SEO kriterleri 2019! Sayfa içi ve sayfa dışı SEO

SEO kriterleri 2019 yılında da her yıl olduğu gibi güncellendi. İnternet üzerinde yeni bir girişiminiz varsa ya da şirketinizi İnternet ortamına taşımak istiyorsanız SEO terimi en sık karşılaşacağınız terimlerden biri olacaktır. SEO Türkiye genelinde günden güne daha çok yaygınlaşıyor. Online dünyada bilinir olmak istiyorsanız SEO eğitimi alarak bu konuda çeşitli çalışmalar yürütmek zorundasınız dersek çok da abartmış olmayız.

SEO açılımı dijital dünyaya merak salmış herkes tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, arama motorlarından organik trafik alabilmek için web sitenizi ve sayfalarınızı optimize etme çalışmaları olarak açıklanıyor. Yani, web sitenizin tasarımında ve içeriklerinde belirli değişiklikler yapmayı içeriyor. Bu değişiklikler sonucunda arama motoru sonuç sayfasında web sitenizin en iyi konumda görünmesi amaçlanıyor.

Arama motoru sonuç sayfalarında sıralamanızı etkileyen farklı faktörler bulunuyor. Bu faktörler ilk etapta çok karmaşık gibi gelse de temelde anlaşılması zor olmuyor. Yıllardır sürekli olarak güncelenen arama motoru kriterleri ile kullanıcılara en iyi hizmet sunulmak isteniyor. Bu arama motorunun sayfalarında yalnızca yüksek kalitedeki içerikleri değil, aynı zamanda ziyaretçilerin aradığı şeyle alakalı sonuçları sunmak anlamına da geliyor.

Arama motorları, amacına ulaşabilmek için web sitelerinin ne hakkında olduğunu belirlemek adına tarama işlemleri yapıyor. Bu çalışma, belli konuları ya da anahtar kelimeleri arayanlara daha alakalı sonuçlar vermesine yardımcı oluyor. Tarama işlemlerinin sonucunda da kullanıcı dostu web sitelerini üst sayfalara taşıyarak ödüllendiriyor.

Web sitelerinin alakalı anahtar kelime ve kelime öbekleri için arama motorlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için çalışılan süre. SEO olarak adlandırılıyor. SEO çalışmalarının şirketler için faydası günümüzde çok daha iyi anlaşılıyor. Arama motorlarında görünürlüğünüzü artırmak daha fazla müşteriye ulaşmanıza ve hatta daha fazla satış yapmanıza yardımcı oluyor. İlgi çekici SEO odaklı içeriklerle güçlü bir organik trafik elde ederek ziyaretçi sayınızı artırabiliyorsunuz.

seo kriterleri

SEO’yu etkileyen faktörler

SEO nedir? SEO nasıl çalışır? sorularının yanıtını açıkladığımıza göre şimdi aklınızı kurcalayan asıl konu SEO kriterleri 2019 yılındanasıl güncellendi? sorusuna geldi. Arama motoru optimizasyonu kapsamında sıralamanızı etkileyebilecek faktörlerin bazılarına bir göz atalım. Arama motoru devi Google sıralama algoritması sürekli güncelleniyor. Ancak SERP sıralamasını etkileyen temel faktörler önemini hiç kaybetmiyor. Sizler için SEO için önemli kriterleri -sayfa içi ve sayfa dışı olmak üzere- açıkladık…

İçerik pazarlama

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO faktörlerini incelemeye başlamadan önce içerik hakkında konuşmak faydalı olacaktır. İçerik, hem arama motorlarını çekmek hem de kuruluşunuzun site ziyaretçileriyle bağlantı kurmasına yardımcı olmak için etkilidir.

Sitenizde bulunan kaliteli, alakalı içerikler, arama motorlarının arama sonuçlarında sayfalarınızı daha yüksek sıralarda tutmasını sağlıyor. Benzer şekilde, sitenizde ne kadar ilgi çekici ve etkili içerik varsa ziyaretçilerinizin web sitenizde kaliteli zaman geçirmesi daha olası oluyor ve hatta bir satın alma işlemi yapma olasılıkları da yükseliyor.

Hem arama motorları hem de sitenizin ziyaretçileri için optimize edilmiş içerik oluşturmanın sırrı, iyi yazılmış ve kitlenizle en alakalı konularda çeşitli türde içerik parçaları oluşturmaktır. İçeriğinizin ve dolayısıyla arama motorunuzun sıralamasının iyileştirilmesine yardımcı olmak için odaklanabileceğiniz birkaç içerik türü:

-Blog gönderileri ve makaleler
-Sosyal medya içeriği
-E-kitap ve teknik incelemeler
-Nasıl yapılır kılavuzları ve rehberleri
-Videolar ve ses kayıtları
-Infografi veya diğer görsel içerik

Siteniz için içerik oluştururken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli şey de SEO anahtar kelimeleridir. Bunlar, bir arama motoru kullanıcısının, sorularına veya ilgili ürün ve hizmetlerine cevap ararken yazabileceği ilgili kelime ve ifadelerdir. Bu anahtar kelimeler ve kelime öbekleri etrafında içerik oluşturduğunuzda, bu anahtar kelimeler için arama motoru sonuç sayfasında daha yüksek sıralama şansınızı artırırsınız.

İçeriğinizi ve dolayısıyla arama motorunuzun sıralamasını etkileyebilecek bir diğer faktör de içeriğinizin ne kadar taze olduğudur. Tazelik temel olarak kuruluşunuzun sitenize ne sıklıkta yeni içerik gönderdiğini belirtiyor. Sadece yeni içerikler oluşturmak, içeriğinizi taze tutmanın tek yolu değildir. Ayrıca, içeriği güncelleyerek, daha etkili hale getirmek için yeniden yazarak veya zaman içinde yeni bilgiler ve istatistikler ekleyerek içeriğinizi tazeleyebilirsiniz.

sayfa içi seo nedir

Sayfa İçi SEO

Sayfadaki SEO kriterleri 2019 yılında da web sitenizin içerisinde gerçekleşen çalışmaları kapsıyor. Bu çalışmalar, üzerinde tam olarak kontrol sahibi olduğunuz noktaları içerdiğinden SEO için en iyi uygulamaları takip ederek zaman içinde iyileştirmeler yapmanızı mümkün kılıyor. İşte arama sıralamanızı geliştirmenize yardımcı olabilecek sayfa içi SEO kriterleri arasından sadece bazıları:

Başlık Etiketi

Her sayfada bulunan başlık etiketi, arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu gösteriyor. İçeriğinizin odaklandığı anahtar kelime ve işletme adınız da dahil olmak üzere, bu etiketler 70 veya daha az karakter olmalıdır.

Meta Açıklaması

Web sitenizdeki meta açıklama, arama motorlarına her sayfanın ne hakkında olduğu hakkında biraz daha bilgi vermeye yarıyor. Bu aynı zamanda ziyaretçileriniz tarafından sayfanın ne hakkında olduğunu ve aradıkları konuyla alakalı olup olmadığını daha iyi anlamak için kullanılıyor. Meta açıklaması, anahtar kelimenizi içermeli ve ayrıca okuyucuya içeriğin ne hakkında olduğunu söyleyebilecek kadar ayrıntı sağlamalıdır.

Alt başlıklar

Alt başlıklar yalnızca ziyaretçilerin içeriğinizi kolayca okumasını sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı oluyor. Arama motorlarının içeriğinizin ne olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için H1, H2 ve H3 etiketlerini kullanabilirsiniz.

İç Bağlantılar

Sitenizdeki diğer sayfalara dahili bağlantılar veya köprüler kurmak, arama motorlarının siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı oluyor. Örneğin, belirli bir ürün veya hizmetin değeri hakkında bir gönderi yazıyorsanız, blog postanızdaki ürün veya hizmet sayfasına bağlantı verebilirsiniz.

Görsel adı ve alt etiketleri

Web sitenizde veya blog içeriğinizde metinlerin yanı sıra görselleri de kullanarak daha zengin bir görünüm elde etmeniz avantajlı bir sonuç doğuruyor. Ancak görsel kullanımında da bazı SEO kriterleri konusunda dikkat etmeniz gerekiyor. Anahtar kelimelerinizi görsel adına ve alt etiketine dahil etmeniz bu çalışma için oldukça önemli. Bu çalışma sayesinde kullanıcılar belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeği için görsel araması gerçekleştirdiğinde arama motorlarının sizin görsellerinizi dizine daha iyi eklemesine yardımcı olursunuz.

Stratejik olarak SEO anahtar kelimelerinizi ve ifadelerinizi sayfalarınıza yerleştirirken, aşırı optimizasyondan kaçınmak önemlidir. Google ve diğer arama motorları, içerik boyunca çok fazla anahtar kelime kullandığınız takdirde sayfanızı cezalandırıyor.

Ayrıca, her bir içerik, yalnızca bir veya iki anahtar kelimeye odaklanıyor. Bu, içeriğinizin belirli ve alakalı olmasını sağlamaya yardımcı oluyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok fazla anahtar kelime ile mücadele etmeye çalışmak, genellikle odaklanmamış bir içerik anlamına geldiğinden arama motoru optimizasyonunuzu olumsuz yönde etkiliyor.

Site içeriği, arama motoru sıralamalarınızda hayati bir rol oynuyor, ancak site mimarisini göz önünde bulundurmak da bu kapsamda oldukça önemli. Arama motorlarının sayfalarınızı ve içeriğinizi taramasını kolaylaştıran bir web sitesi tasarımı kullanmanız olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Sayfalarınız arasında iç bağlantılar ve bir site haritası oluşturmak, sitenizin taranabilirliğini geliştirmeye yardımcı oluyor ve arama motorlarının içeriğinizi daha iyi anlamasını sağlıyor.

sayfa dışı seo nedir

Sayfa Dışı SEO

Sayfa SEO öğelerine ek olarak, sıralamanızı etkileyebilecek sayfa dışı SEO faktörleri de bulunuyor. Bu sayfa dışı faktörler üzerinde doğrudan kontrole sahip olmamanıza rağmen, bu faktörlerin lehinize sonuç verme ihtimalini artırabilmeniz için yollar vardır. SEO kriterleri 2019 yılında backlinklerin çalışma şekli biraz daha farklılaştı.

İşte arama motorundaki sıralamalarını etkileyebilecek sayfa dışı SEO faktörlerinden bazıları:

Bağlantılar

Güven, bir sitenin Google sıralamasında giderek daha önemli bir faktör haline geliyor. Google, web sitenizin ziyaretçilerin güvenebileceği meşru bir site olup olmadığını belirliyor. Güveni arttırmanın en iyi yollarından biri otoriteye sahip sitelerden kaliteli backlinkler almak olarak açıklanıyor.

Sayfa dışı SEO oluşturmanın en popüler yollarından biri backlinktir. Kaliteli içerik üreten ve sitenize kendi içerikleriyle yönlendirme sağlayacak web siteleriyle bağlantı kurmanız SEO Türkiye kapsamında değerlendirildiğinde ne kadar zor olsa da oldukça önemli sonuçlar veren bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal medya

Sayfa dışı SEO faktörlerinden biri de sosyal medya paylaşımları ve etkileşimleridir. Ne kadar kaliteli içerik yayınlarsanız, içeriğinizi başkalarıyla paylaşma olasılığınız o kadar yüksek olur. Sosyal medya etkileşimlerinin ne şekilde olacağı hakkında doğrudan kontrol sahibi olamasanız bile kaliteli içeriklerle paylaşılma oranlarınızı yükseltebilirsiniz. İçeriğiniz ne kadar dikkat çekici olursa, başkaları tarafından paylaşılma ihtimali de o kadar yüksek oluyor.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler