaklı bir strateji belirlenmeli ve kullanıcıların dikkatini çekebilecek özel ifadelere yer verilmelidir, örneğin, ‘sınırlı stok, size özel fırsat, %50 indirim’ gibi kelime grupları dönüş oranını yükseltecektir,
 • Reklam tasarımı özenli bir şekilde yapılmalıdır, tüm renklerin kullanıldığı reklamlar kullanıcıları rahatsız ederken küçük yazılar dikkat çekmeyebilir,
 • Marka bilinirliğini arttırmak ve popüler olmak için reklam bannerinde mutlaka marka logosu yer almalıdır,
 • Görüntülü Reklam Ağı’nda metin kullanımı günümüzde oldukça yüksek oysa görsellerin hakim olduğu, az ve öz metin içeren reklamlar %70 oranında daha fazla tıklama almaktadır,
 • GDN Raporları belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve gerekli ayarlar yeniden düzenlenmelidir aksi takdirde ilkokul çağındaki çocuklar finans reklamlarını, elli yaş üstü kişiler oyuncak reklamlarını izleyebilir,
 • Google algoritmaları sık sık güncellenir ve değişir bu nedenle dönem dönem reklam optimizasyonu sağlanmalı ve doğru hedef belirleme yapılmalıdır.

Hemen Bir Google Adwords Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir