İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? İçerik Stratejileri Nelerdir?


İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? İçerik Stratejileri Nelerdir?

İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? İçerik Stratejileri Nelerdir? İçerik pazarlama stratejisi; bir zorunlu kuraldır. İçerik Pazarlama Enstitüsünden yapılan en son araştırmalar, reklamcıların ve pazarlamacıların % 85’inden daha fazlasının içerik pazarlama stratejisi kuralına uyduklarını ancak sadece üçte birinin içerik pazarlama stratejisini belgelemiş olduklarını tespit etti.

5 Adımda İçerik Pazarlama Stratejisi

Müşterilerinizin size hayran olacakları içerik pazarlama stratejisi oluşturmadaki beş adımın özeti:

  • İçerik Pazarlaması için Hedefleri Belirleyin: Kurumunuzun içeriği tam olarak ne olmalı? Farkındalık yaratmalı mı? Müşteri adayları oluşturmalı mıyım? Sadakat ve bağlılığı arttırmanın yolu nasıl olmalıdır? gibi soruların cevaplarını en iyi şekilde bulduğunuz vakit hedeflerinizi kesinleştirmiş olacaksınız.
  • İçerik Pazarlamanızı Ölçün: Hedefleriniz reklamlarınızı dikte eder. Farkındalık yaratmaya çalışıyorsanız, bunu mutlaka ölçün. Büyük bir ölçüm planlaması oluşturmak için 4 içerik pazarlama ölçütü stratejisini kullanın.
  • Kitlenizi Tanımlayın: Hedefleriniz ayrıca izleyicilerinizi de dikte eder. İçerik pazarlamanızın hedef kitlesini modellemek ve planlamak için kaynakları araştırın.
  • Bir İçerik Yürütme Planı Oluşturun: İçerik yöntemlerini yaratmak için personel ve müşteri görüşmelerinden faydalanın. Hedef kitleniz ve tüketicileriniz nerede ve nasıl bilgi tüketir? Huni aşamasına bağlı olarak tüketicilerinin farklı içerik türlerine ihtiyaç duyacağını öğrenin. Hangi içeriği günlük, haftalık, aylık ve üç ayda bir oluşturacağınızı gösteren bir planlama tablosu oluşturun.
  • Tüketici İzlenimlerini Araştırın: Öncelikle, tüketicilerinizin sizden ne bilmesi gerektiğini planlayın. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için baştan sona bir araştırma yapın. Sonrasında, önemli içerikleri bir harita oluşturmak için bu ihtiyaçları kişisel ve huni aşamasına göre düzenleyip paylaşın.
  • Baştan Sona Bir Plan Oluşturun: Gerçek şu ki, maalesef sadece içerik oluşturmak yeterli değil. Bu yüzden pazarlamanızı en iyi şekilde yapmanız gerekir. Sosyal medyanın en çok yardımcı olabileceği yer ise tam burasıdır. Sonrasında, içerik pazarlamanızı güçlendirmenize yardımcı olabilecek birçok yeri (ve birçok kişiyi: müşterileri, çalışanları, hedef kitleleri) de yakından tanıma şansı yakalarsınız.

“Unutmayın: içerik ateş, sosyal medya ise benzindir!”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir