SEO çalışması ne kadar sürer?

Bir web sitesi sahibi olan herkes SEO çalışmalarından ne kadar zaman sonra sonuç alacağını merak eder. SEO çalışması ne kadar sürer? sorusuna verilebilecek net bir yanıt yoktur. Bu konuda uygulanabilecek bir kısayol da bulunmaz. SEO çalışması için zaman ve emek harcamak gerekir. Ancak bu çalışmaları düzenli olarak ve kuralına uygun yaptığınız takdirde Google’da yüksek sıralamalara sahip olarak çok ciddi başarılar elde edebilirsiniz. Bu noktaya ulaşmak ise bir dizi faktöre bağlıdır.

Yatırım yapan herkes sonucunu ne zaman alacağını bilmek ister. Ancak SEO çalışması için belirli bir süre vermek çok zordur. Bunun nedeni de SEO konusunda rol oynayan birçok parametre ve kontrol edilemeyecek etken olmasıdır. Tüm bunlardan yola çıkarak gerçekçi bir cevaba ulaşmak için kullanılabilecek bazı kurallar vardır.

‘‘SEO çalışması ne kadar sürer?’’ sorusunu yanıtlamadan önce SEO’nun son birkaç yılda çok büyük değişiklikler geçirdiğini anlamak gerekir. Hala dijital pazarlamanın en önemli bileşenlerinden biridir ancak içerik ve bağlantılar konusunda bazı gelişmeler söz konusudur.

Geçmişte SEO, işletmeniz için önemli olan anahtar kelimeleri belirlemek, bu anahtar kelimeleri hedefleyen sayfalar oluşturmak ve bu sayfalara işaret eden makale dizinlerinden linkler kullanmaktan ibaretti. Bunu başarılı bir şekilde ve büyük ölçüde yapan web siteleri, birkaç ay sonunda trafikte artış yaşıyordu. Şimdilerde ise işler değişti. Yukarıda açıklanan modeli izlerseniz, sadece iyi sonuçlar elde etmekle kalmaz, aynı zamanda Google’dan ceza alma riskini üstlenir ve sıralamanızı ve etki alanı itibarınızı yok edebilirsiniz.

Bunun yerine yapmanız gerekenler:
-Düzenli olarak yüksek kaliteli içerik yayınlayın
-SEO uyumlu bir web sitesi tasarlayın ve güncellemelerini yapın
-Sayfalarınızı birbirine bağlayarak gezinme kolaylığı sağlayın
-Web sitenizi ve içeriğinizi sosyal medyada tanıtın
-Saygın web sitelerinde misafir olarak blog yazın. Bu durumu yalnızca web sitenize gelen bağlantılar oluşturmak için değil, web sitenizi ziyaret edenlerle güven, yetki ve ilişkiler oluşturmak için kullanın.

seo çalışması

SEO’dan ne beklemelisiniz?

SEO çalışmaları sonucunda ne beklediğinizi bilmek çalışma sürecinizi olumlu etkileyecektir. Sadece birkaç ay içerisinde yüksek rekabeti olan anahtar kelimelerde yüksek sıralama alabilmek oldukça zordur. Bunu başarabilmek aylar hatta yıllar alabilir ve çok çalışmayı gerektirir. Bunun yerine organik trafiğinizi iyileştirmek çok daha gerçekleştirilmesi mümkün bir hedeftir. SEO üzerinde tutarlı bir çalışmaya başladığınız takdirde organik trafiğinizi birkaç ay içerisinde yükseltebilirsiniz.

SEO çalışmasının süresinde rol oynayan faktörler

SEO’nun olumlu sonuçlar vermesi için belli parametrelerin dikkate alınması gerektiğini söylemiştik. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

1.Web sitesi Google tarafından cezalandırıldı mı?

Konuyla ilgili sıralamada ilk olarak Google cezalarını ele alabiliriz. Çünkü web siteniz Google’ın cezası altındaysa cezadan kurtulmadığınız sürece SEO çalışmalarınız herhangi bir işe yaramaz. Bir web sitesi Google tarafından cezalandırıldığında, sıralamasını kaybeder (tümü veya bazı anahtar kelimeler için) ve dizine geri dönmek için bazı işlemler yapılması gerekir. Tipik bir kurtarma senaryosunda yapmanız gerekenler:

-Kopya içerikleri özgün ve kaliteli içeriklerle değiştirerek,
-Bilginiz dahilinde olmayan backlinkleri temizleyerek,
-Web sitenizin güncel tutarak,
-Aşırı etiket kullanımı, anahtar kelime kullanımı, vb. sorunları ortadan kaldırarak,
-Gizli metin, resim ve anahtar kelimeleri kaldırarak,
-Gizli 301’leri kaldırarak,
-Anti SEO çalışmalarına karşı gerekli önlemleri alarak

Yukarıdakilerin tümünü yaptıktan sonra, birkaç ay beklemeniz ve Google’ın kurtarmayı yapıp yapmayacağını anlamak için algoritmalarını yenilemesini beklemeniz gerekir. Bu durumda, çalışmalarınızın sonucunu ne zaman alacağınız cezanın ciddiyetine, düzeltici işlemleri ne kadar hızlı yaptığınıza, yaptığınız eylemlerin türüne ve Google’ın algoritmalarını yenilemeleri için gereken süreye bağlıdır.

2.Yeni veya eski web siteleri

SEO’nun eski web sitelerinde yeni sitelere kıyasla çok daha iyi sonuçlar verdiği bir gerçektir. Eski web siteleri en az yıllarca çevrimiçi olan web sitelerdir, yeni web siteleri 6 aydan daha yeni olan yepyeni alanlar olarak kabul edilir.

Yeni web siteleri söz konusu olduğunda genelde ilk altı ay içerisinde önemli sonuçlar beklenmez. Düzenli olarak yeni bir web sitesi başlatıp yüksek kaliteli içerik yayınlarsanız ve sosyal medya tanıtımınızı yaparsanız, sayfalarınızın bazılarını Google’ın 2. ve 3. sayfalarında ilk 3 ay içinde görülebilir.

Bu muhtemelen yüksek miktarda trafik çekmenize neden olmaz, ancak yaptığınız çalışmaların doğru yönde olduğuna dair bir işarettir. Bunların yanı sıra güvenilir web sitelerinden birkaç doğal bağlantı elde ederseniz, organik trafiğinizin daha da arttığını göreceksiniz.

Büyüme oranı, web sitesinin türüne, rekabetine, içeriğin türüne ve diğer faktörlere bağlıdır, ancak yeni web siteleri için SEO’nun çalışma süresi 6 ay olarak belirlenebilir.
Daha önce hiç ceza almayan eski web sitelerinde işler farklıdır. SEO yapmaya başladığınızda, özellikle sitede daha önce SEO çalışması yapılmamışsa, birkaç ay içinde sıralama pozisyonlarında ve trafikte değişiklikler görmeye başlayacaksınız. Ayrıca, içerik pazarlaması ve sayfa dışı iyi SEO ile birlikte etkili sosyal medya tanıtımları da yapmaya başlarsanız, işleri tersine çevirebilir ve çabalarınızın karşılığını daha hızlı almaya başlayabilirsiniz.

seo çalışması ne demek

3.Google dizinindeki sayfa sayısı

Sıralama, Google tarafından indekslenen mümkün olduğunca fazla sayfa sahibi olmamakla birlikte, dizin sayfalarında sahip olduğunuz sayfa sayısıdır. Dizindeki sayfa sayısı ve sıralama pozisyonları arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösteren birkaç çalışma vardır. Ne kadar yüksek kaliteli sayfalarınız varsa o kadar iyidir, ancak yalnızca dizini artırmak için sayfa oluşturma tuzağına düşmeyin.

Değerli ve kullanışlı içeriğe sahip daha az sayıda sayfaya sahip olmak, yinelenen veya eksik içeriğe sahip birçok sayfaya göre daha iyidir.

4.İçeriğin kalitesi ve uzunluğu

Bu, Google indeksinde herhangi bir sayfa türüne değil belli kalitedeki şu sayfalara ihtiyaç duymanızla ilgilidir. İhtiyaç duyulan şey:
-Özgün bir içeriğe sahip olmak
-Uzun içerik – Google’ın ilk sayfasındaki ortalama kelime sayısı 1500-2000 kelimedir.
-SEO dostu ve iyi sunulmuş içeriğe sahip olmak

5.Gelen bağlantıların türü ve sayısı

SEO çalışması zaten güçlü bir bağlantı profiline sahip web sitelerinde, zayıf bir profile sahip web sitelerinde olduğundan daha hızlı sonuç verir. Gelen linkler hala önemli bir SEO faktörüdür ve eğer bunu zaten gerçekleştirdiyseniz, işiniz Google tarafından indekslenmiş ve işlenmiş yeni linkler almak için beklemekten çok daha kolaydır.
Çok saygın sitelerdeki konukların yayınladığı linklerle bağlantı kurabilseniz bile, çok hızlı bir şekilde çok fazla bağlantı kurmaya çalışmayın. Çünkü bu durum, özellikle başlangıçtan beri çok az bağlantıya sahip web siteleri için bazı uyarı sinyalleri oluşturacaktır.

6. Anahtar kelimelerin rekabet seviyeleri

Belirli anahtar kelimeler için daha iyi sıralama elde etmek isteyen tek kişi siz değilsiniz. Neredeyse tüm nişlerde, hedeflemek istediğiniz aynı anahtar kelimeler için rekabet eden yüzlerce hatta binlerce web sitesi var.

Bu nedenle, SEO’nun çalışması için rakiplerinizden daha fazla iş yapmanız gerekir. Yüksek rekabet içeren kelimelerde Google’ın doğası ve web sitelerinin sıralaması nedeniyle sonuçları görmeniz daha uzun sürecektir.

7.Yerel SEO mu, Global SEO mu?

Son olarak, SEO çalışması için ne kadar zamana ihtiyacınız olacağını belirleyen faktörlerden biri de hedeflediğiniz sıralamadır. Hedefiniz arama sorgusunda, yani yerel SEO’da bir konum arayan insanlar için daha yüksek dereceler elde etmekse, rekabet ve zorluk dünya çapındaki kullanıcıları, yani küresel SEO’yu hedeflemeye çalışırken olduğundan daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler