SEO Analiz Süreci Nasıl İşler?

Merhabalar, ben Yunus Emre Yalçın. Dijital pazarlama ve SEO alanlarında hizmet veren Semroot ajansında yönetici olarak çalışmaktayım. Ajansımda tüm müşterilerimin projeleri ile yakından ilgileniyor, yazılım, web tasarımı ve diğer ilgili alanlarda da kendimi geliştirmem sebebi ile ekibimin işlerini daha kolay bir şekilde denetleyebiliyorum. Bunların yanı sıra, Semroot Akademi içerisinde, SEO ve dijital pazarlama süreci ile ilgili sık sorulan sorulara yanıtlar veriyor, bilgi ve deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum. Bugünkü içeriğimizde, pek çok kişinin merak ettiği SEO analiz sürecini ele alacağız. Bildiğiniz üzere, arama motoru optimizasyon süreci detaylı analizleri gerektiriyor. Bu analizleri kısaca sıralamam gerekirse, sektör analizi, rakip analizi, anahtar kelime analizi, içerik analizi ya da kullanıcı davranışı analizinin en temel analizler olduğunu söyleyebilirim. Peki optimizasyon sürecinde analizler nasıl gerçekleştiriliyor, SEO analizi nasıl yapılıyor? İçeriğin devamında bu konuda bilgi vermeye çalışacağım.

seo analiz süreci

SEO Analizi Nedir? 

SEO analizi, web sitenizin aşağıdaki ihtiyaçlarını belirlemek için gerçekleştirilen temel analizlerdir:

 1. Hedef kitlenizin internette geçirdiği zaman aralığı
 2. Hedef kitlenizin internette geçirdiği süre
 3. Hedef kitlenizin en çok kullandığı sosyal medya hesapları
 4. Hedef kitlenizin sosyal medyayı kullanma biçimi
 5. Hedef kitlenizin yaş aralığı, ilgi alanları
 6. Hedef kitlenizin online satın alma davranışları
 7. Hedef kitlenizin web sitenizde geçirdiği süre
 8. Hedef kitlenizin web sitenizdeki hangi kategorilere daha çok ilgi gösterdiği
 9. Hedef kitlenizin yaptığı aramalarda kullandığı anahtar kelimeler

Yukarıdaki konular hakkında detaylı bilgi edindiğinizde, web sitenizde ne tür içerik çalışmaları yapmanız gerektiğine, sosyal medya hesap yönetimini nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğine ve reklam içeriklerini nasıl oluşturmanız gerektiğine dair daha doğru kararlar verebilirsiniz.

SEO Analizi Nasıl Yapılır? 

SEO Analizi yapmak için birkaç farklı adımı sürdürmeniz gerekmektedir. Bu adımlar şu şekilde sıralanabilir:

seo analizi nasıl yapılmakta

 1. Öncelikle, ilgili anahtar kelimelerde arama motorlarında kaçıncı sayfada ve sırada göründüğünüzü araştırmalısınız. Bunun için kullanabileceğini çok sayıda SEO aracı bulunmaktadır. Bu işleme ‘’marka görünürlüğü araştırma’’ süreci adı verilir. SEO ile markanızı geliştirmek için, öncelikle markanızın nerede durduğunu anlamanız gereklidir.
 2. Daha sonra, rakip analizi yapmalısınız. Rakiplerinizin web sitelerinde üzerinde durulan anahtar kelimeleri, yapılan içerik çalışmalarını incelemeli ve sizin markanızın ne tür eksiklikleri olduğunu saptamalısınız.
 3. Daha sonra, URL ve meta açıklamalarınızı analiz etmeniz gerekmektedir. Web sitenizin url yapısı, URL dahilindeki kategori isimleri arama motorlarının talep ettiği yapıya uygun değilse bunların hemen optimize edilmesi gerekmektedir.
 4. İçeriklerin ve sabit sayfaların başlık ve alt başlıkları analiz edilmelidir. Bu analiz, site içi SEO analizi kapsamında değerlendirilmektedir. Başlıkların h1, h2, h3 olarak sıralı olması, başlıkların anahtar kelimenin varyasyonlarından oluşması, içerik içerisinde anahtar kelimenin ve varyasyonlarının sık sık kullanılması gibi detaylar bu süreçte oldukça önemlidir. 
 5. Backlink analizi yapmanız çok önemlidir. Web sitenize dışarıdan link veren ve bu şekilde kullanıcıları sitenize yönlendiren linkleri mutlaka incelemelisiniz. Bu linklerin kırık ya da bozuk link olmaması, link veren sayfaların belli bir kalite ve prestij düzeyine sahip olması gibi detaylar, marka prestijinizi ve optimizasyon sürecini doğrudan etkiler.
 6. Web sitenizde bozuk sayfa analizi yapmalısınız. Web sitenizin herhangi bir yerinde kullanıcıyı 404 Hatalı sayfaya yönlendiren bir link varsa, bu linkin ya da yönlendirilen sayfanın acilen düzeltilmesi gerekmektedir. 
 7. Görsel analizi yapın ve görsellerin optimize edilme sürecini başlatın. Görsellerin belli bir çözünürlük düzeyinde olması, web sitesi tasarımınızla görsel biçimlerinizin uyum sağlaması, görsellerde doğru alt etiketlerin kullanılması gibi işlemleri, analizden sonra gerçekleştirin.
 8. İçerik analizi yapın. İçeriklerinizin odaklandığı anahtar kelimelerin listesini çıkarın. Anahtar kelime odaklı yeni içerik üretin ve var olan içerikleri optimize edin. Okunabilirlik (readibility) ve arama motoru optimizasyonu açısından doğru içerikler paylaşıldığından emin olun.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir