Google’a Nasıl Reklam Veririm?

Dijital pazarlama yöntemi denince akla ilk gelen platform  Google Adwords reklam oluşturma oluyor. Bloglar, haber siteleri, e-ticaret siteleri vs hiç fark etmeksizin Google reklam verme işlemi sayesinde çok daha iyi konumlara gelmeyi hedefliyor ve doğru reklam stratejileriyle başarılı da olunuyor. Adwords reklam oluşturma aşamalarıyla ilgili sizler için bir metin hazırladık….

İşletmeler daha fazla müşteriye ulaşmak için şirketlerini sanal ortama kanalize etmeye devam ediyor. Bu noktada avantaj sağlamak için gelişen dijital pazarlama yöntemleri kullanılıyor.

Teknoloji kullanımın artmasıyla dijital dünyanın kullanım amacında bazı değişiklikler meydana gelmeye devam ediyor. İnternet kullananların sayısı günden güne artıyor ve insanlar tüm ihtiyaçlarını evde İnternet üzerinden karşılamayı tercih ediyor. Durum böyle olunca satın alma seçenekleri değişirken pazar kavramı da dijitalleşmeye başlıyor.

İnternet reklamcılığı sektöründe büyük bir paya sahip olan Google Adwords reklamları belli değişkenler çerçevesinde hazırlanarak marka bilinirliğini arttırmaya, hedef kitlenize yönelik pazarlama stratejileri geliştirerek potansiyel müşterilerinize daha hızlı ve kolay ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Google’da Reklam Nasıl Verilir?

Web sitenizle ilgili olumlu sonuçlar almak için Google Adwords reklamları çok önemli bir konumda bulunuyor. Ancak tabii ki SEO’ya uygun hazırlanmamış bir web sitesinin yalnızca google reklamları sayesinde avantaj sağlaması çok da olası değil. O nedenle SEO analizleri yapılmış ve konuyla ilgili başarılı sonuçlar elde edilmiş bir web siteniz varsa Google’a reklam nasıl verilir? sorusunun yanıtı sizin için oldukça kritik bir önem taşıyor.

Google Adwords reklam fiyatları her bütçeye uygun olmakla beraber, ayırdığınız uygun bütçelerle bile çok ciddi sonuçlar alma imkanını sizlere sunuyor. Google reklamı vermek için ihtiyacınız olan tek şey hesap oluşturmak. Hesap oluşturduktan sonra Adwords reklam örnekleri araştırmaları yaparak ihtiyacınız olan alanda istediğiniz kitleye ulaşmak çok daha kolay oluyor.

Adwords Reklam Oluşturma

Google Adwords reklam oluşturma konusunda dikkat edilmesi gereken temel noktalar bulunuyor. Bu kritik noktaları atlamadığınız takdirde özenle ve kaliteli reklam hazırlamanız mümkün hale geliyor. Google reklamı oluştururken üzerinde durulması gereken ana konular şöyle sıralanıyor:

Anahtar Kelime Araştırması

Adwords reklamı oluşturma işleminin en önemli adımı anahtar kelime araştırması. Anahtar kelime araştırmasını yine Google Adwords platformunda anahtar kelime aracından yapabilirsiniz. Okuyucuların hangi anahtar kelimeleri ne sıklıkta arattığını ve buna bağlı olarak tık başına ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini bu sırada belirliyorsunuz.

Kampanya Türü Belirleme

İlk adımınızın Google Adwords hesabı açmak olduğunu yukarıda belirtmiştik. Hesabınızı açtıktan ve bilgilerinizi doldurduktan sonra karşınıza çıkan sayfada ‘‘Kampanyalar’’ sekmesinden ‘’İlk Kampanya’’ seçeneğine tıklıyorsunuz. Bu seçenek içerisinde ‘‘bütçe’’, ‘‘lokasyon’’, ‘‘ağlar’’, ‘‘kampanya adı’’, ‘‘anahtar kelimeler’’, ‘‘teklif’’ ve ‘‘metin reklamı’’ bölümlerini tamamlamanız gerekiyor.

Bütçenizi doldururken günlük olarak belirleme yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Örneğin; Google Adwords reklamı için günlük 10 TL bütçe belirlediyseniz, 10 TL’lik tıklama aldığınızda o gün içerisinde reklamınız tekrar gösterilmiyor. Ertesi gün ise Google reklamı yeniden görülmeye başlıyor.

Kampanya adı, anahtar kelimeler ve metin reklamı bölümlerinin içerik olarak spesifik ve sektörünüze göre iyi analiz edilmiş metinler içermesi gerekiyor. Metin reklamınızın özgün olması SEO açısından da büyük önem teşkil ediyor.

Lokasyon ve ağlar kısmında ise reklamınızın hangi ülkelerde ve ağlarda yayımlanmasını istediğinizi seçiyorsunuz.

Reklam Oluşturma

Reklam Oluşturma bölümünde ‘‘reklam grubu adı’’, ‘‘başlık’’, ‘‘açıklama satırı’’, ‘‘görülen URL’’ ve ‘‘nihai URL’’ kısımlarının doldurulması gerekiyor. Talebinize göre uygun bir reklam adı kullanabilirsiniz. Aynı kampanya için birden fazla reklam adı da tercih edebilirsiniz. Eğer aklınıza bir şey gelmiyorsa kampanya adı ile bu bölümü aynı şekilde yazabilirsiniz. Zaten sonradan değişiklik yapmaya müsait bir sistem olduğu için sorun yaşama ihtimaliniz bulunmuyor.

Başlık yazarken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar mevcut. Başlığınızın içinde anahtar kelimenin geçmesi, reklamınızın kalitesi açısından önem teşkil ediyor. 25 karakterle sınırlı olan başlıkta herhangi bir hata yapıldığı zaman zaten sistem tarafından uyarılıyorsunuz.

70 karakterlik açıklama alanında olabildiğince müşterilerinizi yönlendirecek cümleler kullanmanızda fayda olacaktır. Reklam metninizin özgün ve açıklayıcı olması reklam sonucundan verim alabilmeniz için çok önemli. Görülen URL kısmına açıklayıcı ve okuyanların tıklamalarını sağlayacak bir URL girebilirsiniz. Nihai URL’ye tıklayanların yönlendirilmesini istediğiniz URL’yi yazmanız gerekiyor ve bu alanı doldururken hata yapmamak için birkaç kez kontrol etmenizde fayda var.

Reklamınız neredeyse hazır olmak üzere. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra hangi kelimelerde Google Adwords reklamlarınızın çıkmasını istemiyorsanız o kelimeleri belirliyorsunuz. Bunlara negatif anahtar kelime deniyor. Negatif anahtar kelimelerinizi de belirleyip onayladıktan sonra Google reklam açma işleminiz tamamlanmış oluyor.

Google Adwords reklam oluşturma hakkında merakınızı biraz olsun gidererek faydalı olduğumuza inanıyoruz. SEO analizi yapılan ve başarılı sonuçlar alan bir web sitesi Google Adwords reklamları sayesinde kaliteli bir stratejiyle çok iyi konumlara yükselme şansına sahip. Sizler için Adwords reklamları hakkında merak edilen konuları ele almaya devam edeceğiz.

Hemen Bir Google Adwords Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir