Mac’i Hızlandırmanın Yöntemleri


Mac’i Hızlandırmanın Yöntemleri

Mac’i Hızlandırmanın Yöntemleri; Bazen Mac’ler de yavaş performans sergileyebilir. Mac’iniz yavaş çalışıyorsa, buradaki ipuçlarını tanımlamanıza ve gidermenize yardımcı olur. Windows’da da bulunduğu gibi, Mac’in yavaş olmasının da birçok sebebi vardır.

Kaynak Açma İşlemlerini Bulun

İşlemlerinizi görüntülemek ve çok kaynak harcayanı bulmak amacıyla Windows’ta Görev Yöneticisi’ne benzeyen – Etkinlik İzleyicisi’ni kullanın. Spotlight aramasını açmak amacıyla Command + Space tuşlarına basın, Activity Monitor yazın ve Enter tuşuna basın.

Uygulamaları Kapat

Mac OS X, programları bağlantı biriminde çalışır halde bırakmayı sever. Bir program penceresindeki kırmızı “X” düğmesine tıklamak bile kapanmaz – arka planda çalışmaya devam eder.
Dock’unuzda nokta ile işaretlenmiş programları arayın, ikonlarına sağ tıklayın ya da Ctrl tuşuna basıp tıklayın ve “Çık” ı seçin.

Web Tarayıcınızı Temizleyin

Bellek ve CPU kaynaklarını güvenliğini sağlamak amacıyla kullandığınız tarayıcı uzantılarının miktarını en aza indirmeye ve bir seferde daha az sekme açmaya çalışın.

Bulucuyu Hızlandırın

Dosyalarınızı görüntülemek amacıyla Finder penceresini açtığınızda, varsayılan olarak “Bütün Dosyalarım” görünümüne açılır. Mac’inizde çok çok sayıda dosyanız varsa, bu görünümün yüklenmesi yavaş olabilir ve yeni bir Finder penceresi her açtığınızda Finder’ı yavaşlatır.

“Finder” menüsünü tıklayarak ve Finder’da “Tercihler” öğesini seçerek bunun olmasını önleyebilirsiniz. Tercih ettiğiniz klasörü “Yeni Finder Windows Show” altında seçin.

Boş Disk Alanı

Herhangi bir bilgisayarda bulunduğu gibi, çok az miktarda disk alanınız varsa, disk alanını boşaltmak da işleri hızlandırabilir.

Her Türlü Sorunu Düzeltmek amacıyla SMC’nizi Sıfırlayın

Sistem Yönetimi Denetleyicisini (veya SMC’yi) sıfırlamak, yavaş performanstan başlangıç problemlerine ve Wi-Fi donanım problemlerine kadar her şeyi düzeltebilir. Ve gerçekte hiçbir veriyi silmez.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir