Google Alışveriş nedir? Google Alışveriş reklamları nasıl yapılır?

Google Alışveriş, belirli ürünlerin daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlamak isteyen e-ticaret web siteleri için avantajlı bir reklam çözümüdür. 2002’de hizmete başlayan ve öncesinde Google Ürün Arama ile Froogle olarak bilinen Google Alışveriş, hem çok uluslu perakendeciler hem de küçük işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

Google Alışveriş kullanıcıların, bir ürün ararken reklam vermeyi tercih eden tüm perakendeciler arasındaki fiyatları karşılaştırmasını sağlar. Reklamverenler, Google Alışveriş’e tam bir ürün listesi ve temel özellikleri sağlayan Google Merchant Center’a bir yayın yükleyebilir. Ürünün özellikleri bir Google Alışveriş ürün sayfasında görüntülenecek ve kullanıcı satın almayı seçtiğinde veya satın almak istediği perakendeciyi seçtiğinde, reklamverenler seçtikleri maliyetlerle ücretlendirilir.

Bir Google Alışveriş hesabını doğru bir şekilde çalıştırmak oldukça teknik bir işlem olabilir ve performansınızın en iyi düzeye ulaşmasını sağlamak oldukça zaman alabilir. Google Alışveriş kampanyalarından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için bazı yararlı ipuçlarını bir araya getirdik. Bu ipuçları, iyi duruma getirilmiş bir yayına sahip olmanıza, doğru ilerlemenize yardımcı olur ve sonuçta, herhangi bir Alışveriş reklamvereni için en önemli şey olan dönüşüm oranının artmasını sağlayabilir. İşte detaylar…

Google Alışveriş reklamlarının avantajları

Daha uygun potansiyel müşteriler

Bir satıcı olarak, alışveriş yapan kullanıcıların daha bilinçli satın alma kararları vermesine yardımcı olmak için ürün bilgilerini doğrudan reklamlarınızda gösterebilirsiniz. Böylece daha uygun potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. Alışveriş yapan kullanıcıların sitenizde satın alma işlemi tamamlama olasılığı daha yüksek olur. Örneğin, bir kullanıcı “akvaryum” için Google’da arama yaptığında, akvaryum satıcılarına ait Alışveriş reklamları görebilir. Sadece resme bakarak zevkine en uygun akvaryumu seçebilir. Ayrıca, fiyata bakarak akvaryumların bütçesine uygun olup olmadığını hızlı bir şekilde görebilir. Bu, kullanıcının reklamı tıkladığı zaman, ürün ve maliyeti hakkında fikir sahibi olduğu anlamına gelir. Bu da, ortalama bir İnternet kullanıcısıyla karşılaştırıldığında bu ziyaretçiyi satın alma dönüşüm hunisinde daha ileri bir konuma taşır.

Kolay, perakende satış odaklı kampanya yönetimi

Google Alışveriş reklamları, reklamlarınızı alakalı aramalarda göstermek için anahtar kelimeler yerine Merchant Center veri feed’inizde tanımladığınız ürün özelliklerini kullanır. Ürün envanterinize doğrudan Google Ads’de göz atabilir ve teklif vermek istediğiniz öğeler için ürün grupları oluşturabilirsiniz.

Daha geniş görünürlük

Belirli bir kullanıcı araması için birden fazla Alışveriş reklamınız görüntülenebilir. Ayrıca alakalı olması durumunda, Google Alışveriş reklamı ile metin reklam aynı anda da görüntülenebilir. Böylece, her aramada ulaştığınız potansiyel müşteri sayısını iki katına çıkarabilirsiniz.

Güçlü raporlama ve rekabet verileri

Ürünlerin performansını dilediğiniz ayrıntı düzeyinde görebilirsiniz. Örneğin, yeni ürün gruplarına gerek kalmadan sadece ürünlerin görünümünü filtreleyerek, belirli bir markaya ait topuklu ayakkabının kaç tıklama aldığını görebilirsiniz. Rekabet açısından ne durumda olduğunuzu anlamak için karşılaştırma verilerini kullanabilirsiniz. Gösterim payı verilerini ve Teklif Simülasyon Aracı’nı kullanarak büyüme fırsatlarınızı belirleyebilirsiniz.

google alışveriş

Google Alışveriş reklamları nasıl yapılır?

1. Satışları teşvik etmek için promosyonlar ekleyin

Bu yalnızca Google Alışveriş için yapmanız gereken bir şey değildir; bir e-Ticaret mağazanız varsa da kesinlikle bir promosyon eklemeyi düşünmelisiniz. Promosyonlarınız, belirli bir ürün satın alırken satış fiyatı, indirim kodu veya ücretsiz teslimat şeklinde olabilir. Böyle bir promosyonu, sosyal medya ya da e-posta listeleri gibi pazarlama kanallarınız aracılığıyla potansiyel müşterilerinize iletmek satış üretebilir.

Diğer birçok satıcı tarafından satılan bir ürünün reklamı yapılırken diğer tüm reklam hesaplarıyla yapılan fiyat karşılaştırmasının bir parçası olarak gösterilir. Rekabette öne çıkmak için, bir promosyon eklemek faydalı olacaktır; çünkü bu, listenizin yanında kullanıcıları size çekecek küçük bir hediye etiketi simgesi gösterecektir.

Buna benzer bir promosyon eklemek, Merchant Center hesabınızdaki promosyon aracını kullanarak veya bir promosyon yayını oluşturarak iki yöntemle yapılabilir. Bunun nasıl yapılacağına dair adım adım ayrıntıların tamamını Google destek sitesinde bulabilirsiniz.

2. Nakliye ücreti kurallarının doğru ayarlandığından emin olun

Fiyat karşılaştırması ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, Google, kullanıcıların değere göre bir seçim yapmasına yardımcı olmak için nakliye maliyetinizi tabloya ekler. Google, bu gönderi bilgisini web sitenizden çekmez. Bu bilgiyi, Google Merchant Center üzerinden vermeniz gerekir.

Google Merchant Center, ağırlık, konum, değer ve daha fazlasına bağlı olarak nakliye maliyetlerinizi değiştirmeyi kolaylaştıran bir araç sağlar. Merchant Center’a, tüm siteniz için sabit bir ücret belirlemek veya siparişin özelliklerine göre değişen fiyatlar olup olmaması gibi gereken tüm ayrıntıları eklemek kolaydır.

Bunun Google Alışveriş sürecinin zorunlu bir parçası olduğunu bilmek gerekir. Google, reklam kalitesinin yüksek olmasını sağlamaya odaklanmıştır; bu da hiçbir şeyin yanlış veya yanıltıcı olmaması gerektiği anlamına gelir. Gönderim maliyetleriniz, Merchant Center’da yüzde 100 spot ve yerinde olmalıdır, aksi takdirde ürünleriniz ve yayınlarınız reklam kanalından gelir kaybı yaşayabilirsiniz ve çoğu zaman reklamlarınız askıya alınır. Tavsiyemiz gönderi masraflarınızı tamamen kontrol etmektir. Her olasılığın maliyet ayarlarınız tarafından karşılandığından emin olun. Hatanız ne kadar küçük olursa olsun Google fark edebilir.

3. Ürün başlıklarınızın iyi optimize edildiğinden emin olun

Ürün başlıklarının e-ticaret sitelerinde de olduğu gibi optimize edilmesi çok önemlidir. Bazı ürünler yalnızca bir GTIN(Global Ticari Ürün Numarası) arayarak bulunabilirken, diğerleri daha geniş bir arama yapan geçici tarayıcılar tarafından alınabilir. Örneğin, siyah bir elbise satıyorsanız, ürün başlığınızın yalnızca “Ralph Lauren Cowlneck” demediğinden emin olmalısınız. Bunun yerine, “Ralph Lauren Cowlneck siyah elbisesi” olarak adlandırırsanız bu, Google Alışveriş’te “siyah elbiseyi” arama sorgusunu kullanan kişiler tarafından toplanacağı anlamına gelir.

İnsanlar, Google Alışveriş sayfasını daha küçük ekranlarda görüntülüyorsa, bazen ürün başlığınızın kesilebileceğini unutmayın. Bu nedenle, ürün unvanınızın başında en önemli bilgileri ve en büyük satış noktalarını belirtmelisiniz. Kitaplarınızı Google Alışveriş sayfanızı optimize etmek, web sitenizdeki sayfalarınıza yaptığınız SEO çalışmalarına benzerdir. Ürününüzün maksimum görünürlüğünü sağlamak için önemli ayrıntıları ve alakalı anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun.

google alışveriş reklamları nasıl yapılır

4. Onaylanmayan ürünlerinizi izleyin

İdeal bir durumda, Google’a gönderdiğiniz her ürün potansiyel alıcılara gösterilir. Ancak, bu her zaman böyle değildir. Google Merchant Center, onaylanmayan ürünlerin bir listesini gösterir ve bu sunulan görüntünün kalitesine, politika ihlallerine, eksik tanımlayıcılara ya da daha farklı bir nedene bağlı olabilir.

Her ürünün onaylanacak şekilde revize edildiğinden emin olmak gerekir. Böylece Google Alışveriş’te yüzde 100 kapsama sahip olursunuz, ancak bu her zaman mümkün değildir. Onaylanmayan öğelerin sayısı bazen binlerce olabilir, bu nedenle neyin kolayca revize edileceğini için görebilmek adına yayın teşhisinizi kontrol etmek gerekir.
Bazı reklamverenler, sadece yüksek maliyetli ürünleri düzeltmeye odaklanır. Düşük maliyetli ürünlerdeki hataları düzeltmeyi zaman kaybı olarak değerlendirirler. Bu yanlış bir düşüncedir.

5. Ürün fiyatlarını rakiplerle karşılaştırın

Ürün listeleme sayfalarında kalabilmek için, ürün fiyatlarınızı rakip fiyatları ile karşılaştırmalısınız. Google Alışveriş’e gelince fiyatlandırma çok önemlidir ve yalnızca müşteriler daha ucuz fiyatlı bir ürüne gitmekle kalmaz aynı zamanda Google Alışveriş de daha ucuz ürünü daha sık göstermeye meyillidir.

Google’ın algoritması daha ucuz fiyatlı ürünleri tercih eder ve bu fark birkaç kuruş kadar az olabilir. Ancak, tıklama başı maliyeti aynı olan bir rakipten biraz daha ucuz bir ürününüz olduğunda, daha fazla gösterim ve tıklama alma şansınız yüksektir.

6. Daha iyi görünürlük elde etmek için GTIN’leri kullanın

GTIN, Global Ticari Ürün Numarası anlamına gelir ve ürün tanımlayıcısı olarak kullanılabilecek bir barkod türüdür. Genellikle, bu numara bir üretici tarafından verilir ve ürünleri daha sonra satarken, Google Alışveriş yayınınıza dahil edilmesini sağlamalısınız.

Bir GTIN kullanmanın birçok avantajı vardır. Google’ın ürününüzü rakipler tarafından satılanlar arasına doğru bir şekilde yerleştirmesine yardımcı olur ve bazen söz konusu ürünü arayan Alışveriş kullanıcıları tarafından belirli bir arama sorgusu olarak da kullanılır. Google ayrıca, daha fazla görünürlük sağlamak için GTIN’i kullanır, yani Alışveriş sekmesinde göründüğü gibi, ürününüz bazen Google Arama’da da görülebilir.

7. Performansı artırmak için zamanlı kampanyalar hazırlayın

Google Alışveriş bütçesinden en etkili şekilde yararlanmak için zamanı iyi kullanmak önemlidir. Zamanlı kampanyalar genellikle en çok dönüşümü verir. Çoğu durumda, kampanya performansı gün boyunca önemli ölçüde değişir ve diğerlerine göre daha yüksek miktarda satış alacağınız belirli zamanlar olur.

Google AdWords, dönüşümlerin yapıldığı zamanları ayrıntılandıracak bir “günlük saat” performans raporu oluşturmanıza olanak sağlar. Bu bilgilerle, daha sonra yüksek performans sürelerinde teklifleri artırmak (dönüşüm sayısını en üst düzeye çıkarmak) için bir teklif komut dosyası kullanabilir ve düşük performans sürelerinde bunları azaltabilirsiniz. Bu, yalnızca dönüşüm olasılığını artırmakla kalmaz, aynı zamanda bütçenizin günün daha sessiz saatlerinde tükenmesini de önler.

google alışveriş nedir

8. Dönüşümleri artırmak için Yeniden Pazarlama listeleri ekleyin

Web sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcıların geri dönmeleri ve ödeme yapan müşterilere dönüştürülmeleri daha olasıdır. Google’ın Yeniden Pazarlama listelerini kullanarak, önceki ziyaretçileri hedeflerini satın almaları konusunda teşvik edebilirsiniz.

Bu özellik sayesinde; yeniden pazarlama listelerinizdeki ziyaretçiler için tekliflerinizi artırma, satın almalarını geri almalarını ve tamamlamalarını teşvik etmek için onlara farklı reklamlar gösterme, farklı anahtar kelimeler için teklif verme gibi opsiyonlardan faydalanabilirsiniz.

Müşterileri belirli bir Yeniden Pazarlama listesine dönüştürerek, satın alma olasılıklarına göre – yani daha önce satın almışlarsa, bir sepeti terk etmiş veya daha önce web sitesini ziyaret etmişlerse – teklif oranlarını uygun şekilde ayarlayabilirsiniz.

9. Negatif anahtar kelimeleri kullanın

Dönüşüm şansı en yüksek olan reklamlarınızla alakalı tıklamalar almanızı sağlamanın en iyi yolu, sunduğunuz ürünle ilgisi olmayan trafiği filtrelemektir. Bu, Google Alışveriş kampanyalarına özel değildir, zaman kaybına uğramamak için herhangi bir bütçeyi harcamaktan kaçınmak için negatif anahtar kelimeler kullanılabilir.

Google Alışveriş Reklamları oluşturulması ve optimize edilmesi bakımından diğer reklam türlerine göre daha zor ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Google Alışveriş Reklam kampanyalarının Adwords konusunda uzman ve bu alanda belirli bir deneyimi olan kullanıcılar tarafından kurulması size avantaj sağlayacaktır. Aksi takdirde, normalde size büyük kâr getirecek bu reklam biçimi gereksiz maliyet harcamaya sebep olabilir.

Hemen Bir Google Adwords Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler