SEM (Search Engine Marketing) Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Merhabalar, ben Yunus Emre Yalçın. Dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu alanlarında çalışmalar yapan Semroot ajansının yöneticisiyim. Aynı zamanda, Semroot Akademi projesi kapsamında, ilgili alanlarda kafanıza takılan soruları yanıtlama amacı taşıyan içerikler paylaşıyorum. Bugünkü içeriğimizde, arama motoru optimizasyonuna bir alternatif gibi gösterilse de aslında arama motoru optimizasyon süreci ile götürülmesi gereken bir çalışamadan söz edeceğiz. Arama motoru pazarlamacılığı, yaptığınız optimizasyon çalışmalarından aldığınız etkiyi maksimize edebilecek, markanızı daha kısa sürede daha yüksek seviyelere çıkarabilecek bir yöntemdir. Bugünkü içerikte, arama motoru pazarlamacılığı sürecinin nasıl ilerlediğinden birlikte söz edeceğiz.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Çalışmaları Nasıl Yapılır?

SEM, belirlenen anahtar kelime aramalarında üst sıralarda olacak şekilde potansiyel müşteri kitlenize görünebilmek adına yapılabilecek reklam çalışmalarıdır. Daha organik bir şekilde üst sıralara çıkmayı hedefleyen arama motoru optimizasyonu yöntemi belirli bir süre beklemenizi gerektirirken, SEM yöntemi ile çok hızlı ve kolay şekilde sonuç almış olursunuz.


Arama motorunda bir anahtar kelime üzerinden arama yapan kullanıcı, en üst sıralarda ‘’Ads’’ adı altındaki bölümde sponsorlu web sitelerini görebilirler. Fakat bu noktada, pek çok dijital pazarlama ajansının daha çok müşteri ile anlaşma yapmak üzere vaat ettiği ‘’1. Sıra garantisi’’ ile ilgili de önemli bir not düşmek gerekiyor. SEM de, tıpkı SEO gibi, hiçbir zaman 1. Sıra garantisi vermemektedir. Başta Google olmak üzere tüm arama motorları kendi resmi sitelerinde bu konu hakkında net beyanlarda bulunmuşlardır. Eğer çalışacağınız dijital pazarlama ajansı böyle bir söz veriyorsa, çalışmayı iki kere düşünmenizi deneyimlerim ve bilgim çerçevesinde tavsiye ediyorum.

SEM Çalışmalarında Kullanılan Yöntemler

Arama motoru pazarlamacılığı (SEM) sürecinde kullanılan iki temel çalışma yöntemi bulunmaktadır:

  • Arama motoru optimizasyonu (SEO): SEM kapsamında yapılan pazarlama çalışmalarına sürekli olarak ücret ödemek istemiyorsanız, bir yandan arama motoru optimizasyon çalışmaları yapmanız gerekir. Optimizasyon çalışmaları, SEM ile elde ettiğiniz kitlenin kalıcı hala gelmesini ve daha yüksek bir etki düzeyine sahip olmasını sağlar.
  • Ücretli yerleşim (Paid Placement): Bu hizmetten yararlanmak için öncelikle bazı anahtar kelimeler belirlemelisiniz. Bu anahtar kelimeleri sektör analizi, rakip analizi ve anahtar kelime analizi gerçekleştirdikten sonra belirlemeyi unutmayın. Bu reklam biçimi, belirlediğiniz anahtar kelimelerde arama yapıldığında üst sıralarda görünmenizi garanti eder. Üst sıralarda hangi tam olarak hangi sırada olacağınızın ise kesin bilgisini almanız oldukça güç. Çünkü sektördeki her bir web sitesinin Google’a ilgili reklam kategorisinde verdiği fiyat teklifleri bu sıralamayı belirlemektedir.
  •  Ücretli Katılım (Paid Inclusion): Bu reklam yöntemi de yine belirli anahtar kelime aramalarında web sitenizin üst sıralarda sponsorlu olarak bulunmasını garanti eden bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde rakiplerinizden daha hızlı bir şekilde potansiyel müşteri kitlenize ulaşabilirsiniz.

 

SEM (Arama Motoru Pazarlamacılığı) Nasıl Yapılır?

Arama motoru pazarlamacılığı (SEM), optimizasyon işlemlerinden çok daha hızlı bir şekilde sonuç verir. Fakat elde ettiğiniz bu sonucun kalıcı olmayacağını ve yalnızca reklam verildiği sürece devam edeceğini kesinlikle unutmamanız gerekmektedir. Arama motoru pazarlamacılığı nasıl yapılır? Arama motoru pazarlamacılığı, profesyonel bilgi ve deneyim, analiz ve bütçe planlaması gerektiren son derece yoğun adımları içerisinde barındırır. Bundan dolayı bir dijital pazarlama ajansından yardım alarak SEM sürecini yönetmeniz gerekmektedir.

Arama motoru pazarlamacılığı için, öncelikle SEM reklam stratejisinin ve bütçe planlamasının belirlenmesi gerekmektedir. Belirlenen bütçe ile ne kadar süre reklam verileceği, reklam yoğunluğunu belirler. Bundan dolayı doğru bir strateji ile optimal reklam yoğunluğunu yaratmak son derece önemlidir. Bir yandan reklam çalışması yaparken, bir yandan belirlenen stratejiye göre arama motoru optimizasyon çalışmalarını da planlamak ve devam ettirmek son derece önemlidir. Bu sayede SEM, kalıcı etkilere evrilmiş olacaktır. Anahtar kelime analizi ve rakip analizi gerçekleştirerek çalışma yapılacak kelimelerin belirlenmesi, belirleme sürecinde ise TBM oranları başta olmak üzere kelimelerle ilgili pek çok orana bakılması gerekmektedir.

SEM Araçları Nelerdir?

Her arama motorunun reklam modellerini oluşturduğu farklı bir sitemi bulunmaktadır. En popüler ve özellikle Türkiye’de en çok kullanılan SEM araçlarının aşağıdaki gibi sıralanması mümkün:

  1. Google Ads
  2. Bing Ads
  3. Yahoo Ads
  4. Yandex Ads

Bu platformlarda nasıl bir reklam stratejisi oluşturmanız gerektiği ile ilgili bilgileri içeren çeşitli dersler ve eğitici videolar bulunmaktadır. Çalıştığınız dijital pazarlama ajansı ile hangi platformları kullanarak nasıl bir strateji yöneteceğinizi hesaplayabilirsiniz.

 

Hemen Bir Google Adwords Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir