Google ve Facebook reklam metinleri için ipuçları

Facebook için reklam metni yazmak, Google için reklam metni yazmakla aynı değildir; farklı platformlar farklı teknikleri tercih eder. Her iki platformda da daha iyi reklamlar yazmak için ipuçları paylaşacağız. Dijital dünyada Google Adwords ve Facebook kıyasıya bir mücadele halinde. Google Arama Motoru’na neredeyse rakip olan Facebook, 2 buçuk milyonun üzerinde kullanıcısıyla çok önemli bir pazar haline gelmiş durumda. Dolayısıyla her iki platform da reklamverenlerin ilgi odağı oluyor. Google ve Facebook reklam metinleri için mutlaka dikkat edilmesi gereken belli noktalar bulunuyor. 

Kaliteli hazırlanmış reklam metinleri sayesinde çok geniş kitlelere ulaşarak dönüşüm oranlarınızı ve doğru orantılı olarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Facebook ve Adwords, reklamverenler için sunduğu farklı reklam seçenekleriyle hemen herkese hitap etmeyi başarıyor. Bu noktada en önemli sorulardan biri ise Google ve Facebook reklam metinleri nasıl hazırlanır?

Google reklam metinlerinde nelere dikkat edilmeli?

Adwords, reklamverenlerin reklamlara ne kadar harcadıklarını yakından izlemelerine ve ayarlamalarına, doğrudan istedikleri kişilerin demografik özelliklerini hedeflemelerine ve işletmelerinde maksimum görünürlük elde etmeleri için büyük bir web ağından yararlanmalarına olanak tanıyan son derece ayarlanabilir ve avantajlı bir araçtır.

Google reklamlarını kullanarak işinize büyütmeye karar verdiyseniz reklam kampanyasının özellikle başlangıç aşamasında dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta vardır:

1. Metinlerinizi, müşterilerin isteklerini göz önüne alarak hazırlayın

Google, kullanıcılara mümkün olan en alakalı arama sonuçlarını sunmaya çalışır. Google, belirli bir açık artırmada rekabet eden çeşitli reklamların alaka düzeyini değerlendirirken, anahtar kelimeleri baz alır. Özetle; anahtar kelimeler, Google’ın hangi reklamların belirli bir sorgu ile alakalı olduğunu belirlemesine yardımcı olur. Bu nedenle, reklam metninizde “belirli” anahtar kelimeleri hedeflemenin, en iyi yöntem olduğu kabul edilir. Bu, reklam metninizde hedef anahtar kelimeleri eklememeniz anlamına gelmez. Ancak reklamları yazarken ana odağınız anahtar kelimeler olmamalı. 

Bunun yerine, işinizle ilgili bir şey arayan kişilerin ihtiyaçlarını özgün bir şekilde karşılamaya odaklanmalısınız. Bu da mesajlaşmayı müşteri yolculuğunun çeşitli aşamalarına uyarlamak anlamına gelir.

Reklamlarınızı tetikleyen arama sorguları havuzunun karşısında, bu aramaları yapan kullanıcılar, bir sorunun aratılmasından çözüme ulaşma yoluna giden yolu farklı aşamalardadır. Müşteri yolculuğunun başlangıcındaki biri, çoğunlukla seçenekler hakkında daha fazla şey öğrenmekle ilgilenirken,müşteri yolculuğunun sonuna yaklaşan – dönüşüm aşaması olarak bilinir – kişinin satın alma ihtimali çok daha yüksektir. 

Arama sonuçlarını değerlendirirken ve hangisini tıklayacağınıza karar verirken, kullanıcılar o anda başarmaları için ne gerekiyorsa ona rehberlik eder. Bu nedenle, kullanıcıların reklamlarınızı tıklamaları için cazip olması, yapmak istediklerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak reklamlar yazmak anlamına gelir. Metninizi, müşteri yolculuğunun aşamalarını göz önüne alarak hazırladığınız takdirde  anahtar kelime hedefleme konusunda biraz daha rahatlamış olursunuz. Yani anahtar kelimelerle dolu bir reklam metninden ziyade müşteri odaklı, ziyaretçilerinizin taleplerini dikkate alarak hazırladığınız metinlerin getirisi yüksek olacaktır. 

2. İnsanlara reklamınıza neden tıklamaları gerektiğini söyleyin

Süreç sonunda satın alma ihtimali olmayan kullanıcıların reklamlarınızı tıklamasını istemezsiniz . Çünkü karşılığında hiçbir şey olmayan tıklamalarada  para harcıyorsunuz. Ne yazık ki niteliksiz tıklamaları ortadan kaldırmak gibi bir ihtimal olmadığı için bu riski azaltmak adına sizin bazı stratejiler izlemeniz gerekiyor. Bunu yapmanın en basit yolu da reklam metinlerinizde ürün ya da hizmetinizin ne ile alakalı olduğunu ve kullanıcıların reklamınıza neden tıklamaları gerektiğini açıklamaktır.

Örneğin, şirketiniz kadınlar için özel cilt bakım ürünleri satıyor. Web sitesi trafiğini artırmak ve yeniden pazarlama havuzunuzu doldurmak için, değiştirilmiş geniş eşlemeli anahtar kelime + cilt + bakım + ürünleri için teklif veriyorsunuz. Ancak bu anahtar kelimelere bağladığınız reklamlar erkek kullanıcılar tarafından kolayca tetiklenebilir. Ürünleriniz sadece kadınlar için olduğundan, erkeklerin reklamlarınızı tıklamasını istemezsiniz. Bu durumda yapmanız gereken basit. Reklamlarınızın başlıklarına ve açıklamalarına “kadınlar için” ifadesini dahil ediyorsunuz. Bu taktikle erkek kullanıcıların tamamını uzaklaştırmasa da erkekler tarafından gelen tıklamaları ciddi anlamda azaltacaktır. 

google reklam metinleri

Facebook reklamlarını yazmak için 2 ipucu

Facebook, marka bilinirliğinizi artırmak, kullanıcıların web sitenize katılmasını sağlamak gibi sebeplerle hala en kullanışlı ve en iyi sonuçlar veren sosyal platformlardan biridir. O nedenle pek çok kişi/işletme dijital dünyada başarı yakalamak istiyorsa Facebook reklamlarından faydalanmayı tercih ediyor. Facebook reklamları arama reklamlarından ziyade görüntülü reklamlara benzer. Yani talep üretmek için kullanılır; talebi yerine getirmez. O nedenle Facebook reklam verme konusunda kararınızı vermeden önce iş ağınızın bu pazarlama yöntemine uygun olduğuna emin olmanız gerekir.

Bu kararı verdikten sonra reklamınızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken çok önemli iki nokta bulunuyor:

1. Reklam metinlerinizi test edin

Dijital pazarlamacı olmak varsayımlarda bulunmak anlamına gelir. Google arama sonuçlarında reklam verdiğimizde, hedeflediğimiz anahtar kelimelerin aradığımız niyet düzeyini yansıttığını varsayıyoruz. Bir Facebook özel kitlesi oluşturduğumuzda da takip edeceğimiz kullanıcıların teklifimizle ilgileneceğini varsayıyoruz. Ve bir reklam metni yazdığımızda, takipçilerin hemen beklentilerimize karşılık vereceğini düşünüyoruz.

Bazen her şey düşündüğümüz gibi ilerlemeyebilir. Özenle hazırladığınız bir Facebook reklamı bazen düşük tıklama oranı veya düşük dönüşüm oranı gibi sonuçlar getirebilir.  Bu nedenle Facebook Business Manager’da sunulan A/B testlerini yapmak oldukça önemlidir. 

A/B testi, oldukça basit, iki reklamın performansını karşılaştıran bir alıştırmadır. Bu stratejiyi, bir dizi Facebook reklam varlığını (hedef kitleniz, harekete geçirme çağrınız vb.) Optimize etmek için kullanabilseniz de, A / B testi, özellikle reklam metninizi iyileştirmenize yardımcı olur. 

Örneğin; Facebook reklamcılığına yeni başlıyorsunuz ve hedef kitlenize karşı kullanacağınız dili ölçmek istiyorsunuz.(Gündelik ya da profesyonel) Bir hafta boyunca kitlenizi, gündelik dille hazırlanmış bir reklamla hedefleyebilirsiniz. Gelecek hafta, profesyonel kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Bir sürüm diğerinden önemli ölçüde daha iyi bir performans gösteriyorsa, kendinize aksiyonel bir metin yazma bilgisi edinirsiniz.

facebook reklam metinleri

2. Kullanıcı deneyimini dikkate alan reklamlar hazırlayın

Özellikle arkadaşlarının durum güncellemelerini görmek, fotoğrafları takip etmek ve etkileşim almak için Facebook kullananlar reklam görmekten pek hoşlanmaz. Bu tamamen pes etmeniz gerektiği anlamına mı geliyor? Tabii ki değil. Facebook reklamları gerçekten iyi çalışır. Kullanıcı deneyimini bozmayan Facebook reklamları yazmak göründüğünden daha kolaydır. Tek yapmanız gereken, hedef kitlenizin ne görmek istediğini dikkatlice düşünmektir. Müşteri yolculuklarındaki potansiyel müşterilerin aşamalarına uygun Google reklam metinleri yazmakla ilgili söylediklerimizi hatırlıyor musunuz? Pek çok aşamada Google ve Facebook reklam metinleri yazmak birbirine benzer. Potansiyel müşterilerinizin haber akışlarına kusursuz bir şekilde uyum sağlayan, etkili, alakalı Facebook reklamları oluşturmak için aynı temel felsefeyi kullanabilirsiniz.

Örneğin; bir süredir Facebook’ta reklam veriyorsunuz ve ürünlerinizi yeni kullanıcılarla tanıştırmak için istekli oluyorsunuz. Böylece, geçmişte reklamlarınızı tıklayan kişilere dayanan bir seyirci kitlesi yaratırsınız. Bu kullanıcıların işinizle ilk kez ilgileneceklerini dikkate alarak, ürününüzü ücretsiz olarak denemek için kayıt olmalarını istemek doğru bir yoldur.

Facebook ve Google reklamlarından her ikisi de dijital dünyada oldukça önemli avantajlara sahip ve yüksek yatırım getirisi elde edebileceğiniz platformlardır. Çok büyük kitlelere hitap etmeleri dolayısıyla çevrimiçi dünyada var olmak ve kazanç sağlamak istiyorsanız mutlaka bu platformlardan en az birini kullanmanız gerekir. Bu noktada önemli olan belirlediğiniz hedef kitleye en uygun mecrayı seçebilmektir. 

Google Adwords ve Facebook reklamcılığı avantajları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız!

Hemen Bir Google Adwords Teklifi Alın

Teklif Al  

Hemen Bir Sosyal Medya Reklamı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler