Remarketing (Yeniden Pazarlama) Nedir, Nasıl Yapılır?

Müşteri Cookile’leri kullanılarak yapılan remarketing reklamları, günümüz dünyasında dijital pazarlama stratejileri arasında en önemli pazarlama yöntemlerinden biridir. Sizlere bugün yeniden pazarlama nedir, nasıl yapılır, doğru remarketing stratejisi nedir gibi konularda, uzun yıllardır sektörde edindiğim tecrübeleri aktarmaya çalışacağım. Yunus Emre Yalçın olarak Semroot Akademi ekibinin doğru ve güçlü pazarlama stratejilerini kurmaları için özel bir eğitim sürecinden geçtiğini belirtmem gerekiyor. Bu nedenle aklınıza takılan bütün soruları bana ya da Semroot Akademi ekibine başlık altından sorabilirsiniz.
Remarketing (Yeniden Pazarlama) Nedir, Nasıl Yapılır?
Web sitenizi ya da uygulamanızı takip eden kullanıcılar, cookies’ler aracılığı ile sitenizde parmak izleri(fingerprints) bırakır. Bu parmak izlerini bırakan kullanıcıları başka platformlar üzerinden takip ederek doğru reklam stratejisini kurmak ve satış yapmak ise remarketing ile mümkün olmaktadır. Remarketing oldukça basit bir çalışma mantığına sahip bir sistem olmasına rağmen, verimsiz kullanımlarda sadece reklam bütçenize zarar verecektir.
Remarketing reklam kampanyaları dönüş oranı en yüksek olan çalışmalar arasındadır. Sitenize uğrayan kullanıcı sitenizden ayrıldıktan sonra başka bir platform üzerinde sizin reklamınızı görür ve böylece sizin sitenize ve ürününüze olan dikkati ve güveni artar. Düşük bir reklam bütçesi ile dahi çok etkili remarketing çalışmaları yapılabilir. Fakat yapılan çalışmaların dönüşüm oranının yüksek olması için stratejinizi özenle kurmalısınız.
Re-Marketing Neden Yapılır? Remarketing Alanları Neler?
Markanızı güçlendirmek, akılda kalma ve hatırlanma oranınızı arttırmak için re-marketing çalışmaları, en çok dönüş alacağınız dijital pazarlama reklam çeşitlerinden biridir. Fakat şunu belirtmem gerekiyor ki, sitenize giren her kullanıcıya re-marketing çalışması uygulamak ya da uygulamaya çalışmak reklam bütçenize ciddi anlamda zarar verebilir. Remarketing çalışmaları yapılırken öncelikle sitenize giren kullanıcının analiz edilmesi ve daha sonra hedefleme yapılması gerekir. Remarketing çalışmaları yapan markalar farklı amaçlar uğruna bu çalışmaları yürütebilir. Örneğin çalışma yaptığım bazı markalarda remarketing’i sadece PR, hatırlanma için yaparken kimi markalar için sadece satışa yönelik remarketing stratejileri kurmayı tercih ediyorum. Elbette bazen bu çalışmaların ikisinin bir arada yürütülmesi de söz konusu olabiliyor.
Yukarda bahsettiğim üzere, remarketing çalışmaları yaparken hedefleme yaparak ilerlemeniz ve kullanıcınızı analiz etmeniz oldukça önemli. Bunun dışında remarketing sitenize giren ve daha sonra çıkan kullanıcının eksik gördüğü hususlar üzerine de yürütülebilir. Kullanıcıların daha çok hangi sayfalarınızda ya da aşamalarınızda çıkış yaptığını tespit ederek buna özel çalışmalar yapabilirsiniz. Yazının devamında size remarketing stratejinizi kurmak için gereken diğer detaylardan da başka başlıklar altında bahsedeceğim.
Re-marketing Markanıza Neler Katar?
Kullanıcılar dijital platformda piyasa araştırması yapmayı sıklıkla tercih ederler. Bu yüzden belirli bir ürün ya da hizmet için birden fazla markayı dakikalar içerisinde ziyaret edebilirler. Bu sırada sitenize giren kullanıcının aklında kalmak ve belirlediğiniz yönler ile öne çıkmak için remarketing kullanabilirsiniz. Örneğin kamp çadırı arayan bir müşteriye, kamp çadırları hakkında bilgi veren bir yazı içerisinde ulaşmak basit ama etkili bir reklam çalışması olacaktır.
Bir diğer husus olarak çalıştığımız markaların sıklıkla karşılaştığı bir durum olan ödeme adımlarına ilerlerken vazgeçmek oluyor. Müşteri o sırada sitenize yeterince güvenemiyor ya da ürün hakkında olan şüphelerini aklından atamıyor olabilir. Remarketing çalışmaları bu tür yarıda kalmış satışları, başarıya ulaştırmak için eşsiz bir sistem sunar.
Son olarak remarketing çalışmalarım sırasında en çok verim aldığım konulardan birisi, müşteriyi tekrar kazanmak. Sitenizden daha önce alışveriş yapan bir müşteriyi remarketing ile tekrar alışverişe yönlendirebilirsiniz. Remarketing çalışmaları marka güvenirliği ve müşteri sadakati kazanmak konusunda oldukça verimli bir çalışma alanı sunar.

Remarketing Stratejileri Nelerdir? Re-marketing Nasıl Yapılır?
Rekabetin yoğun olduğu pazarlarda re-marketing çalışmaları sizi her zaman öne çıkaracaktır. Bu nedenle re-marketing stratejilerinizi kurarken dikkat etmeniz gereken onlarca farklı konu vardır. Sizlere genel olarak bir reklam kampanyası oluştururken dikkat etmeniz gereken detayları aktaracağım, anlattığım noktaları doğru takip ederek kendinize özel bir reklam stratejisi oluşturabilirsiniz.

Analiz Edin ve Hedefleme Yapın!
Re-marketing çalışmaları yaparken, stratejinizi kurmak için Google analytics gibi araçları kullanabilirsiniz. Hatta şu an 2020 itibariyle kullanabileceğiniz en verimli re-marketing aracı olarak ilk sırada Google Analytics’i gösterebilirim.
Sitenize giren kullanıcıların hangi adımları takip ettiğini, site gezintisinde neler üzerinde durduğunu, yaptığı aramaları, kullandığı fiyat ve benzeri filtreleri doğru analiz etmek re-marketing için ilk adımınız olabilir. Bütün bunlar sitenizi ürün ya da hizmet almadan terk eden ziyaretçiyi anlamak ve ona göre bir pazarlama stratejisi oluşturmak için önemlidir. Örneğin sitenizden daha önce desenli bir tişört alan kullanıcılar düz tişört araması yapıp ürünü çeşitli sebeplerden dolayı bulamamış olabilir(stok, arama sorunları vs)  reklam stratejinizi düz tişörtü öne çıkaracak şekilde kurarak bu müşterilere tekrar ulaşabilirsiniz. Ya da fiyat nedeniyle sitenizi terk eden kullanıcıyı, güvenirlik ve hızlı kargo gibi seçenekler ile tekrar yönlendirmeye çalışabilirsiniz. Bütün bunları yapmak ve çeşitlendirmek için ilk olarak sitenizi ziyaret eden kişileri analiz etmeniz gerekir.

Hedef Kitlenize Özel Mesajlar Oluşturun!
Klasik reklam metinleri dijital pazarlama alanında kullanıldığı takdirde sadece yeni başarısızlıkların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Dijital pazarlamada artık müşteriye özel hissettirmek, müşteriye özel çözümler sunmak her şeyden önemli. Bu nedenle reklam sunarken belirli kullanıcılara yönelik, ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını kapsayan reklam kampanyaları düzenlemek gerekiyor. Kişiselleştirilmiş reklam metinleri, müşterilerin ilgisini normal bir reklam metnine göre %450 oranında daha fazla çekiyor. Bu nedenle re-marketing çalışmalarında kişiselleştirilmiş reklam çalışmaları yürütmenizi tavsiye ediyorum.

Reklamları Sınırlamak
Sosyal medyada markaların reklam çalışmalarından bunalan ve bunu doğrudan dile getiren binlerce kullanıcıyı her gün yakalamak mümkün. Araştırmalarım ve çalışmalarım sırasında reklam bombardımanlarından sıkılan birçok müşterinin artık reklam engelleyici uygulamalar kullanmayı tercih etmeye başladığını dahi görüyorum. İnterneti temel düzeyde kullanan kullanıcılar bile reklam engelleyicilerini kullanabiliyor. Bu yüzden yürüttüğünüz reklam çalışmalarında müşteriyi sıkmamak, reklamınızı belirli sınırlar içinde uzun bir zaman diliminde yapmak çok daha akıllıca olacaktır. Elbette bazı zamanlarda belirli kampanyalar için sıkı bir reklam çalışması yapmayı isteyebilirsiniz. Sadece bu tür çalışmaları yapıyor olsanız dahi bunları bir program eşliğinde, müşteriyi anlayarak yapmanızı sizlere öneriyorum.

Sık Kullanılan Re-marketing Önerileri

– Sitenize daha önce gelen kullanıcılara özel indirimler sunmak.
– Sitenizde belli bir süre dilimini geçen kullanıcılara ‘’şimdi hemen al’’ ya da ‘’joker’’ gibi kampanyalar yapmak.
– Stok pazarlamasını re-marketing stratejisine uygulamak. ‘’sınırlı sayıda ürün veya hizmet kaldı’’ gibi ibareler kullanmak.
– ‘Sepette ürünleriniz sizi bekliyor’  gibi hatırlatmalar yapmak, sepete özel indirimler uygulamak.
– Para puan uygulamaları ya da hediye kuponları ile sitenizde daha önce alışveriş yapan müşterileri hedeflemek.

Hemen Bir Google Adwords Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir