Google Güvenliği Artacak! HTTP ve HTTPS Protokollerini Birleştiren Sitelere Engel

Google güvenliği artmaya devam ediyor. İnternet üzerinden güvenlik problemlerini gidermek ve gereken önlemi sağlayabilmek adına bazı önlemler alan Google, Chrome tarayıcısı üzerinden HTTP protokolüne sahip web sitelerine giren kullanıcıları engelleyerek sitenin güvensiz olduğunu belirtmeye başlamıştı. Google yalnızca HTTPS protokollü web sitelerine doğrudan giriş sağlar gibi görünürken HTTP protokolüne sahip içerikleri engellemiyordu. 

Güvenlikle ilgili yeni gelen önlemler sonucunda Google Chrome artık HTTP  ve HTTPS protokollerini birleştiren web sitelerini de engelleyecek. Karışık protokole sahip sitelerle ilgili kullanıcılar uyarılacak. 

Google Chrome’a yeni gelen güvenlik önlemi

Google yeni başlatacağı sistemle karışık protokole shaip web sitelerinin yasaklanması ya d kaldırılması konusunda kullanıcılara müsaade edecek. Bu kaldırma olayı kullanıcı tarafından kullanılmazsa girilen web sitesinin karışık protokole sahip olduğu, yeterince güvenli olmadığı ve zararlı içerik yayınlıyor olabileceği küçük bir simge halinde belirtilecek. Engellemeler kullanıcı tarafından kısıtlandığında ise yalnızca “Güvenli değil” uyarısı kullanmaya devam edecek. 

Google güvenliği bir adım daha ileriye taşıyacak olan bu yeni güvenlik sistemiyle web sitesi sahiplerinin ya da İnternet geliştiricilerinin karışık protokollü içerikler konusunda daha hassas ve özenli davranmasını sağlamayı amaçlıyor. Google tarafından açıklanan bu yeni özelliğin 2020 yılının Ocak ayında kullanılmaya başlaması bekleniyor. Google aldığı güvenlik önlemleriyle kullanıcıların yaptığı sorgulamalar sonucu en kaliteli ve en güvenilir sonuçlara ulaşmasını hedefliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir