SEO Analizi Nasıl Yapılır? 5 Adımda SEO Analizi

Web sitenizin ne durumda olduğunu görmek ve sitenizi iyileştirmek , hatalarını düzeltmek için ise SEO analizi kaçınılmaz. Google’da başarılı olmak ve rakiplerinizi geride bırakmak istiyorsanız SEO çalışmaları yapmanız gerekiyor. SEO analizi nedir? SEO analizi nasıl yapılır? sorularının yanıtını 5 adımda sizler için ele aldık…

İnternet’te yüksek kaliteli tanıtıma hazır olmanız için web sitenizin sürekli kontrol edilmesi ve eksik yanlarınızın giderilmesi gerekiyor. Ancak günümüzde çok büyük şirketlerin sitelerinde bile yüksek oranda hata tespit ediliyor. Bu durum site trafiğinin az olmasına ya da düşüşe geçmesine neden oluyor. SEO analizi sayesinde web sitenizi daha iyi bir duruma getirebilir, eksik yanlarınızı açıkça görerek tamamlayabilirsiniz.

SEO nasıl yapılır? konusuyla ilgili bir makale hazırlamıştık. Şimdi de SEO kriterleri bir web sitesinde nasıl ele alınır? SEO analizi nasıl yapılır? soruları üzerinde duracağız. İnternet ile iyi bir ilişkiniz olmasa bile 5 adımda SEO analizi başlıklı sayfamızı inceledikten sonra bir web sitesini hızlıca nasıl değerlendirmeniz gerektiği konusunda doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

5 Adımda SEO Analizi

1. Ana Sayfa Kopyalarının Kontrolü

Sayfa listelerinizi çıkararak ana sayfa kopyalarını kontrol edin. Ana sayfa yalnızca bir URL ile açılmalı ve kopyaları bulunmamalı. Sayfanın çeşitli adreslerde açılması yaygın bir hata türü olarak karşımıza çıkıyor.

2. Site Haritası (XML) Kontrolü

Site haritasını kontrol edin.Site haritası, tüm sayfaları arama motoruna göstermek ve öncelikleri belirtmek için kullanılıyor. Site haritaları sitenizde yer alan tüm sayfaların yer aldığı bir dosyadır. Bu dosya aracılığıyla arama motorları sitenizin tüm sayfalarına ya da içeriğine kolayca ulaşabiliyor. Site haritası, arama motorlarına güncellenen linklerinizi ve içeriklerinizi daha kolay tarama imkanı sunuyor. Site adı/sitemap.xml yazdığınızda yeni bir sayfa açılıyorsa ve orada sayfalar sıralanıyorsa bir site haritası var demektir. Boş veya 404 ise sitenizdeki sayfalar hakkında Google yönlendirilmemiş demektir.

3. İçerik Kontrolü

İçeriklerin özgünlüğünü kontrol edin. Rekabet ettiğiniz web sitelerinden kopyaladığınız içeriklerin sizin için hiçbir katkısı olmayacağı gibi bir süre sonra spamlanmanıza bile neden olabilir. O nedenle web sitenizdeki içeriklerin özgün olması çok önemli. Tercihen yüzde 100, en kötü ihtimalle yüzde 90 oranında özgün içerik üretilip üretilmediğini tespit etmelisiniz.

4. Web Sitesi Hızını Kontrol Edin

Web sitenizin yavaş olması, gelen ziyaretçileri rahatsız edecektir. Google da tıpkı ziyaretçiler gibi bu durumdan pek memnun kalmıyor. SEO analizi yaparken bir web sitesine girdiğinizde, kullanım esnasında da hız durumunu değerlendirebilirsiniz ancak daha güvenilir veriler için yine Google’u ziyaret edebilirsiniz. https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ adresinden hız analizi yapmak istediğiniz web sitesini yazarak ihtiyacınız olan verilere ulaşabilirsiniz.

5. Link Kontrolleri

Kaliteli bir içerikte bulunması gereken linklerin kontrolü yapılmalı. Web siteniz için hazırladığınız SEO uyumlu bir makalede hem site içi hem site dışı link vermeniz gerekiyor. Bunlar arasında bazen kırık bağlantılar olabiliyor. Hiçbir yere götürmeyen bu kırık linkler, sitenizi SEO açısında zayıf bir durumun içine sokabilir. Kırık linkleri, http://www.brokenlinkcheck.com/broken-links.php#status bağlantısı üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Yukarıda sıraladıklarımızın yanı sıra web sitenizin bir güvenlik sertifikası olması gerekiyor. Güvenli veri aktarım platformu olan SSL Sertifikası’na sahip olup olmadığınızı anlamanın yolu ise oldukça basit. Eğer web sitenizin adresi https: // ile başlıyorsa güvenlik sertifikasına sahipsiniz demektir.

Bahsettiğimiz noktalara dikkat ettiğiniz takdirde basit bir SEO analizi yaparak eksiklerinizi ve hatalarınızı görebilirsiniz. SEO çalışmalarınıza yön vermek ne durumda olduğunuzun farkına varmak için SEO analizi mutlaka yapmanız gereken bir değerlendirme. Profesyonel yardım alarak web sitenize SEO analizi yaptırabilir, dilediğiniz takdirde etkili SEO çalışmaları ile sitenizin durumunu rakiplerinize kıyasla çok da iyi bir noktaya getirebilirsiniz.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir