SEO uyumlu başlık nasıl olmalı?

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarına başlayacak olanların cevabını merak ettiği sorulardan biri “SEO uyumlu başlık nasıl olmalı?” dır. Sayfa içi SEO çalışmalarına başladığınızda yapmanız gereken ilk şey başlık etiketi optimizasyonudur. Başlık etiketlerinin SEO için önemli olmasının iki nedeni vardır. Bunlardan ilki, başlık etiketinin arama sonuçlarında gösterilmesidir. Bu nedenle kullanıcılar web sitenizi ziyaret etmeden önce ilk olarak başlığınızı görür. İkinci sebep ise sayfanın ne hakkında olduğu konusunda arama motorlarına büyük bir ipucu vermeleriyle alakalıdır.
Bu kombinasyon, tüm SEO işlemlerinde çok önemli bir adım olan başlık etiketlerinin optimize edilmesini sağlar. Bu metnimizde, HTML sonrası başlık etiketinin ne olduğunu, başlık etiketi ile sayfa başlığı arasındaki farkın ne olduğunu sizler için açıkladık. SEO uyumlu başlık nasıl olmalı? İşte konuyla ilgili detaylar…

Başlık etiketi nedir?

İnternet’te yayınlanan her sayfa veya yayında, sayfanın bölümünde tanımlanmış bir HTML başlık etiketi bulunur. WordPress gibi herhangi bir modern CMS kullanıyorsanız, başlık etiketi bir sayfanın veya yazının başlığında yazılana göre otomatik olarak oluşturulur.

Yani, özünde HTML başlık etiketi bir sayfanın “resmi” başlığıdır. SERP’te (arama motorları sonuç sayfaları) gösterilecek olan şey bu başlıklardır. Başlık etiketi, sosyal medyada paylaşıldığında sayfa veya yayın başlığı olarak da kullanılır. Örneğin, Facebook‘a bir bağlantı yapıştırdığınızda, pasaj diğer sayfaların yanı sıra sayfanın başlığını da gösterir.

Bir başlık etiketi ile sayfa başlığı arasındaki fark nedir?

Optimizasyon adımlarına ve iyi başlıkları nasıl yazabileceğinize devam etmeden önce, sayfa başlık etiketi ile sayfa H1 başlığı arasındaki farkı anlamak gerekir. Yukarıda belirtildiği gibi, WordPress gibi platformlar, WordPress editöründe sayfa veya yazı başlığı olarak yazdıklarınızdan otomatik olarak başlık etiketini oluşturur.

Yayına başladığınızda, ikisi de aynı değerdedir, ancak arka planda bunlar iki farklı şeydir. Başka bir deyişle, bu ikisi aynı olmak zorunda değildir. Aşağıda göreceğimiz gibi, sayfa başlığınızı, başlık etiketinizden (H1) farklı olacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Başlık etiketi ve sayfa başlığı aynı mı yoksa farklı mı olmalı?

Arama Motoru Optimizasyonu için yeni başlayanların çoğunun sorduğu en popüler sorulardan biri, başlık etiketi ve sayfa başlığının aynı olması mı daha avantajlıdır yoksa farklı olması mı? Cevap basit. Web sitelerine bakıldığında yüzde 90’ı aynı değerlere sahiptir çünkü çoğu CMS ve web sitesi aracı bu şekilde yapılandırılmıştır.

Dolayısıyla, aynı değere sahip olmanın yanlış bir tarafı yoktur. Bu, tüm gönderilerin başlangıçta nasıl yapılandırıldığını da gösterir. Daha sonra devam eden sayfadaki SEO sürecinin bir parçası olarak veya bir SEO denetimi sırasında başlık etiketini optimize edebilir ve sayfa başlığından farklılaştırabilirsiniz. Özet olarak açıklayacak olursak sayfa başlığının başlık etiketiyle aynı değere sahip olması SEO için bir dezavantaj olmaz.

seo uyumlu başlık

SEO uyumlu başlık nasıl olmalı?

Bu konuyla ilgili söylenebilecek en önemli şey, web sitesindeki her sayfanın özgün bir başlık etiketi olması gerektiğidir. Her sayfa (ana sayfanızı ve yayınlarınızı içeren) benzersiz bir başlığa sahip olmalıdır. Bu, arama motorlarının belirli bir sayfanın web sitenizdeki diğer sayfalardan ne kadar farklı olduğunu anlamalarına yardımcı olur .

Arama motoru tarayıcılarının, dizin oluşturma işlemi sırasında yapması gereken en karmaşık görevlerden birinin, bir sayfanın içeriğini anlamak olduğunu ve sayfa başlığının onlara yardımcı olmak için harika bir yol olduğunu unutmayın.

Bir sayfa başlığı, sayfa içeriğini doğru bir şekilde tanımlamalıdır Başlığı, sayfanın çok kısa bir özeti olarak düşünün. İyi bir başlık, sayfa içeriği ile oldukça ilgilidir. İçerik tarafından desteklenmeyen bir başlık sağlayarak arama motorlarını kandırmaya çalışmak size bir şey kazandırmaz.Bu düşünce İnternet’teki itibarınızı kaybetmenize sebep olacak kötü bir SEO uygulaması olarak değerlendirilir.

Pogo yapıştırma olarak tanımlanan bu durum,, bir kullanıcının Google’da bir şey ararken, en iyi sonuçlardan birini tıkladığı, bir sayfayı ziyaret ettiği, ancak ilginç bulmadığı ve arama sonuçlarına geri döndüğü ve ikinci listeye tıkladığı süreçleri tanımlamak için kullanılan terimdir.

Google bu kullanıcı davranışını ve modelini tanımlayabilir ve eğer çok sayıda kullanıcı aynı şeyi yapıyorsa, Google arama sonuçlarından memnun olmadıkları anlamına gelir .
Google algoritmaları daha sonra belirli sayfaların sıralamasını aşağıya çekerek pogo-sticking azalana kadar kullanıcılara diğer sayfaları gösterir.

1.Başlıklar kısa ve bilgilendirici olmalıdır

Başlık uzunluğu, 50-60 karakter arasında olmalıdır. Bu ortalama olarak bir snippet’in başlığı için Google arama sonuçlarında gösterilen karakter sayısıdır. Daha uzunlara ziyade kısa başlıkları tercih etmenin nedenlerinden biri, başlığın SERP’te ara vermeden gösterilmesini, daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve daha yüksek tıklanma oranları sağlamaktır.

2.Başlıklar, hedef anahtar kelimelerinizi içermelidir

Anahtar kelimeler, SEO uyumlu başlık konusunda da oldukça önemlidir. İyi hazırlanmış bir başlık, hedef anahtar kelimenizi içermelidir. Bu herhangi bir Google kuralına aykırı olmamakla birlikte aksine iyi bir SEO uygulamasıdır .

İyi bir başlık, hem arama motorlarının hem de kullanıcıların sayfanın ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olur ve anahtar kelimelerinizin başlıkta bulunması, bu yöne doğru bir adımdır. Başlıkları, arama motorları için değil, kullanıcıları için oluşturmanız çok önemlidir. Potansiyel ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek başlıklar atabilmek için anahtar kelime doldurma işleminden de kaçınmanız gerekir.

seo uyumlu başlık

3. Başlıkta marka isminin kullanımı

Başlık etiketi, markanızı eklemek için iyi bir yer olabilir, ancak olası bir anlamsızlık bazı kötü sonuçlara yol açabilir. O nedenle güçlü bir marka adınız yoksa, alan adınızı başlığın sonuna ekleyebilir veya Google, marka isminizi arama sonuçlarında başlığınızın sonuna otomatik olarak ekleyeceği için bu noktayı atlayabilirsiniz.

4. URL’lerinizi başlığa göre optimize edin

Bu, doğrudan başlık optimizasyonuyla alakalı olmasa da, bir gönderinin başlığını oluşturduğunuzda, URL’yi de optimize edebilirsiniz. SEO dostu URL açıklayıcı ve kısa olmalı. Bunun yanı sıra hedef anahtar kelimeleri de içermelidir.

SEO uyumlu başlık yazarken yapılmaması gerekenler

Sayfa başlıklarınızı yazarken en iyi uygulamaları takip etmenin yanı sıra, bu hatalardan kaçınmak da önemlidir. Uzun kuyruk anahtar kelimelere dayalı tam eşleşme başlıkları yapmaktan kaçının. Bunun yerine yapmanız gereken; anahtar kelime araştırmanızı gerçekleştirmek ve hedeflenecek uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulmak, sonrasında ise bu kelimeleri başlığınızın değil başlığınızın bir parçası olarak kullanmaktır.

Rakiplerinizle aynı sayfa için aynı başlığa sahip olmaktan kaçının. Sayfa başlığınızı yazmadan önce, Google’ı hedef anahtar kelimeleriniz için aramak ve en iyi sonuçları analiz etmek her zaman iyi bir uygulamadır. Google’da zaten sıralanan bir sayfa başlığının tam bir kopyasını kullanıyorsanız, en üst sıralarda yer almanız çok zor olacaktır. Google ilk 10 pozisyonda farklı başlıklar sunmayı sever, bu yüzden ilk 10’da görünme şansınızı arttırmak için başlıklarınızı farklılaştırmanız gerekir.

Sonuç

Sayfa başlıkları SEO için çok önemlidir. Arama motoru algoritmasında yıllar önce de önemli olan ve o önemini günümüzde de koruyan birkaç unsurdan biri başlık etiketleri ve sayfa başlıklarıdır.
Arama motorları bir sayfanın hangi konuları kapsadığını anlamanın en hızlı yolunu arıyor ve sayfa başlığını bu konuda harika bir ipucu olarak kabul ediyor. Öte yandan, kullanıcılar istediklerini hızlı bir şekilde bulmak ister ve göze çarpan başlıklar SERP’lerden snippet’inize tıklamaları için onları teşvik eder.

Başlıklarınızın işe yarayıp yaramadığını anlamanın veya iyileştirilmesi gerekiyorsa arama analizi raporunu (Google arama konsolunda) incelemenin tıklanma oranınızı yükselteceğini unutmamalısınız.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler