Google AMP nedir? AMP ve SEO ilişkisi nasıldır?

Accelerated Mobile Pages yani Google AMP, ‘‘hızlandırılmış mobil sayfalar’’ anlamına geliyor. Bu, statik içerik için hızlıca hazırlanacak web sayfaları oluşturmanın bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamaya alındığında AMP, AMP HTML, AMP JS kütüphanesi ve Google AMP önbelleğinden oluşuyor. Bir sayfa mobil kullanım için optimize edilmediğinde, hemen çıkma oranları yükseliyor. Kullanıcıların yüzde 30’u 3 saniye içinde yüklenmeyen bir sayfadan hemen ayrılıyor.

AMP’nin son ürünü, İnternet’teki mobil web sitelerinin performansını büyük ölçüde artırıyor; böylece yükleme, çoğu zaman anında gerçekleşiyor. AMP, sayfa oluşturmak için tamamen farklı bir teknik değildir; aslında birkaç kısıtlama içeren ve özel etiketler eklenmiş normal HTML’den oluşuyor ve fazladan ek çalışma gerektirmiyor. AMP JS, içeriğin hızlı ve net bir şekilde yüklendiğinden emin olmak için çalışıyor. Reklamlar gibi üçüncü taraf içerikler ise ön planda olmuyor. Böylece kullanıcılar tercih ettikleri içerikleri en kısa sürede görüyor. Google AMP ile hızlı yüklenen içeriğin daha hızlı okunduğu ve bunun da daha fazla tüketim sağladığı ortaya çıkıyor.

amp nasıl çalışır

AMP nasıl çalışır?

Kısaca, AMP, Google tarafından geliştirilen yönergelere bağlı olarak mobil sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan kodlama yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kullanıcı deneyimlerinin iyileştirilmesi dolayısıyla yüklenme hızından dolayı yüksek olan hemen çıkma oranlarının düşürülmesi hedefleniyor.

Google’ın AMP önbelleği, tüm geçerli AMP belgelerini dağıtmak için kullanılan proxy tabanlı bir dağıtım ağıdır. AMP, HTML sayfalarını iletiyor, ardından önbelleğe alıyor ve sayfa performanslarını otomatik olarak geliştiriyor. Dış kaynaklara bağlı olmadan bir sayfanın çalışıp çalışmayacağını onaylayan önbellek sistemi ile gelen bir doğrulama sistemi bulunuyor.

Doğrulama mekanizmasının farklı bir sürümü, varsayılan olarak her bir AMP sayfasıyla birlikte geliyor. Bu, sayfa işlendiğinde doğrulama hatalarını doğrudan tarayıcının konsoluna kaydediyor. Yapılan işlem kullanıcının koddaki karmaşık değişikliklerin performans ve kullanıcı deneyimi üzerinde nasıl bir etkisi olacağını görmesini sağlıyor.
AMP’ler, açık kaynaklı kodlar olduğu için herkes özelleştirilmiş AMP kullanabiliyor. Google AMP standartlarında sayfalar oluştururken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar şunlardır:

  • Kodlama, yerleşim ve içerik
  • Erişilebilir olmak, arama motorlarının görünümüne açık olmak
  • Sayfayı Google Search Console’a bildirme
  • Yapısal veriler ile sayfa içeriğini zenginleştirmek
  • AMP sayfasındaki hataların tespit edilmesi

amp ve seo ilişkisi

AMP ve SEO ilişkisi nasıldır?

Mobil uyumluluk Google tarafından bir sıralama kriteri olarak kabul edilmesine rağmen AMP bir sıralama kriteri değildir. Bu nedenle uygulanması zorunlu olmayan AMP mobil uyumluluk açısından bir adım olarak açıklanıyor. AMP mobil sayfaların hızlı yüklenmesini sağladığı için önem teşkil ediyor. Çünkü mobil sayfa yükleme hızı Google tarafından bir sıralama kriteri olarak kabul ediliyor. Yani mobil sitenizin yükleme hızına güveniyorsanız, AMP yüklemek zorunda değilsiniz.

Sadece bu iki konuda değil, içerik kalitesi konusunda da AMP etkili bir öğe olarak karşımıza çıkıyor. 2017 yılının Kasım ayında Google, AMP ile hizmet veren sayfaların Şubat 2018 tarihi itibarıyla AMP olan ve olmayan sayfaların içeriklerinin uyuşması gerektiğini bildiren bir güncelleme yayımladı. Bu da demek oluyor ki AMP ile sunulan sayfalar ile AMP olmayan sayfalar arasında içerik farkı varsa, bu durum kalite yönergelerine aykırı olarak kabul ediliyor. Ayrıca kullanıcının, AMP ile oluşturulmuş bir sayfaya geldiğinde, sayfa içeriğinin tamamını görebilmesi için başka bir sayfaya yönlendirmek de aynı şekilde kalite yönergelerine aykırı bir durum olarak ortaya çıkıyor.

Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO için belirlenen kriterler arasında sayfa yükleme hızları olduğundan AMP ile SEO ilişkisi daha net anlaşılabilir. İçerik uyuşması ve sayfa yükleme hızı SEO kriterleri arasında da olduğundan AMP kullanarak web sitenizi üstlere taşımanızın daha kolay olduğunu söyleyerek hata etmiş olmayız.

Etiketler

İlgili Makaleler