Seo Neden Önemli?

Google SEO, pek çok işletmenin işlerini geliştirmek için kullandığı popüler pazarlama tekniklerinden biridir. Günümüzün rekabetçi pazarında, SEO pazarlaması her zamankinden daha önemli bir konumda. Arama motorları, günlük olarak milyonlarca kullanıcıya, sorularının cevapları doğrultusunda hizmet veriyor. Google SEO; bir web siteniz, blogunuz veya çevrimiçi mağazanız varsa işletmenizin büyümesine ve işletme hedeflerine ulaşmasına yardımcı oluyor.

Google SEO neden önemlidir?

Arama motoru kullanıcılarının çoğunun, sonuç sayfalarındaki (SERP) en iyi 5 öneriden birini tıklamaları daha muhtemeldir. Bundan yararlanmak için, web sitenizin en üst konumlarda görünmesi gerekir.

Google SEO sadece arama motoru ile ilgili değildir, kaliteli SEO çalışmaları aynı zamanda kullanıcı deneyimini ve bir web sitesinin kullanılabilirliğini arttırır. Kullanıcılar, arama motorlarına güvenir ve bu nedenle kullanıcının aradığı anahtar kelimelerde en üstte yer alan web sitelerinin güvenilirliği daha fazladır.

SEO, büyük bir web sitesinin düzgün çalışması için önemlidir. Birden fazla yazarı olan web siteleri, SEO’dan doğrudan ve dolaylı olarak faydalanabilir. Doğrudan yararı, arama motoru trafiğindeki artış dolaylı yararı ise sitede içerik yayınlamadan önce kullanılacak ortak bir çerçeveye (kontrol listeleri) sahip olmaktır.

Google SEO, İnternet’teki rekabet ortamında hep avantajlı olmanızı sağlar.İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa, arama motoru için optimize edilmiş web sitesinin daha fazla müşteriye sahip olma ve daha fazla satış yapma olasılığı tabii ki daha yüksektir.

google seonun önemi

İşletmeler için SEO’nun önemi

Yukarıda da değindiğimiz gibi işletmeler için SEO’nun önemi çok fazladır. Artık pek çok işletme fiziki mekanlardan koparak işlerini İnternet üzerinden yürütmeye başladı. Bunun en önemli nedeni ise İnternet’in sınırları aşıyor olması ve daha büyük bir hedef kitleye hitap edebilme şansıdır. İşletmeler için SEO’nun önemini alt başlıklar altında sizler için inceledik…

1.Görünürlük ve sıralamalar

Google SEO’nun en önemli işlevlerinden biri, görünürlüğü artırmaktır; bu, teklif vermeniz gereken bir şeyi ararken potansiyel müşterilerin sizi bulmasını kolaylaştırmak anlamına gelir. Görünürlük doğrudan sıralamanızla ilgilidir.

Bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) ne kadar yüksek sıralarda yer alırsanız, potansiyel müşterilerin sizi görmesi ve sitenizi tıklaması ihtimali o kadar artar. SEO çabalarınız ne kadar etkili olursa, sıralamalarınız da o kadar yüksek olur; bu da özellikle web kullanıcılarının dörtte birinin ilk SERP’yi asla tıkladığını düşündüğünüzde önemlidir.

2.Web Trafiği

Artan web trafiği, SEO’nun ana hedeflerinden biridir ve görünürlüğü ve sıralamaları artırdığınızda trafiği de artırmış olursunuz. Bunu bir an için düşündüğünüzde ne kadar büyük bir avantaj olduğunu anlayabilirsiniz. Tıklamaların yaklaşık yüzde 33’ü ilk sıralama sayfasına gider ve ilk beş liste tüm tıklamaları yüzde 75’ini alır.

Bir arama motoru aracılığıyla web sitenizi bulmak için daha fazla müşteri adayı arıyorsanız, ilk beş sıra arasında ve ideal olarak bir numarada yer almanıza yardımcı olacak SEO uygulamalarına ihtiyacınız var.

3.Otorite-güvenilirlik

Yetki kavramı Google SEO kapsamında nispeten yenidir, ancak web kullanıcıları için daha önemli hale geldiğinden arama motorları için de giderek daha önemli hale geliyor.Temel olarak otorite, web sitenizin güvenilir, kaliteli, alakalı ve sunabileceği bir şey olduğu anlamına gelir. Siteniz ne kadar yetkiliyse, sıralamanız o kadar yüksek olur ve ziyaretçilerin markanıza güvenme olasılığı o kadar artar.

google seo nedir

4.Daha iyi bir ziyaretçi deneyimi yaratmak

SEO’nun kritik olmasının bir başka nedeni de, yaptığınız sayfa içi SEO ile sitenizin kullanılabilirliğini her zaman artırmasıdır; bu çalışmalar, sorunsuz ve pozitif bir müşteri deneyimi yaratır.
Örneğin, sitenizi duyarlı hale getirmek için gerekli adımları attığınızda, bir dizüstü bilgisayardan veya masaüstünden ziyaret eden kişiler kadar mobil kullanıcılar için de kullanışlı bir siteye sahip olursunuz. Benzer şekilde, sayfa yükleme hızınızı artırarak, hemen çıkma oranınızı düşürür ve ziyaretçileri sitenizde daha uzun süre harcamaya teşvik edersiniz. Tüketicilerin yaklaşık yüzde 50’si bir sayfanın iki saniye içinde yüklenmesini bekler ve yükleme süresi ne kadar uzunsa, hemen çıkma oranı o kadar yüksek ve dönüşümleriniz o kadar düşük olur.

5.Büyüme

Sonunda, SEO’nun asıl sebebi, iş hedeflerinizin çoğuna ulaşmanıza yardımcı olabilmesidir. Google SEO, hedef kitlenizle daha iyi ilişkiler kurmanıza, müşteri deneyimini geliştirmenize, yetkinizi artırmanıza, sitenize daha fazla insan çekmenize, rekabet konusunda üstünlük sağlamanıza ve dönüşümleri artırmanıza yardımcı olur, bu da daha fazla satış, daha sadık müşteriler ve daha fazlası anlamına gelir.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler