Kullanıcı Etkileşimleri Nasıl Yükseltilir?

Ben Yunus Emre Yalçın, Semroot Akademisi Yöneticisiyim, bugün sitenizin daha fazla erişim almasını sağlayacak önemli yöntem ve teknikleri aktaracağım. Bu yöntemler ile birlikte sitenizin erişim oranı kısa sürede yükselirken sadık bir okuyucu kitlesine ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı Etkileşimleri

Kullanıcı Etkileşimi Nedir?

SEO uzmanlarının en fazla önemsemesi gereken konulardan biri, kullanıcı etkileşimidir. Ziyaretçi site içinde bir davranış sergiliyor ise site etkileşimi artacaktır. Örneğin, site içinde daha fazla gezinmesi, yorum yapması ya da içeriği sosyal medyada paylaşması site erişimini arttırır. Bu nedenle sitenin daha fazla dönüş almasını sağlamak için etkileşimleri yükseltecek yöntemler tercih edilmelidir. 

Kullanıcılar için en faydalı siteler ilk sayfalarda yer almaktadır, dolayısıyla etkileşimi yükseltmek sıralama için olumlu hareketlere sebep olacaktır. Yaptığım araştırmalarda, birçok sitenin kaliteli ve özgün içerik yayınladığını görüyorum ancak kullanıcı etkileşimini sağlayacak herhangi bir yöntem kullanılmıyor. Bu durum kullanıcıların sitede daha az vakit geçirmesine sebep olurken Google’ın siteyi kalitesiz olarak görebilir. Bu nedenle webmasterlar sitelerine en uygun etkileşim yöntemlerini tercih etmelidir. 

2019 Mart Ayında yapılan Google algoritmaları güncellemesi ile birlikte sıralamayı etkileyen faktörler değişim gösterdi. Bu değişim ile birlikte kullanıcının sitede daha fazla vakit geçirmesi, sitelerin yararlı sonuç sunması ile doğruda eşleştirilmekte. Bu sayede kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi amaçlanırken aynı zamanda SEO uzmanlarına küçük bir uyarı verildi. SEO uzmanlarının bu değişim ile birlikte içerikleri, kullanıcı faydasını en üst seviyede tutacak şekilde hazırlamaya başladığını söyleyebilirim. Ancak her SEO uzmanı için bu durum geçerli olmadığı gibi birçok site sıralamada büyük bir düşüş yaşadı. Aşağıda sıralanan yöntem ve teknikleri uygulayarak kısa sürede hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Farklı Etkileşim Yolları Deneyin

Kullanıcı etkileşimini arttırmak için yapılabilecek yöntemlerden biri etkileşim yollarını farklılaştırmaktır. Ziyaretçiler birbirinden farklı özelliklere sahiptir ve bilgi / ürün / hizmet arayışlarını doğru şekilde karşılamak gerekir. İnternette birçok içeriğin makale olarak yayınlandığını söylemek mümkün ayrıca son zamanlarda liste tarzı içerikler popüler olmaya başladı. Siteniz için liste tarzı içerikler, ses dosyaları, görsel ve videolar gibi farklı iletişim kanallarını deneyebilirsiniz.

Birçok kullanıcı bir yazı okumaktansa video ya da görsellere dayalı bilgileri öğrenmeyi tercih etmektedir. İçeriklerinizi bu yönde güncellemek ya da değiştirmek kısa sürede erişim sayısını yükseltecektir. 

Site Hızını Yükseltin

Site Hızını Yükseltin

Günümüzde birçok kişi açılış sayfasının üç saniyeden daha fazla sürede yüklenmesi nedeniyle siteden çıkış yapmaktadır. Dolayısıyla kullanıcıların açılış hızı yüksek ve hızlı bir şekilde gezineceği internet sitelerine ihtiyaçları vardır. Açılış hızının düşük olması durumunda hemen çıkma süresi olumsuz yönde etkilenecektir. Bu durum sıralama kaybedilmesine ve erişimin büyük oranda düşmesine sebep olabilir.

Açılış hızı ya da site yüklenme hızı yüksek olan sitelerde, kullanıcılar vakit kaybetmeyeceğini düşünerek daha fazla sitede kalmaktadır. Aynı zamanda aranılan konu haricinde farklı içeriklere yönelirken siteden büyük oranda faydalanabilir. 

Kaliteli İçerikler Üretin

Google algoritmalarının gelişmesiyle birlikte kopya ve zayıf içerik kullanımı büyük oranda azaldı. Ancak birçok site aynı konu için neredeyse birbirinin aynısı olan yazıları kullanmaktadır. İnternet dünyasında birbirinin aynısı olan içeriklerden sıyrılmak için kaliteli ve özgün içerikler üretilmelidir. Amerika’dan Endonezya’ya kadar SEO ve dijital alanlarda çalışmalar yapmaktayım ve birçok danışanıma kaliteli içerikler kullanması yönünde tavsiye veriyorum. Özgün bir içerik kullanan müşterilerim, kısa sürede pozitif dönüşler almaktadır. 

Kaliteli ve özgün içerikler sunmak sadık bir okuyucu kitlesine ulaşmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda sunulan özgün içerikler ziyaretçilerin daha fazla etkisini çekeceği için sitede daha uzun kalarak ve etkileşim oranlarını yükseltecektir.

SEO Hatalarını Düzeltin

Teknik SEO hataları, arama motoru ve ziyaretçilerle ilişkinizi zedeleyebilir. Kullanıcıların sık sık 404 hatası alması siteden hemen çıkmasına sebep olurken farklı sitelere yönelecektir. Dolayısıyla kullanıcıların karşılaşabileceği hataları minimuma indirmek etkileşimi olumlu yönde etkileyebilir. 

Site içi ve Site dışı SEO çalışmalarını eksiksiz bir şekilde tamamlamak ziyaretçilerin problem yaşamadan sitenize ulaşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu hataların düzeltilmesi arama motoru botlarının site içinde hızlı bir şekilde gezinmesini ve indekslemesinin eksiksiz bir şekilde yapılmasına yardımcı olabilir. Hataların devam etmesi halinde arama motorunda görünürlük azalır. 

SEO Hatalarını Düzeltin

Harekete Geçirici Mesajlar Kullanın

On beş yılı aşkın bir süredir dijital alanlarda iş yapmaktayım, bu doğrultuda birçok hatalı uygulamaya şahit oluyorum. Özellikle e – ticaret sitelerinde ziyaretçileri harekete geçirebilecek ve alışveriş yapmasını teşvik edebilen içeriklerin yer almadığını görmekteyim. Aynı şekilde sadece içeriklerin yayınlandığı bir sitede, ziyaretçinin daha fazla etkileşim içinde olmasını sağlamak için yorumlara yönlendirilmesi gerekir. 

Her yeni bir yorum, sitenin etkileşimini arttırırken birçok kullanıcının kısa sürede yorum yapmasını sağlayacaktır. Ürün tanıtımı yapılırken harekete geçiren cümleler tercih edilmelidir. Örneğin, ürün tanıtımı sayfasında sadece ‘satın al’ ögesinin bulunduğu bir siteden kimse alışveriş yapmak istemez. Ancak ürün hakkında açıklamalarda bulunurken özelliklerini tanıtmak satış hacmini arttırır. 

Site Tasarımını Sadeleştirin

Site tasarımı, kullanıcıların fayda sağlamasına yönelik düzenlenmelidir. Örneğin, ürün kategorilerini inceleyen bir ziyaretçi aradığı ürünü kısa sürede bulması gerekir. Özellikle sonradan büyüyen sitelerde, karmaşık bir yapı söz konusudur. Yeni eklenen özellikler ya da ürünler, kategori veya site uyumuna bakılmadan dahil edilir ve siteye kaos hakim olur. 

Ziyaretçiler sitede gezindiği süre boyunca göz yormayan bir tasarımı kullanmak ister. Dolayısıyla sade ve basit bir tasarım çoğu zaman iş görecektir. Aynı zamanda site içeriği ve tasarımları belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve kullanıcı faydası göz önünde bulundurulmalıdır. 

Chatbot Kullanın

Dijital dünyanın vazgeçilmezleri arasında bulunan chatbotlar, kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlarken aradığı sonuca ulaşması için yardımcı olmaktadır. Canlı sohbet botları, kullanıcıların sorusuna veya ihtiyacına doğrudan cevap verecektir. Ancak bunun için yeterli imkanınız yok ise otomatik cevaplar veren botları tercih edebilirsiniz. 

Ziyaretçilere farklı içerik sunmak etkileşimi arttıran en önemli etkenler arasındadır. Aynı zamanda ziyaretçiler, kendi isteği ile içeriği ziyaret ettiğinde daha fazla vakit geçirmektedir. 

Chatbot Kullanın

Alakalı İçerikleri Önerin

Ziyaretçilerin, incelediği konu ile ilgili içerikleri önermelisiniz. Bu sayede birçok içeriği incelerken memnuniyet oranı da aynı ölçüde artış gösterecektir. Ziyaretçileri memnun etmek siteden daha fazla faydalanmasına yardımcı olmaktadır. Konu ile alakalı içerikleri dahili link bağlantıları ile kullanıcılara sunabilirsiniz. Ancak içerikte iki yüze yakın dahili link kullanmak arama motorları tarafından olumsuz yönde değerlendirilebilir. 

İçeriklere ilgili etiketleri eklemek ve kategorize etmek, ziyaretçinin ilgi duyduğu alanla ilgili tüm içerikleri görmesini sağlayabilir.

Arama Seçeneği Sunun

Kullanıcıların, sitenizde herhangi bir içeriğe kısa sürede ulaşmasını sağlamak için arama seçeneği sunmalısınız. Çok sayıda kaliteli içerik sunan siteler, arama ikonu ile aranılan tüm bilgilerin sitede bulunduğu mesajını vermektedir. Aynı zamanda ziyaretçi, aradığı konuya ulaştığında sitede daha fazla vakit geçirirken bir başka siteye gitme ihtiyacı duymayacaktır. 

Arama verilerini inceleyerek kullanıcıların ihtiyaç duyduğu ve arattığı konuları görebilir ve bu konularla ilgili daha fazla çalışma yapabilirsiniz. Arama verilerinin yanı sıra siitenizde sunduğunuz anketler, soru cevaplar gibi kriteler doğru ve aranan içerikelri oluşturmanız için faydalı olabilir.  

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir