Google’da daha iyi sıralama için SEO ipuçları!

Dijital pazarlamayla ilgilenen pek çok insan SEO’nun zor bir şey olduğuna inanıyor. Aslında bu doğru değildir. Temel SEO çalışmalarının uygulanması oldukça kolaydır ve bu uygulamalar bazen tüm arama motorlarında maksimum verimi alabilmek için yeterlidir. “Google’da daha iyi sıralama için SEO ipuçları” adlı bu yazımızda sizin için temel SEO çalışmalarını ele aldık. İşte basit ama etkili SEO ipuçları…

1. Başlıklarınızı, URL’nizi ve açıklamalarınızı optimize edin

SEO çalışmaları denince en basit ama en etkili ipuçlarından biri başlık ve açıklamalardaki optimizasyonlardır. Başlıklarınızı, açıklamalarınızı ve URL’nizi optimize etmek için aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekiyor.

-Açıklayıcı olması

-Akılda kalıcı ve kullanıcı dostu olması

-Web sitenizin tamamıyla alakalı olması

Benzersiz ve anlamlı bir başlık, akılda kalıcı bir açıklama ve iyi biçimlendirilmiş bir URL, SEO ipuçları arasında verilebilecek ilk önemli noktadır. Kısacası bunlar SEO için olmazsa olmazdır. 

Doğru çalıştığınızdan emin olmak için öncelikle web sitenizi yukarıdakiler doğrultusunda inceleyin ve eksiklikler varsa bu konuda iyileştirmeler yapın. İlk adımınızın bu optimizasyon işlemleri olması gerekir. Sayfa başlıkları ve açıklamaları arama sonuçlarında gösterilir; bu fırsatı kaçırmamak adına, web sitenizi ziyaret etmesi muhtemel kullanıcıların tamamına iti bir tanıtım yapmanız oldukça önemlidir. 

2. Yararlı ve güncel içerik sağlayın

Bir web sitenizin ya da bloğunuzun olmasının nedenlerinden en önemlisi, bir kitle oluşturmaktır. Bu kitleyi oluşturabilmek ve okuyucularınızı memnun edebilmek ya da yeni müşteriler kazanabilmek için yapılması gereken en önemli şeylerden biri de faydalı ve güncel içerik sağlamaktır. 

İçerik denince akla yalnızca metin gelmemelidir. Sitenizin içeriği, makalelerden, videolardan, slayt gösterilerinden, müzikten, yorumlardan, incelemelerden ya da nişinize uygun başka herhangi şeylerden oluşabilir. 

İçeriğiniz sürekli ya da güncel değilse ziyaretçileriniz bir süre sonra kaybolur. Çoğu zaman aranılan her anahtar kelimede büyük bir rekabet vardır. Bunu bir yarış olarak düşünecek olursak en kullanışlı, alakalı ve güncel içeriğe sahip olan web siteleri hep bir adım daha öndedir. 

3. Web sitenizin yükleme süresini iyileştirin

SEO gerçekten sizin için önemliyse web sitenizin yüklenme hızını artırmak için ne gerekiyorsa yapmanız gerekir. Sayfa hızı, önemli bir SEO sıralama faktörüdür. İki farklı web sitesi söz konusuysa daha hızlı olanın arama sonuçlarında daha rütbeli olacağı net bir şekilde belirtilmiştir. 

Daha hızlı web siteleri daha fazla dönüşüm üretir. Daha fazla dönüşüm, daha çok tıklama ya da daha fazla satış anlamına gelir. Hızlı olan web sitelerinde daha fazla sayfanın görüntülenmesi daha muhtemeldir.

SEO ipuçları kapsamında web sitenizin hızını nasıl artırmanız gerektiğiniz kısaca açıklamaya çalıştık. İşte detaylar…

-Büyük resimleri kaldırın.

-Gereksiz JavaScript dosyalarını kaldırın.

-Http yönlendirmelerini en aza indirmek için küçük resimler yerine sprite kullanın.

-Daha hızlı bir sunucuya geçin.

-Bir İçerik Teslim Ağı (CDN) servisi kullanın.

4. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun

Kullanıcıların çoğu mobilden geldiği için web sitenizin mutlaka mobil uyumlu olması gerekir. Google Analytics raporlarınızı kontrol ettiğinizde trafiğinizin yüzde 70’inden fazlasının mobilden geldiğini siz de görebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen durum, web siteniz mobil görüntüleme için optimize edilmediği takdirde ziyaretçilerinizin siteyi kısa zamanda terk edeceği ve bir daha da gelmeyeceği anlamına gelir. Mobil uyumun önemli olduğunu gösteren bir diğer konu ise Google’ın mobil web sitelerini indekslemek için kullandığı “mobil-ilk indeks” özelliğidir. Bu mobil dizin yavaş yavaş tüm kullanıcılara hizmet vermeye başlamış durumda ve web sitenizin mobil uyumlu olmaması, sizin de Google mobil dizisinin bir parçası olamayacağınız anlamına gelir.

Web sitenizin mobil uyumlu olması için yapmanız gerekenler:

1 – Web sitenizi Google Mobil Dostu Test ile test edin ve web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için önerilenleri uygulamaya çalışın.

2 – Mobil kullanıcılara gösterdiğiniz içeriğin, masaüstü web sitenizdeki içerikle aynı (veya çok yakın) olduğundan emin olun. Bu hem içeriği, hem görüntüleri hem de bağlantıları içerir. Zaten duyarlı bir web siteniz varsa, o zaman böyle bir sorununuz yok demektir.

3 – Web sitenizi Google mobil hız testi ile test edin. Yukarıda belirtilen hızın SEO için önemli olduğunu ancak mobil web siteleri için de çok önemli olduğunu unutmayın. Sayfalarınızı normal mobil bağlantılara (3G) yüklemenizin ne kadar sürdüğünü ölçün ve hızı mümkün olduğunca artırmak için gereken tüm işlemleri yapın.

5. Web sitenizi arama motorlarının araçlarına kaydedin

Web sitenizi web yöneticisi araçlarına kaydetmemek, gözleriniz kapalı olarak araba sürmek gibidir. Bazı insanlar, web sitesini Google’a kaydettirmeyerek bir şeyler gizleyebileceğini ve böylelikle arama sonuçlarının en üstüne ulaşabileceğini düşünüyor.

Bu bir “saklambaç” oyunu değildir; iyi ve uzun vadeli sıralama ancak geçerli yöntem ve teknikleri izlerseniz gerçekleşebilir. Google, web yöneticisi araçlarına siz bilgi vermeseniz de web siteniz hakkında bilmesi gereken her şeyi zaten bilir.

Kayıt işlemi yaptıktan ve bazı temel yapılandırmaları gerçekleştirdikten sonra arama motoru, web sitenizle ilgili dizin sayfalarının sayısı, gelen linklerin sayısı, arama sorguları, tarama hataları, dahili link sayısı gibi her sonucu size bildirir.

SEO ipuçları hakkında sonuç 

SEO ipuçları olarak yukarıda bahsettiğimiz 5 adım uygulaması oldukça basit ancak aynı zamanda çok da etkili sonuçlar veren çalışmalardır. 

Blog, e-ticaret mağazası veya içerik odaklı bir web sitesi kullanıyorsanız ve arama motorlarından trafik almıyorsanız, yukarıdaki 5 ipucunu doğru uyguladığınızdan emin olmanız gerekir.

 

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir