Google Adwords Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Adwords Nedir

İnternette marka / işletme tanıtımları için dijital pazarlama ve reklam modellerine ihtiyaç duyulur. Bu yöntemlerden en etkilisi ise Google tarafından sunulan Google Adwords yeni ismiyle Google Ads’dir. Google Adsword, 2000 yılında faaliyete geçmiş ve günümüzde bir milyondan fazla kullanıcı sayısına sahip olmuştur. Google reklamları ürün / hizmet ya da marka / işletme fark etmeksizin tüm alanlarda uygulanabilir. Belirli bir alanda hizmet veren yerel bir mağaza ya da uluslararası satış yapan bir şirket Google Adwords ile doğru hedef kitle için verimli bir reklam süreci yürütebilir. 

Dünyada ve Türkiye’de en fazla kullanılan arama motoru olan Google’ın ülke içinde kullanım oranları yaklaşık %90 civarındadır. Dolayısıyla milyonlarca kişiye ulaşmak, potansiyel müşterilere yönelik reklam ve tanıtım yayınlamak için sıklıkla tercih edilir ve güçlü bir tanıtım aracıdır. Google’de aylık 170 milyardan fazla arama gerçekleşmektedir, bu aramalarda kullanıcılar %40 oranında ilk üç siteyi tercih etmektedir. Sıralama geriledikçe tıklama oranları da aynı oranda düşer. Web sitenizin üst sıralarda yer alması ciddi bir trafik sağlarken satış hacimleri de artış gösterecektir. 

Dijital pazarlama, yazılım, SEO ve reklam başta olmak üzere internetin tüm alanlarına yönelik danışmanlık ve eğitim hizmeti vermekteyim. Bu nedenle Google Ads’nin etkilerini ve avantajlarını yakından takip ederken müşterilerime de tavsiye ediyorum. Google reklamları neredeyse tüm web sitelerde gösterilir ve internet reklamları arasında en fazla bütçenin ayrıldığı platformdur. Aynı zamanda diğer reklam modellerine göre daha az maliyetli olması ile dikkat çeker.

google adwords nasıl kullanılır

Neden Google Adwords?

Dijital pazarlama ve reklam yapan her işletme ya da marka Google Adwords kullanmalıdır. Google’ın iş ortağı tüm web sitelerde ve Youtube’da reklam yayınlayabilmek için Google Ads gerekir. Google Ads reklam modelleri şunlardır:

  • Arama Ağı Reklamları,
  • Görüntülü Reklam Ağı,
  • Video Reklam Ağı,
  • Alışveriş Reklamları,
  • Uygulama Reklamları.

Google reklamlarında hedef kitle, bölge, demagojik yapı, anahtar kelime kullanımı vb. konularda optimizasyon yapılabilir ve potansiyel müşterilere kısa sürede ulaşılır. Bu reklamlar sadece site trafiğini arttırmakla kalmaz fiziki mağaza ziyaretleri de yükselir. Aynı zamanda Google Ads bütçesi reklam veren tarafından belirlenebilir. En küçük meblağlardan en yüksek fiyatlara kadar reklam yayınlama şansı mevcuttur. Yayınlanan her reklam için değil, tıklama başına maliyet ile bütçe kontrol edilir. 

Google Ads’den yüksek bir verim almak ve dönüş oranlarını yükseltmek için bir reklam stratejisi oluşturulmasını önerebilirim. Bu stratejide reklam verme hedefleri net bir şekilde belirtilmelidir. Örneğin, satışları arttırmak, müşteri edinmek, ziyaret sayısını yükseltmek, kullanıcılara bilgi sunmak ya da bilinirliği arttırmak reklam verme hedeflerinden biridir. İkinci adımda ise hedef kitle araştırması yapılmalı, hangi sitelerde ve hangi aramaları gerçekleştirdiği gibi konular belirlenmelidir.Üçüncü ve son adımda ise reklam bütçesinin belirlenmesi yer alabilir.

Google’a Nasıl Reklam Verilir

Google’a Nasıl Reklam Verilir?

Google’a reklam vermek veya Google Ads kullanmak için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekir. ads.google.com’a girerek Ads hesabı oluşturabilirsiniz. Hesap oluşturma aşamasında belirlenen saat dilimi ve para birimi daha sonra değiştirilemez. Bu nedenle sürekli kullanılacak olan saat dilimi ve para birimi tercih edilmelidir. 

Hesabı oluşturduktan sonra reklam vermeye hazır olarak kabul edilirsiniz. Aşağıda Google Ads ile reklam verme sürecinde yapılması gerekenleri açıkladım. Bu adımlar sayesinde güçlü bir planlama yapabilir ve etkili bir reklam yayınlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Belirleme

Anahtar Kelime Belirleme

Reklam yayınlama aşamasında en önemli konulardan biri anahtar kelime seçimleridir. Anahtar kelimeler, potansiyel müşterilere doğrudan ulaşmanızı sağlar bu nedenle özverili bir çalışma süreci gerekir. Google Ads içeriğinde anahtar kelime planlama aracı bulunmaktadır bu araç sayesinde anahtar kelimelere dair birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Anahtar kelimelerin aylık aranma hacimleri, rekabet istatistikleri ya da tıklama başına maliyet oranları gibi birçok bilgi görülebilir.

Anahtar kelimeler, reklamın hedef kitlesi ve maliyetleri üzerinde doğrudan etkilidir. Örneğin, kırmızı kazak araması milyonlarca kez yapılır ve rekabet oldukça fazladır. Bu aramada reklamın üst sıralarda yer alabilmesi için çok iyi bir içeriğin yanı sıra maliyet de artış gösterir aynı zamanda bu gibi genel aramalarda satış oranları daha düşüktür. Ancak x marka boğazlı kırmızı kazak sorgusu daha az gerçekleştirilir ve bu aramayı yapan kişiler büyük oranda satın alma gerçekleştirir. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin arama hacimleri daha düşüktür ancak dönüş oranları daha yüksektir. 

Google Kampanya Ayarlarını Yapılandırma

Kampanya Ayarlarını Yapılandırma

Google Ads ile kampanya ayarlarınızı dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Reklamın yayın tarihi ve saati, teklif stratejisi, günlük bütçei konum ve dil hedefleme vb. tüm optimizasyon seçenekleri ikinci adımda gerçekleştirilebilir. Örneğin, bahar mevsimlerine uygun olan sezonluk ürünler için yayın tarihi belirleyebilir ya da kısa süreli bir tarih atayabilirsiniz. 

Reklamınızın belirli bölgelerde ve belirli yaş aralığında yayınlanması için kampanya ayarlarını yapılandırmak gerekir. Bu ayarlar manuel yapılabildiği gibi Google tarafından da gerçekleştirilir. Dolayısıyla reklam veren, iş yükünü azaltmak için otomatik ayar optimizasyonlarını tercih edebilir.

Reklam Metni Yazma

Google reklamları için bir dizi ayarlamalar yapılır ancak potansiyel müşterilere ve gerçek ziyaretçilere ulaşmanın en etkili yolu içeriklerdir. Kullanıcılar, sadece içeriğinizi fark edebilir ve sonucunda sitenizde daha fazla kalabilir ya da ürün / hizmet satın alabilir. Bu nedenle reklam metni, potansiyel müşterileri teşvik edecek şekilde yazılmalıdır. Ancak bu konuda yapılan büyük bir hata da söz konusudur. Kaliteli bir reklam metni doğrudan ürün / hizmet tanıtımı gibi olmamalı ve kullanıcıya bilgi vermelidir. Kullanıcının faydalanacağı metinler reklamda üst sıralarda çıkmak için yardımcı olacaktır.

Reklam metni performansı Google Ads için belirlenen tüm stratejileri doğrudan etkiler. Bu nedenle özgün ve yaratıcı bir içerik yazılmalıdır. Aynı zamanda içeriği görsel, video ya da ses formatları ile desteklemek ziyaretçilerin ilgisini arttıracaktır. 

Reklam Uzantıları Kullanma

Reklam Uzantıları Kullanma

Reklam uzantıları kullanan sitelerin, tıklama oranları diğer sitelere göre çok daha yüksektir. Çünkü bu uzantılar kullanıcının site, ürün ya da hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlar. Örneğin, ‘İndirimli ayakkabılar’ başlığı ile reklam yayınlayan bir site ‘indirimli ayakkabı modelleri nelerdir?, indirimli ayakkabı fiyatları nedir?, indirimli ayakkabılar nerde satılır?’ gibi uzantılar ya da site içeriği hakkında bilgi veren uzantılar tercih edilebilir.

Reklam uzantıları, her reklam yayını için yapılabilir ancak Google tüm uzantıları yayınlamaz. Reklam sıralaması, reklam metni, site kalite puanı, tıklama sayısı vb. kriterler uzantının yayınlanıp yayınlanmayacağı konusunu belirler.

Google Ödeme Ayarları

Ödeme Ayarları Ve Fatulandırma

Google Ads reklam maliyetleri banka veya kredi kartı ile ödenebilir. Hesabın, faturalar bölümünde ödeme bilgileri girilir. Manuel ödeme seçeneği ile reklam veren ödemelerini kendi istediği aralıklarla gerçekleştirebilir. Otomatik ödeme seçeneğinde ise Google bir çeşit bakiye sunar, harcama ve maliyetler belirli bir noktaya ulaştığı zaman ödeme alınır. Reklam bütçesine göre kampanya yayınlanma süresi ve maliyetleri değişim gösterir.

Fatura ve ödeme ayarlarından sonra yapılması gereken en önemli şey raporları ve verileri incelemektir. Google tarafından sunulan bu raporlar reklam stratejisinin etki alanı ve gücü hakkında bilgi verecektir. Verilen raporlar ışığında kampanya revize edilebilir ya da aynı şekilde ilerleyebilir.

Hemen Bir Google Adwords Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir