Neden Ücretli Medya Sosyal İçerik Stratejinizin Bir Parçası Olmalı?


Neden Ücretli Medya Sosyal İçerik Stratejinizin Bir Parçası Olmalı?

Neden Ücretli Medya Sosyal İçerik Stratejinizin Bir Parçası Olmalı? 2013 yılından bu yana, markaların sosyal medyasının, özellikle de Facebook’taki organik dağıtımı bir hit oldu. Bugün markalar, sosyal içeriklerinde % 3 organik erişim elde ettikleri için şanslılar. Platformların organik erişimindeki bu düşüş, çabalarında her türlü anlamlı sonucu görmek için reklam vererek milyarlarca dolar ödeyen markalarda büyük bir artışa neden oldu. Peki neden sosyal çabalarınızı desteklemek için ücretli medya kullanmalısınız?

Erişim ve dönüşüm iki önemli nedendir.

ÜCRETLİ MEDYANIN STRATEJİNİZDEKİ ÖNEMİ

Mevcut ve Yeni Sosyal Kitlelere Ulaşmak

2013’ten önce, bir sosyal postayı insanlara sunmayı  ve mevcut takipçilerinizden çok sayıda ilgi  göstermesini bekleyebilirsiniz. Bunlar, olabildiğince çok hayran edinmenin önemli bir ölçütünün olduğu günlerdi. Şimdi ise bu, hayran kazanmak için ödeme yaptığınız anlamına geliyor ve daha sonra yayınladığınız her gönderi için tekrar ödeme yapmanız gerekiyor.

Farkındalığı arttırmak ve yeni kitlelere yayılmak birçok müşterimiz için ortak bir amaçtır. Yeni kitlelere ulaşmak için kilit bir strateji, mevcut hayranlarınızı sizin adınıza paylaşmaları ve savunmaları için aktif hale getirmeyi içerir. Bu durumun daha az güvenilir hale geldiğini gördük. Genel olarak, markalı içeriği paylaşan kullanıcılar düşüyor; ancak, Lookalike izleyici hedeflemesi ile arkadaşların arkadaşlarına ulaşmak hala mümkün. Lookalike izleyicileri oluşturmak, mevcut hedef kitleniz gibi insanlara demografik özelliklerine ve ilgi alanlarına göre ulaşmanızı sağlar.

Müşterileri Dönüştürmek

Sosyal medya başarısı tarihsel olarak, bir markanın kaç tane beğenisine, yorumuna veya paylaşımına odaklandı. Sosyal medya pazarlamacıları bunları, izleyicileri ile neyin tövbe ettiği ya da neyle karşılaşmadığının ölçütleri olarak kullanırlar. Ancak bu metriklerin satışları nasıl etkilediğini veya markaya somut bir şeyi göstermesi biraz zor.

Neredeyse her kanal, kullanıcıları müşteri yolculuğu boyunca daha iyi izlemek ve yeniden hedeflemek için web sitenize yerleştirebileceğiniz bir piksele sahiptir. Dönüştürme her marka için farklı görünebilir, ancak temel olarak, bir eylem yürütmek anlamına gelir. Bu, çevrimiçi veya çevrimdışı bir satış olabilir, bir satış teklifi oluşturabilir veya bir kişinin bir açılış sayfasında işlem yapmasına neden olabilirsiniz. Ücretli medyanızı dönüşüm için optimize etmek, söz konusu işlemi yapması en muhtemel kişilere o reklamın sunulmasını sağlar. Yeni müşterileri dönüştürmek için sosyal medyayı kullanmak, üst yönetimin bile heyecanlanabileceği bir şeydir.

Müşterileri dönüştürmek için sosyal medyayı kullanma yaklaşımı tutkulu olduğumuz bir şeydir ve sosyal medya reklam ajanslarını yeni bir yaklaşıma yönlendirmiştir.

Hemen Bir Sosyal Medya Reklamı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir