Google Adwords kampanya türleri nelerdir?

Google Adwords reklamları, pek çok işletme tarafından en çok tercih edilen dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Tıklama başına ödeme sistemiyle çalışarak hedeflenebilir kampanya ayarlarıyla avantajlı bir yatırım fırsatı sunan Adwords’ün getirisi de oldukça iyi. Yeni başlayanlar için Google Adwords kampanya türleri hakkında açıklamalarda bulunduk. Böylelikle işletmenize en uygun Google Adwords kampanya türünü seçerek online kitlelerde görünür olma hızınızı artırabilirsiniz.

Google Adwords kampanya dendiğinde aklımıza ilk olarak sunulan ürün veya hizmetlerin kategoriler halinde düzenlenmesi için kullanılan ilişkili bir reklam kümesi geliyor. Her kampanya, satış veya web trafiği gibi belli bir hedefe odaklanıyor. Google Adwords hesabınızda reklam vermeden önce en az bir adet kampanya oluşturmanız gerekiyor. Müşterilerinizin reklamlarınızı nerede göreceği ise seçtiğiniz kampanya türüne bağlı oluyor. Bu yazımızda sizlere Google Adwords kampanya türleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Son on yılda hızla gelişen ve büyüyen sanal pazarda yer almak isteyen işletmeler için pazarlama bütçesini PPC’ye ayırmak her geçen gün daha da öncelikli hale geldi. PPC reklamları arasında en çok tercih edilen Google AdWords, Ekim 2000’den bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Google Arama sonuçlarında ve ortak sitelerinde reklam spotları sunuyor ve bunlar birden fazla yerleşim biçimini kapsayacak şekilde genişletilebiliyor.

Google Adwords’ün önemi

Google Adwords, müşterilerin kampanyalarının Google tarafından hazırlanması ve yönetilmesi için aylık bir ücret talep etti. Ancak şimdi reklamverenlerin ısmarlama reklamlar oluşturmalarına ve iş gereksinimlerine uygun ayarları optimize etmelerine izin verecek şekilde büyüdü. Google AdWords, modern teknolojiyi ve internet kullanıcılarının gezinme davranışını dikkate alarak ve kullanıcıların kendi bütçelerini seçmelerine olanak tanıyarak birden fazla platformda çalışıyor.

Bugün, Google’ın en büyük gelirinin en az yüzde 95’i reklamlardan geliyor. Tüketicilerin yüzde 86’sı yerel işletmeler hakkında bilgi bulmak için çevrimiçi kanalları kullanıyor. Google Alışveriş platformu üzerinden belirli ürünleri satmaya yatırım yapmak veya hizmetlerinizi Google Arama’da alakalı anahtar kelimeler arayan kişilere tanıtmak Google Adwords ile kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz kampanyalar olarak karşımıza çıkıyor.

Adwords, reklamverenlerin reklamlara ne kadar harcadıklarını yakından izlemelerine ve ayarlamalarına, doğrudan istedikleri kişilerin demografik özelliklerini hedeflemelerine ve işletmelerinde maksimum görünürlük elde etmeleri için büyük bir web ağından yararlanmalarına olanak tanıyan son derece ayarlanabilir ve avantajlı bir araçtır.

İşte Google’da kullanılabilecek reklam türlerine ve işletmeniz için nasıl reklam kampanyaları hazırlayabileceğinize dair genel bir bakış…

google adwords kampanyaları

Google Arama Ağı Reklamcılığı

Ortalama olarak, dünya genelinde her saniye 63 binden fazla Google araması yapılıyor. Google arama sonuçlarında reklam vermek, işinizi geniş bir kitleye açmanıza, o kitlenin sizi görmesine ve seçtiğiniz anahtar kelimeler için arama sonuçları sayfasında görünmenizi sağlıyor.

Reklamverenler, işletmeleri için bir kampanya oluşturabilir ve kampanyada farklı anahtar kelime kategorilerine odaklanabilecek birkaç reklam grubu hazırlayabilir. Örneğin, bir web tasarım şirketi, web tasarımı, SEO ve sosyal medya pazarlaması için reklamlar yayınlamayı seçebilir ve her biri farklı anahtar kelimeler için teklif veren ve kendileri için özel olarak yazılmış reklamları gösteren üç konu için ayrı ayrı reklam grupları oluşturabilir.

Google AdWords Arama Ağı Reklamcılığı ipuçları

Google AdWords arama ağı reklamcılığından en iyi şekilde yararlanmanızı istiyoruz. O yüzden platform tarafından sunulan ve reklamlarınızı iyileştirebilecek, optimize edebilecek bazı temel özellikleri vurgulayarak ipuçlarını bir araya getirdik.

Belirtme çizgileri uzantıları

Satış noktalarınızın büyük kısmı reklamın ana açıklamasına dahil edilmelidir, ancak vurgulanmaya değer diğer tüm önemli bilgiler için belirtme çizgisi uzantıları kullanılabilir. İşletmenizin ana USP’lerini sergilemek için, reklamınıza her biri 25 karakterlik bir sınırı olan dört belirtme çizgisi uzantısı ekleyebilirsiniz.

Site bağlantısı uzantıları

Reklamınız, reklamını yapmakta olduğunuz ilgili sayfaya bağlantı vermesine rağmen, metnin ana gövdesinin altına ek bağlantılar ekleyerek reklamınızın görünürlüğünü ve kullanıcı etkileşim oranını artırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Negatif anahtar kelimeler

Arama ağı reklamcılığıyla, birileri belirli bir anahtar kelime aradığında reklamınızın tetiklenmesi için teklif verirsiniz. Ancak, ayarladığınız anahtar kelime eşleme türüne bağlı olarak, reklam bazen alakasız aramalarda görünebilir. Örneğin, bir gözlükçü “gözlük” anahtar kelimesine teklif veriyor olabilir, ancak reklamı birisinin “şarap gözlüklerini” aradığını gösterir. Reklamveren, reklamını neyin tetiklediğini görmek için hesaplarının arama terimlerini düzenli olarak kontrol etmeli. Bununla birlikte “negatif anahtar kelimeler” listesine alakasız terimler eklemelidir. Bu durumda, gözlükçü “şarabı” negatif bir anahtar kelime olarak belirlemelidir.

Teklif ayarlamaları: Çevrimiçi reklamcılığın büyük pozitiflerinden biri, reklam maliyetlerinin oldukça ayarlanabilir olmasıdır. Buna harika bir örnek, tekliflerinizi belirli özelliklere göre değiştirmenize olanak sağlayan bir araç olan teklif ayarlamalarıdır. Reklamınızın sabah 9 ile akşam 5 arasında mobil cihazlarda daha iyi performans gösterdiğini fark ederseniz, o saatlerde akıllı telefon kullanan kişiler için tekliflerinizi belirlenmiş bir yüzde oranında artıran bir kural oluşturabilirsiniz. Teklif ayarlamaları, cihazı, yeri ve zamanı hesaba katacak şekilde düzenlenebilir.

Google Alışveriş

Google Alışveriş, bir e-ticaret web sitesine sahip reklamverenler için oldukça kullanışlı bir araçtır. Bir arama kampanyası, bir web sitesinin ve özel tekliflerinin reklamını yapmak için kullanılabilse de bir alışveriş kampanyası, tüm ürünlerin anahtar kelimelerine teklif vermek zorunda kalmadan, her bir ürünü tek tek ilan edebilir.

Tüm ürünlerinizden oluşan bir reklam yayınını Google Merchant Center’a göndererek günlük bir bütçe ve TBM teklifi belirleyip ürünlerinizin Google Alışveriş platformunda görünmesini sağlayabilirsiniz. Ürün fiyatlarını diğer satıcıların fiyatlarıyla karşılaştıran Google Alışveriş platformunda görünecek ve kullanıcıların aramalarını fiyatlara ve diğer ürüne özgü özelliklere göre filtrelemelerine izin verir.

Platformu kullanan diğer satıcıların önüne geçmek için ürünlerinize bir tanıtım etiketi eklemeniz faydalı olabilir. Web sitenizde bir indirim kodu kullanıyorsanız bu, müşterileri daha fazla çeker ve Google Alışveriş’te daha çok görünmenize olanak tanıyabilir.

Video Reklamcılığı

Kasım 2006’da, Google, YouTube’u 1,6 milyar dolardan fazla parayla satın alarak web sitesinin daha ticari hale gelmesini ve gün geçtikçe daha fazla reklam görünmesini sağladı. YouTube’da yapılan bu değişiklik, reklamverenler için daha büyük fırsatlar yarattı:

TrueView yayın içi reklamları: Bu, diğer YouTube videolarından önce, sırasında ve sonrasında görüntülenen ve beş saniye görüntülendikten sonra atlanabilir bir video reklam türüdür. Reklamlar ayrıca Google ortağı sitelerinde bulunan videolarda da görünebilir. Reklamverenler yalnızca bir izleyici video reklamın 30 saniyesini (veya daha azsa maksimum video süresini) izlediğinde ücretlendirilir.

TrueView video keşif reklamları: Video reklamınızı kullanıcılara otomatik olarak oynatmak yerine, site ziyaretçilerinin klibinizi izlemesini sağlamak amacıyla bir keşif reklamı oluşturabilirsiniz. Reklam, YouTube arama sonuçlarında, ilgili YouTube videolarının yanında ve mobil YouTube ana sayfasında, yalnızca izleyiciler izlemek için tıkladığında reklamverenlerin ücretlendirilmesiyle gösterilir.

Tampon reklamlar: Yayın içi reklam biçimine benzer şekilde tampon reklamlar, YouTube’daki ve ortak sitelerdeki diğer videolardan önce, sırasında veya sonrasında görünür. Ancak süresi maksimum altı saniyedir ve izleyiciler tarafından atlanamaz. Bu biçim kısa ve net bir mesaj dağıtmak için mükemmeldir ve reklamverenlerden bin gösterim başı maliyet teklifi ile ücretlendirilir.

google adwords kampanya türleri

Mobil reklamcılık

Google mobil aramaları, dünyanın çeşitli ülkelerinde masaüstü aramalarını geçerek çok daha popüler bir hâl aldı. Google, bu duruma akıllı telefon kullanıcıları için özel olarak tasarlanmış yeni reklam biçimleri oluşturarak yanıt verdi. İşte, mobil özellikli reklam biçimlerinden bazıları:

Evrensel Uygulama kampanyaları: Evrensel Uygulama kampanyaları Kasım 2017’de, mobil uygulamaları Google AdWords üzerinden tanıtmanın tek yolu oldu. Yeni biçim, izleyicileri arama ağında, Google Play Store’da, YouTube’da ve görüntüleme ağında görünecek uygulamaları indirip yüklemeye teşvik eden reklamlara izin veriyor.

Reklam kampanyası daha fazla yükleme yapmak veya uygulama içi eylemleri teşvik etmek için oluşturulabilir. Kurulum süreci de diğer AdWords reklam türlerinden daha otomatik şekilde ilerler. Reklamverenin tek yapması gereken, bir miktar metin, bir teklif ve bütçe sağlamaktır; Google gerisini yapar, birden fazla reklam kombinasyonu oluşturur ve en etkili olanlarla çalışır.

Yalnızca arama reklamları: Yalnızca arama amaçlı mobil reklamlar, metin reklamlara benzer ve arama ağında görünür. Metin reklamlarda olduğu gibi, bir görünen URL, işletme adı ve kısa bir açıklayıcı metin gerektirir. Ancak başlık, bir telefon numarasıyla değiştirilir. Bu da akıllı telefonlardaki kullanıcıları web sitelerini ziyaret etmek yerine işletmeleri aramaya teşvik etmelerini sağlar.

Görüntülü Reklamcılık

Google’ın görüntülü reklam ağı, reklamverenlerin işletmelerini çeşitli biçimlerde tanıtmasına olanak sağlayan, AdWords üzerinden reklam kabul eden geniş bir web sitesi seçkisidir:
Metin reklamlar: Reklamlar, arama ağındaki metin reklamlarla aynıdır, ancak ortak web sitelerinde gösterilir. Bir taşla iki kuş vurabilir, aynı arama reklamını hem arama hem de görüntüleme ağlarında, “Ekran seçimli arama ağı” kampanyası oluşturarak yayınlayabilirsiniz.

Resim reklamlar

Bu, insanların web sitenize tıklamalarını sağlamak için görüntülü reklam ağındaki resimleri kullanmanıza izin veren daha göz alıcı bir reklam türüdür.
Zengin medya içeren reklamlar: Zengin medya içeren reklamlar, resim reklamlara benzer, ancak daha dikkat çekici ve etkileşimli kılan öğeler ile animasyonlara sahiptir.

Video reklamlar

Bu, zengin bir medya reklamına benzer, ancak doğrudan içinde oynatmak için bir video gömülebilir. Arama ağındayken, reklamverenler, reklamlarının nerede görüneceğini seçmek için anahtar kelimeler için teklif verir. Görüntülü reklam ağı, reklamverenlerin yerleştirme ve hedefleme türüne sahip seçenekleriyle farklı şekilde çalışır:

-İçeriğe dayalı hedefleme: Anahtar kelimeler seçerek, içeriğe dayalı hedeflemede işle alakalı web sitelerine reklam vermek amaçlanır. Bu, insanların sunduğunuz ürün / hizmeti okurken reklamınızı göreceği anlamına gelir.
-Yerleşim hedefleme: Bu, reklamverenlerin reklamlarının görünmesini istedikleri siteleri seçmelerini sağlar.
-Yeniden pazarlama: Bu yalnızca görüntüleme ağı için geçerli değildir, ancak ekranda, işletmenizi web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişilere tekrar hitap edilir.
-Konu hedefleme: Bu, reklamlarınızı görüntülemek için işletme reklamınızla alakalı olacak bir web sitesi kategorisi seçmenize olanak sağlar.
-Demografik / Coğrafi ve Dil hedefleme: Reklamlarınız belirli bir kitleye ihtiyaç duyarsa, kampanya insanların yaşına, cinsiyetine, bulundukları konuma ya da konuştukları dile göre hedeflemek üzere ayarlanabilir.

Google Adwords, potansiyel satın alıcıları hedefleyebilmek için birçok özelliğe ve seçeneğe sahiptir. Kendi sektörünüz için uygun olan Google Adwords kampanya türünü bularak doğru bir şekilde hazırlık yaparsanız kısa sürede başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya kıyasla daha avantajlı olmasının sebebi de tam olarak budur zaten…

Hemen Bir Google Adwords Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler