Google Video Reklamları Nedir?

Ben Yunus Emre Yalçın, Semroot Akademisi yöneticisiyim, dijital alanların tümünde danışmanlık hizmeti ve eğitim veriyorum. Bugün, son yıllarda oldukça popüler olan Google video reklamları hakkında bilgi vermek istiyorum. Araştırmalarda video reklamların, geleneksel reklamlara oranla %5 oranında daha etkili olduğu kanıtlanmıştır bu nedenle marka tanıtımı ürün / hizmet satışı için Youtube tanıtımları büyük önem taşımaktadır.

Video Reklam Nedir?

Google video reklamları, dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan Youtube’da ve Görüntülü Reklam Ağı’na bağlı olan yayıncı siteler tarafından yayınlanmaktadır. Youtube bir milyardan fazla aktif kullanıcıya sahiptir bu nedenle her yaş, her cinsiyet ya da her ilgi alanına yönelik reklamlar oluşturulabilir. Bu reklamlar, türlerine göre ücretlendirildiği gibi videoların seçimi de reklam verenler tarafından hazırlanır. Unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri videoların, Youtube’da yüklü olarak bulunması gerektiğidir ancak reklam olarak izlenen videolarda görüntülenme sayısında bir değişim olmaz.

Videolu reklamların dönüş oranları daha yüksektir ve Google Adwords hesabı üzerinden ayrıntılı bir rapora ulaşılabilir. Örneğin, reklamın kaç kişi tarafından görüldüğü ya da kaç kişinin reklam bağlantısı ile siteye girdiği öğrenilmektedir. Video reklamlar, televizyon, tablet, mobil cihazlar, bilgisayar gibi cihazlarda gösterilir.

Son yıllarda, internet kullanıcılarının büyük bir kısmı videolara yönelmiş durumdadır. Dolayısıyla videolar en etkili reklam araçları arasında bulunur ancak beklenen etkinin oluşturulması için bilgi sahibi olmanın yanı sıra doğru bir uygulama gerekmektedir.

Google Video (TrueView) dört farklı reklam biçimi, farklı gösterim ve ücretlendirme sunmaktadır. Markanız / işletmeniz için en doğru reklam seçimini aşağıda belirttiğim bilgiler dahilinde yapabilirsiniz.

Trueview Reklamları

Son yıllarda akıllı telefonların kullanımı büyük oranda artış gösterdi, birçok kişi evde, işte ya da yolda vakit geçirebilmek ya da yeni bilgiler öğrenebilmek adına video izlemeyi tercih ediyor. Videolar, markaların etkili bir tanıtım yapmasına olanak sağlarken akılda kalıcı bir reklam seçeneği olarak tercih edilmektedir. Trueview reklamlarını yayınlamadan önce anahtar kelime, belirli cihazlarda gösterim, konum, dil, demografik yapı ve kitle türleri gibi birçok hedefleme yapılabilir.

Trueview reklamları, Görüntülü Reklam Ağı’nda olduğu gibi özelleştirilebilir ve reklam veren tarafından kontrol edilebilir. Örneğin, videonuzu 24 – 35 yaş grubunda İstanbul’da yaşayan ve egzersiz hareketleri aramasını yapan kişileri hedefleyerek yayınlayabilirsiniz. Videolu reklamlar aşağıda belirtildiği gibi gösterilebilir:

 • Video öncesinde,
 • Video devam ederken,
 • Video bittiğinde,
 • Google Görüntülü Reklam Ağı sitelerinde,
 • Youtube arama sonuçlarında,
 • İzlenen videonun yanında / üstünde / altında.

Videolu Reklam Türleri

Videolu reklamlar, etkili bir tanıtım fırsatı sunarken geniş bir kitleye ulaşma şansı da sunmaktadır. Belirlenen hedef kitle videoyu izlediğinde doğrudan siteyi ziyaret edebilir, alışveriş yapabilir ya da marka bilinirliği artış gösterir. Her görüntülemede ödenecek tutar, reklam veren tarafından belirlenir veya bin gösterim başına maliyet (BGBM) seçeneği değerlendirilebilir.

Youtube’un dönüşüm oranı en popüler sosyal medya platformu olan Facebook’a göre %6 oranında daha fazladır. Bu oran her geçen gün artış gösterirken araştırmalarda video reklamların daha çok etki sağladığını ve kullanıcıların zihninde daha fazla yer edindiğini söyleyebilirim. Videolu reklam yayınlayabilmek için profesyonel bir tasarımcı olmanız gerekmez, kısa sürede markanız için etkili bir reklam videosu hazırlayabilirsiniz.

Aşağıda, Youtube reklam türleri anlatılmaktadır:

Yayın İçi (In-Stream) Atlanabilen Trueview Reklamları

Youtube videolarında sıklıkla karşılaşılan ve beş saniye izleme zorunluluğu bulunan video türüdür. Bu türde reklam yayınlanmaya başladığı an sol üstte markanın ismi, logosu ve sloganı; sol altta reklam verenin sitesini ziyaret edebilecek bağlantı alanı; sağ üstte ise markanın belirlediği 300 x 60 boyutunda banner yer alır. Ancak herhangi bir banner sunulmamış ise reklam verenin Youtube kanal ismi, abone sayısı, öne çıkan videoları ve logosu otomatik olarak yayınlanır. Bu reklam türünde temel hedef, ilk beş saniye içinde kullanıcıyı etkilemek ve harekete geçirici bir mesaj ifade etmektir.

Geçilebilen ya da atlanabilen videolar olarak adlandırılan bu reklamlarda ücretlendirme de farklı şekildedir. 30 saniyeden daha kısa süren reklamlarda videonun tamamen izlenmesi gerekir, otuz saniyeden fazla süren videolarda ise en az otuz saniye izlenmesi durumunda ödeme yapılmaktadır. Ancak kullanıcının reklama tıklaması ve etkileşime girmesi durumunda anında ücret alınır.

Atlanamayan Yayın İçi Reklam

Atlanamayan yayın içi reklamlar genellikle on beş saniye ya da daha kısa sürmektedir. Atlanabilen videolarda olduğu gibi reklam yayınlanmaya başladığı an sol üstte, sol altta ve sağ üstte markaya ilişkin bilgiler yer alır. Bu türde, kullanıcı reklam videosunun tamamını izlemek zorundadır ve bin gösterim başına, reklama tıklandığında ya da her gösterimde ödeme alınabilir.

Trueview Video Discovery Reklamları

Discovery reklam türünde doğrudan bir video gösterilmez ancak Youtube arama ya da anasayfa kısmında veya video izlerken kullanıcının videoyu keşfetmesi sağlanır. Örneğin, kullanıcı tarafından izlenen videonun sağında ya da altında küçük bir resim ve birkaç satırlık bir yazı belirir. Bu küçük resim ve yazı merak uyandıracak şekilde tasarlanır ve kullanıcı reklamı izlemeye başlayabilir.

Uzun süreli video reklamların izlenmesi ve kullanıcıları harekete geçirmek için kullanılmaktadır. Ücretlendirme ise sadece tıklamanın olduğu durumlarda yapılır.

Bumper Reklamlar

Dünya’da uzun yıllardır uygulanan ancak Türkiye’de yeni sayılabilecek bir reklam türüdür. Bumper yani tampon reklamlar altı saniyedir ve kullanıcı videonun tamamını izlemek zorundadır. Reklamı atla seçeneği bulunmayan bu reklam türünde bin gösterim başına maliyet ya da her gösterim için ödeme yapılabilir. Marka / ürün tanıtımı için idealdir.

Etkili Video Reklamı Oluşturma Yöntemleri

Youtube kullanıcılarının büyük bir kısmı reklam izlemekten hoşlanmaz ancak aynı kullanıcılar ürün / hizmet alımlarında ya da marka araştırmalarında Youtube’u kullanır. Dolayısıyla video reklamlar, hedef kitleye doğrudan ulaşabilmek için birçok avantaj sunmaktadır. Açıkça ifade etmeliyim ki, son yıllarda Youtube reklamlarına yoğunluk veren birçok markanın web sitesi organik trafik elde ederken satış hacimleri artmıştır. Bu nedenle danışanlarıma video reklam vermelerini önermekteyim. Ancak reklamın kullanıcıyı etkilemesi ve harekete geçirmesi için birkaç önemli detayı da paylaşmalıyım.

 • Marka bilinci oluşturmak ve farkındalık yaratmak için açılış sayfası, web siteye yönlendirilmelidir,
 • Kullanıcıların dikkatini çekebilmek için eylem ifadeleri kullanılmalıdır, örneğin: ‘hemen al, sınırlı sayıda, tükenmek üzere, alışverişe başla vb.’ ,
 • Reklam tasarımında marka logosuna hakim olan ana renkler tercih edilmeli,
 • Anahtar kelime hedeflemek gösterim sayısını ciddi oranda düşürebilir, birçok kullanıcı Youtube’da ilk videosunu izledikten sonra önerilenlere göre hareket etmektedir,
 • 45 saniyeden uzun olan reklamlarda kullanıcı ilgisi büyük oranda düşüş yaşar bu nedenle kısa ve çarpıcı videolar kullanın,
 • Kullanıcılara video sonrası yapması gerekenler aktarılmalıdır, örneğin, web sitenizi ziyaret etmelerini ya da hemen alışverişe başlamalarını ifade edebilirsiniz,
 • Ürün / hizmet / marka hakkında detaylı bilgi vermek yerine merak uyandırıcı ve ilgi çekici metinlerle video hazırlayın.

Video hakkında detaylı verileri incelemek ve rapor almak için YouTube Analytics’i belirli aralıklarla ziyaret edebilirsiniz.

Video Reklam Nasıl Yayınlanır?

Youtube ve Görüntülü Reklam Ağı yayıncılarının video reklamları yayınlaması için aşağıdaki adımların uygulanması gerekir:

 • Google Ads hesabında oturum açılır,
 • Yeni Kampanya seçilir,
 • Potansiyel müşteriler, web sitesi trafiği, ürün ve markayı dikkate alma, marka bilinirliği ve erişim olarak belirtilen kampanya hedeflerinden biri işaretlenir,
 • Kampanya türü olarak video seçilir ve kampanya adı oluşturulur,
 • Teklif stratejisi ve bütçe – tarih belirlenir,
 • Youtube arama sonuçları ya da videoları veya Görüntülü Reklam Ağı’ndaki video iş ortakları seçeneklerinden biri tercih edilir,
 • Dil, konum, cihaz, demografik yapı, anahtar kelime gibi hedeflemeler yapılır,
 • “Video reklamınızı oluşturun” kısmında daha önce Youtube’a yüklediğiniz reklam videosunu arayın ya da URL’sini girin,
 • Youtube Reklam türlerinden biri seçilir,
 • Kullanıcıların reklama tıkladığı an gideceği site URL’si ve dikkat çeken kısa bir mesaj yazılır,
 • Banner yüklenir ya da Youtube kanalınızın içeriklerinden oluşturulan bir banner otomatik olarak hazırlanır,
 • Reklam adı belirtilir,
 • Kaydet ve devam et seçeneği ile işlem tamamlanır.

Hemen Bir Google Adwords Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir