Google SEO Cezaları Neler? Nedenleri ve Çözümleri

Google SEO Cezaları

Türkiye’de internet kullananların %90’ı arama motoru olarak Google’ı tercih etmektedir. Google, kullanıcılarına yüksek seviyede fayda sağlamak ve Pazar hakimiyetini kaybetmemek adına sürekli güncellemeler yapar ve algoritmalarını değiştirir. Google politikalarına uymayan siteler ise Google cezaları ve yaptırımlarına maruz kalmaktadır. Bu sayede arama sonuçlarını manipüle eden siteler ciddi bir sıralama kaybı yaşarken sitenin tamamen kapanması gibi bir durumla karşılaşabilir. 

Google manuel cezalar ve algoritma cezaları ile sitelere bir uyarı verir gerekli düzenlemelerin yapılmaması halinde sitenin görünürlüğü kaybolur. Google ile çalışan tüm web siteleri, belirlenen standartlara ve politikalara uymakla yükümlüdür. 

Google Neden Ceza Verir?

Google kurallarını ihlal eden siteler ceza ve yaptırımlarla karşılaşır. Google cezaları başta kopya içerik olmak üzere çok fazla reklam yayını, sahte backlink, doğal olmayan SEO çalışmaları gibi çeşitli sebeplerle verilmektedir. Kullanıcılarına güvenli bir deneyim sunmak isteyen Google, son olarak Penguin ve Panda algoritmalarını hayata geçirmiştir. Penguin algoritması link kalitesi ve kullanımlarını Panda algoritması ise içerikleri kontrol etmektedir.

Google Neden Ceza Verir

Google cezaları algoritma yöntemi ile verildiyse herhangi bir sinyal ya da mesaj gibi bir uyarı gelmez. Bu cezayı alan siteler, sıralamada üst sırada oldukları anahtar kelimelerde ciddi bir düşüş yaşar ve organik trafiği azalırken görünürlüğü de düşebilir. Sitenizin organik görünürlük geçmişini öğrenebilmek ve verilerini incelemek için SemRush gibi analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Sıralama düşüşleri büyük çoğunlukla Google cezalarından kaynaklanmaktadır ancak gerçek sebebi öğrenmek için çeşitli araştırmalar yapılması önemlidir.

Google neden ceza verir ve Google cezalarından nasıl kurtulunur gibi soruların cevabını öğrenmek ve sitenizi eski güçlü haline getirmek için yazının devamını okuyabilirsiniz. SEO ve yazılım sektörlerinde uzun yıllardır hizmet veriyorum, birçok sitenin SEO çalışmalarını yönetirken internet üzerinden de çeşitli projeler yönetmekteyim. Aşağıda sizin için hazırladığım bilgiler, gerçek kullanıcı deneyimlerinden ve araştırmalarımdan derlenmiştir. Tavsiye edilen çözümlere rağmen sitenizde olumlu bir gelişme söz konusu değil ise bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Google Sandbox Cezası

Google Sandbox Cezası

Google tarafından verilen en ağır filtreleme cezalarından biri olan Sandbox, web site sıralamasını doğrudan etkiler. Diğer cezaların etkisi belirli anahtar kelimelerde görülürken Snadbox cezası ani hit kaybına neden olmaktadır.

Sandbox Cezası Nasıl Anlaşılır?

Google, Sandbox cezası verdiği sitelere Google Search Console ya da e – mail ile mesaj göndermektedir. Bu cezayı alan siteler arama sonuçlarında gözükmez sadece site için oluşturulan Adwords reklamları kullanıcılar tarafından görülür. Aynı zamanda orneksite.com şeklinde arama yapıldığında reklamlar haricinde ilk sırada yer almak imkansızdır. 

Sandbox Cezası Neden Verilir?

Sandbox cezası birçok farklı sebepten verilebilir ancak en yaygın ceza nedenleri şunlardır:

 • Aşırı ve agresif SEO çalışmaları, 
 • Site içeriğine uygun olmayan konuların sürekli olarak yayınlanması,
 • Kopya içerikler ve aynı içeriklerin sürekli oluşturulması,
 • Kısa sürede çok fazla backlink almak ve backlink alınan sitelerin PR değerinin düşük olması,
 • Sitede kalma süresinin çok düşük olması,
 • Gizli anahtar kelime ve anahtar kelime doldurma (keyword stuffing),
 • Aşırı reklam yayınları.

Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Sitenizi sıralamada yükseltmek ve erişim sağlamak için bilinçli olarak yaptığınız spam davranışlarına göz atmalısınız. Ancak herhangi bir spam davranışı gerçekleştirmediğinizi düşünüyor iseniz yukarıda belirtilen maddeleri analiz araçları ile taratarak ceza sebebini bulmak mümkündür. Cezaya neden olan sebepler doğal SEO çalışmalarına uygun olarak düzeltilmeli ya da siteden tamamen kaldırılmalıdır. 

Yapılan işlemlerin ardından Google Search Console aracılığı ile Google mühendislerine mesaj atabilirsiniz. Form gönderildikten sonra arama motoru botları ya da mühendisler sitenizi tekrar inceler ve ceza sebebinin ortadan kaldırıldığı anlaşıldığında 1 – 3 gün içinde yaptırım sonlanır. Ancak Sandbox en tehlikeli Google cezasıdır bu nedenle verilen ceza aynı şekilde devam edebilir ve kaldırılması yıllarca sürebilir. 

google tarafindan alinmis cezalar

 -30, -60, -90 … Cezası

Algoritmik filtre cezalarından biri olan -30, -60, -90 … Cezası sıralama kaybına neden olmaktadır. Genellikle Google algoritma güncellemeleri sonucunda ceza verilir ve sıralama kaybı 30 – 90 arasında yaşanabilir. SEO çalışmalarının agresif bir şekilde ve spama sebep olacak şekilde yürütülmesi cezanın en belirgin sebeplerinden biridir. Aynı zamanda sahte hit sağlamak için kullanılan yöntemler ve kalitesiz backlink almak da sitenin bu cezayı almasına sebep olmaktadır. 

Sahte hit alan siteler, sıralamada kısa sürede yükseldiğini görecektir ancak verilen ceza sonucunda bu yükseliş en az iki katı düşüşe neden olur. Bu nedenle sahte hit almamak ve backlink için kaliteli siteleri tercih etmek bu cezayı almamanız için önemlidir. 

Cezadan kurtulmak için yaptırım sebepleri ortadan kaldırılması gerekir daha sonra Google’a mail atmak ya da Search Console üzerinden form gönderilmelidir. Yapılan düzenlemeler sonrasında ceza kaldırılabilir ancak sıralamada yeniden yükselmek için daha fazla gayret edilmesi gerektiğini söylemek mümkün. 

Tam Spam Cezası

Tam Spam Cezası

Google politikalarını ihlal eden siteler için verilebilecek en ağır yaptırım Tam Spam cezasıdır. Mail ya da Search Console üzerinden ceza bildirilir. Otomatik oluşturulan içerikler, gizli yönlendirme, backlink satın alma, anahtar kelime ve bağlantı gizleme, kopya içerik ve ziyaretçiler siteye girdiğinde başlatılan izinsiz indirmeler cezanın temel sebepleri arasında sayılır. 

Cezaya neden olan etkenler ortadan kaldırılmalı ve form gönderilmelidir. Bu form genellikle bir hafta içinde cevaplandırılır ancak cezadan kurtulmak yıllar boyu sürebilir ya da ceza hiç kaldırılmaz.

google tarafından verilen cezalar

-900+ Cezası

Google tarafından verilen uyarı cezalarından biridir. -900+ Cezası sıralamayı manipüle etmek ve yükselme kaydetmek amacıyla yapılan link bağlantıları yüzünden verilir. Örneğin, site kalitesi gözetilmeksizin kısa sürede çok fazla backlink almak ya da site içeriklerinde çok fazla dahili link kullanmak ceza almanıza sebep olmuş olabilir. 

Bu cezayı alan siteler üst sıralarda yer aldıkları anahtar kelimelerde ciddi oranda sıralama kaybı yaşar. Google algoritmalarına aykırı olarak yapılan optimizasyonlar ve link bağlantıları kaldırıldığında site, eski sıralamanın birkaç basamak altında yer alacaktır. Cezanın kaldırılmasının ardından yeniden aynı cezayı alan siteler Sandbox’a düşer ve bu durumdan kurtulmak neredeyse imkansız bir hale gelir. Öyle ki, -900+ Cezasından sonra Sandbox cezası alanlar genellikle sitelerini kapatmayı tercih etmektedir.

Cloaking Cezası

Cloaking Cezası

Türkçe gizleme cezası olarak çevrilen Cloaking, web sitelere en fazla verilen ceza türlerinden biridir. Google’ın zayıf noktalarını ve açıklarını tespit eden bazı SEO uzmanları ve webmasterlar bu açıklar sayesinde sıralamada yükselmeyi hedefler. Bu durum algoritmalar tarafından fark edildiğinde Cloaking cezası uygulanmaktadır. Ayrıca Cloaking ceza sebeplerinden bazıları şunlardır:

 • İçeriklere gerekli önemi vermeden sadece SEO çalışması yapmak,
 • Kısa sürede agresif bir tutumla SEO’ya yönelmek,
 • Kullanıcı deneyimi ve faydasını gözetmeden sadece arama motoru botlarına göre siteyi düzenlemek,
 • Çok fazla anahtar kelime ve etiket kullanmak,
 • Her içerikte yüzlerce dahili linke yer vermek.

Manuel Spam Cezası

Manuel Spam Cezası

Siteyi yöneten kişiler tarafından yapılan etik olmayan uygulamalar Manuel Spam cezasına sebep olmaktadır. Bu ceza türünden kurtulmak ve sıralama başarısını elde etmek diğer cezalara göre daha kolaydır. Google Search Consele panelinde bulunan ‘Manuel İşlemler’ kısmında ceza aldığınıza dair bir bildirim görebilirsiniz. 

Yanlış yönlendirmeler, site içeriği ve iç – dış bağlantılarda yapılan hatalar Manuel cezanın temel sebepleridir. Bu cezadan kurtulmak için site yapısı tamamen incelenmeli ve hatalar giderilmelidir. Düzenlemelerin ardından panelde cezanın kaldırıldığına dair bir mesaj görülür. 

 

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir