Hemen Çıkma Oranı Nedir? Nasıl Düşürülür?

Bir web sayfasının kalitesini belirten metriklerden biri, hemen çıkma oranıdır. Peki hemen çıkma oranı nedir? Bu, Google Analytics raporlarında gösterilen bir yüzdedir ve web yöneticileri tarafından bir sayfanın içeriğinin kullanıcının amacına uygun olup olmadığını analiz etmek için kullanılır. Genel bir kural olarak, bir sayfanın hemen çıkma oranı ne kadar düşükse o kadar iyidir.

Bu yazımızda, hemen çıkma oranının ne olduğunu, Google Analytics’in hemen çıkma oranını nasıl görüntüleyeceğinizi, hemen çıkma oranı ile SEO arasındaki ilişkinin ne olduğunu ve hemen çıkma oranını azaltmak için ne gibi işlemler yapabileceğinizi anlatmaya çalıştık.

Hemen çıkma oranı, bir web sayfasına kaç kullanıcının girdiğini ve daha sonra sayfada herhangi bir etkileşime girmeden web sitesinden ne kadar sürede çıktığını gösteren bir yüzdedir. Bu oran kullanıcıların, sayfadaki herhangi bir bağlantıya tıklamadıkları anlamına gelir.

Google Analytics’te hemen çıkma oranı nasıl hesaplanır?

Web sitenize Google Analytics kodunu ekledikten sonra sitenizdeki her türlü işlemi bu araç üzerinden görebilirsiniz. Bir sayfa ilk kez yüklendiğinde, bu bir oturumu tetikler ve bir istek Google Analytics sunucusuna gönderilir. Google Analytics sunucusu, aynı sayfadan ikinci bir istek almadığında kullanıcının sayfayla hiç etkileşimde bulunmadığı ortaya çıkmış olur.

Bu, Analytics tarafından tek sayfalık bir oturum olarak kabul edilir ve bir sayfanın hemen çıkma oranının hesaplanmasında dikkate alınır.

Tek sayfalık oturumların bir başka özelliği de, “sitede geçirilen zamanın” 0 (sıfır) olmasıdır. Örneğin, bir sayfada 10 ziyaretiniz varsa ve bunlardan 8’i sayfanıza girdi ve sayfanızdaki bağlantılardan herhangi birine tıklamadan siteden ayrıldıysa hemen çıkma oranınız yüzde 80 olacaktır.

Hemen çıkma oranının hesabı, yalnızca açılış sayfaları için, kullanıcılar belirli bir sayfaya harici bir kaynaktan (ör. Google araması) girdiğinde ve bir linke tıklayarak sayfayı ziyaret ettiğinde yapılabilir.

Hemen çıkma oranının çıkış oranı ile karşılaştırılması

Birçok insan, hemen çıkma oranını çıkış oranıyla karıştırır, ancak bu iki metrik aynı değildir. Çıkış oranı, web sitesinden belirli bir sayfadan çıkan kişilerin yüzdesidir. Başka bir deyişle, kullanıcıların, web sitenizi ziyaret edip sonrasında sayfadan ayrılmasıyla ilgilidir.

Dolayısıyla, hemen çıkma oranı, bir sayfaya girenleri ve sayfada hiçbir işlem yapmadan ayrılanları gösterirken çıkış oranı, web sitenizdeki bir sayfanın kaç kez görüntülendiğine kıyasla ayrılanları gösterir.

Hemen çıkma oranı ve SEO

SEO endüstrisinde, hemen çıkma oranı ile SEO arasındaki ilişki ve hemen çıkma oranının Google tarafından sıralama sürecinde kullanılan bir faktör olup olmadığı konusunda büyük bir karışıklık vardır. Birçok kişi Google tarafından dikkate alındığını söylerken Google, Google Analytics ölçümlerini sıralama algoritmalarında kullanmadığını söylüyor.

Hemen çıkma oranı, Google Analytics’te kullanılabilen bir ölçümdür ve evet, Google sıralama algoritması bunu hesaba katmaz. Çünkü buna erişemez ve bu oran her zaman doğru değildir. Aşağıda göreceğimiz gibi yüksek bir hemen çıkma oranı her zaman kötü olmayabilir.

Bir sayfanın hemen çıkma oranının yüksek olması, doğrudan SEO ve sıralamayla ilgili iki farklı anlama gelir. İlk olarak: bu sayfa kullanıcı amacını karşılamadığı düşünülür. Bu durum, o sayfayı görüntüleyen ziyaretçilerin müşteri olma veya yinelenen kullanıcılar olma ihtimalinin daha düşük olduğu anlamına gelir. 

İkincisi ise ziyaretçi Google aramasından geldiyse ve sayfanızı ziyaret edip arama sonuçlarına geri döndüyse, bu zaten Google’ın bildiği bir şey olur. SEO dünyasında bu, pogo-sticking olarak bilinir ve sayfanızın kullanıcı amacını tatmin etmediğinin bir işaretidir.

Google için önemli olan kullanıcıların aradıklarını kolaylıkla bulabilmesidir. Bu yüzden eğer çok sayıda kullanıcı aynı davranışa sahipse, bu sonuçta sıralamaların düşmesine yol açacaktır. Semrush tarafından yapılan bir araştırma, Google’ın en üst sıralarındaki sayfaların ortalama yüzde 50’lik bir hemen çıkma oranına sahip olduğunu ve bunun iyi bir oran olduğunu gösteriyor.

Hemen çıkma oranının yüksek olması her zaman kötü mü?

Yukarıda, yüksek bir hemen çıkma oranının her zaman kötü olmadığını belirtmiştik. Aşağıda da bu konuyu detaylandırmaya çalıştık.

1. Durum: Tek oturumun beklendiği sayfalar

Tek oturumun beklendiği sayfalar için durum biraz farklıdır. Örneğin; tatil günlerini listeleyen bir sayfanız olduğunu varsayalım. Kullanıcılar sayfanıza geldiklerinde yanıtı okuduktan sonra giderler.

Sayfa yüksek bir hemen çıkma oranına sahip olur ancak kullanıcı niyeti tatmin edildiğinden kötü bir durum olarak karşılanmaz.

2. Durum: Tek sayfalık web siteleri

Sadece bir anasayfaya sahip web siteleri de vardır. Kullanıcılar sayfayı ziyaret edebilir ve web sitesiyle etkileşim tek bir sayfayla sınırlı kaldığından ayrılabilir. Örneğin, kullanıcıların sizinle telefonla iletişim kurmasını istediğinizde durum böyledir. Ana sayfanızı ziyaret ederler, telefon numarasını görürler ve sizi ararlar. Sayfa yüksek bir hemen çıkma oranını gösterir ancak bu da bir sorun olmaktan çıkar.

Hemen çıkma oranlarının yükselmesine neden olan en yaygın sorunlar şöyledir:

-Yavaş yüklenen web siteleri

-Reklamlarla dolu sayfalar

-Kullanıcı sayfaya girer girmez pop-up gösterimi

-İçeriği olmayan sayfalar

-Biçimlendirmeye dikkat etmeden bir sayfaya atılan içeriklerle dolu web siteleri

-Mobil cihazlardan ziyaret almasına rağmen mobil uyumlu olmayan sayfalar

Genel olarak, hemen çıkma oranı ne kadar düşükse o kadar iyidir. Kullanıcıların genel olarak sayfa ve web sitesiyle etkileşime girmesini istediğiniz durumlarda, yüksek bir hemen çıkma oranı, sayfada bir sorun olduğunu gösterir.

Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür?

Bir sayfanın hemen çıkma oranında iyileştirme yapmanız yani bu oranı düşürmeniz  için yapılması gerekenleri aşağıda listeledik:

-Sayfa yüklenme hızınızı olabildiğince arttırın.

-Pop-up kullanımından kaçının.

-Okuyucunun dikkatini çekecek içerikler kullanın.

-İçeriklerde kendi sitenize yaptığınız yönlendirmeleri doğru kullanın.

-CTA yani eyleme geçiren ifadeleri doğru kullanmaya dikkat edin.

-İçeriklerinizle eşleşen başlık ve açıklamalar kullanın.

-Kullanıcıları, ne yapmaları gerektiği konusunda yönlendirin.

-Kaliteli içerikler üretin.

Sonuç 

Hemen çıkma oranı, web sitenizin verimliliğini değerlendirirken bakmanız gereken önemli bir ölçümdür. Hangi sayfaların hemen çıkma oranının yüksek olduğunu doğru bir şekilde belirlemek ve azaltmak için önlem almak, web sitenizi kullanıcılar için daha kullanışlı hale getirme yönünde bir adımdır ve bunun da ek avantajları vardır.

Ziyaretçilerin web sitenizde daha uzun süre kalacağı, daha fazla sayfada gezineceği ve böylece SEO’nuzu olumsuz yönde etkileyebilecek pogo yapışma etkisini azaltacağı için daha iyi sıralamalar elde etmenizi sağlar. 

Google Analytics’te bir sayfanın hemen çıkma oranını analiz ederken, sayısız ziyaretin (ve sayfa görünümlerinin) olduğundan emin olun, aksi takdirde sonuçlar yüzde 100 doğru olmayabilir. Bir sayfada değişiklik yaptıktan sonra, sayfanın hemen çıkma oranının iyileştirilip iyileştirilmediğini görmek için karşılaştırmalar yapabilirsiniz.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir