SEO uyumlu web tasarım nasıl yapılır?

İnternet’te başarılı olmak isteyen her işletmenin en iyi şekilde hazırlanmış bir web sitesine ihtiyacı vardır. Ancak kimsenin görmediği bir web sitesinin hiçbir anlamı olmaz. İşte Google SEO bu noktada tüm webmasterların yardımına koşuyor. SEO uyumlu web tasarım hizmetleri ile arama motoru sonuçlarında üst sıralara yükselmek mümkün hale geliyor. SEO, dijital pazarlama yöntemleri arasında düşük maliyetli kalıcı sonuçlar veren ve dolayısıyla en çok tercih edilen tekniklerin başında geliyor. Bunun farkında olan işletmeler, SEO uyumlu web tasarım nasıl yapılır? sorusunun yanıtını merak ediyor. İşte konuyla ilgili detaylar…

Siber dünyada 1 milyondan fazla web sitesi mevcut. Rekabetin çok yüksek olduğu online pazarda herkesin amacı hedef kitlesini genişleterek organik trafiğini ve bilinirliğini artırmak. Bunun için yalnızca web sitesi sahibi olmak ne yazık ki yetmiyor. Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen SEO kapsamında bir dizi çalışma yaparak rakiplerinizin önüne geçme şansınızı artırabilirsiniz. SEO sıralama faktörleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız tıklayınız.

Web tasarım nedir?

Herhangi bir kuruma ya da kişiye bağlı tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla ulusal/uluslararası ağ ortamında yayınlanan online sistemlerin oluşum aşamasına web tasarım deniyor. Kullanıcılar, web tasarım sürecinin tamamlanmasının ardından sitelere erişim sağlayabiliyor. Siteye gelmesi planlanan ziyaretçilerin rahatlığının sağlanması ve aradıkları hizmet ya da bilgiyi kolaylıkla bulabilmeleri, kaliteli ve özenle yapılmış bir web sitesi tasarımı ile mümkün oluyor. Bu nedenle web tasarım sürecinde dikkate alınması gereken belli kriterler bulunuyor.

SEO uyumlu web tasarım için püf noktalar

1. Web sitenizin kullanıcı dostu olması gerekiyor

Bir web sitesi sahibiyseniz asıl amacınız ziyaretçileri sitenizde uzun sürede tutmak ve onların aradıkları konuyla ilgili bilgileri web sitenizde bulmasına yardımcı olmaktır. Kullanıcı dostu bir web siteniz varsa eğer gezinmesi kolay bir siteye sahip olmalısınız. Bunun yanı sıra sayfalarınızdaki bağlantılar, ziyaretçilerin gezinme süresini artıracağından ölü bağlantılar vermemeye de dikkat ederek dahili linklerden faydalanıp avantaj sağlayabilirsiniz. Böylelikle ziyaretçilerinizi, satış yapabildiğiniz müşterilere çevirmek çok daha olası hale gelecektir.

2. Tasarımınızın erişilebilir olduğundan emin olun

Web siteniz tamamen erişilebilir değil ise bu durum dönüşüm oranlarınızı ve arama motorlarındaki sıralamanızı olumsuz yönde etkileyecektir. Web siteniz tüm tarayıcılarda görüntülenebilir olmalıdır. Aksi takdirde ziyaretçilerin siteden, herhangi bir ürün satın almadan veya hizmetlerinizi kullanmadan çıkmalarına neden olur. Web siteniz yavaş yükleniyorsa veya gezinmesi zorsa, arama motorlarında sıralamanız büyük olasılıkla düşük olacaktır. Web sitenizin tüm tarayıcılarda doğru göründüğünden, doğru yüklendiğinden ve yavaş yüklenen hiçbir görüntü kullanmadığınızdan emin olmalısınız.

web tasarım nedir

3. Güncel içerikler oluşturun

Çoğu zaman insanlar bir web sitesine sahip olmanın ihtiyaç duydukları tek şey olduğunu düşünüyor. Bu doğru değil. Sahip olduğunuz web sitesindeki içeriği sürekli güncel tutmadığınız takdirde sıralamanızda hiçbir iyileşme olmayacaktır.

SEO uyumlu web tasarım kapsamında içerik geliştirmek denince aklınıza siteyi her gün güncellemek gelmemeli. Genel anlamda hafta bir veya ayda birkaç kez güncelleme yapmak yeterli olacaktır.

4. Anahtar kelimelerin yerleştirilmesine dikkat edin

Birçok kişinin aklına anahtar kelime deyince yalnızca site içindeki blog yazılar gelir. Halbuki iyi bir web tasarımında anahtar kelimeler yalnızca metinlerin içinde kullanılmaz. Görselleriniz için bile anahtar kelime kullanmanız gerekir. Başlık etiketi, H1 etiketleri, web sitesi sloganları, meta açıklamaları, URL’ler gibi pek çok yerde kullanılması gereken anahtar kelimelerin yerleştirilmesine dikkat etmek SEO uyumlu web tasarım için oldukça önemlidir.

5. URL’nizin kullanıcı dostu olduğundan emin olun

Sitenizin URL’sinin SEO dostu olması gerekir, aksi takdirde olması gerektiği gibi olmaz. Örneğin, http://www.fitness ekipmanları.com/ürünler/item2?=2128 gibi bir URL, SEO dostu bir URL değildir. Çünkü arama motorlarının bu sayfanın ne hakkında olduğunu belirlemesine yardımcı olmuyor. Bunun yerine, http://www.fitnessekipmanları.com/ürünler/sporayakkabi gibi bir şey olmalı. Ayrıca, bağlantıdaki kategorileri sınırlandırmayı denemelisiniz. Yani çok fazla kategori içermemeli. URL’nizdeki kelimeleri ayırmanız gerekirse, bunu yapmak için alt çizgi yerine kısa çizgi kullandığınızdan emin olun.

seo uyumlu web tasarım

6. Sayfa yüklenme hızını kontrol edin

SEO denetiminizi yaparken geçiş sürelerini kontrol edin. Bir sayfadan diğerine hızlı bir şekilde ulaşabiliyor musunuz? İnternet kullanıcıları web sitelerini beklemekten hoşlanmaz. Yavaş bir site, sıralamada sizin için büyük bir dezavantaj olur. Web siteniz hızlı bir şekilde yüklenmiyorsa aşağıdaki maddelere dikkat etmenizde fayda var:
-Çok fazla eklenti,
-Eski CMS,
-Düşük sunucu performansı sitenizin hızını olumsuz etkiler.

7. Sosyal medyayı kullanın

Arama motorları, potansiyel müşterileriniz gibi sosyal medyaya da değer verir. Sosyal medya öğelerini web sitenizin tasarımına dahil etmek, arama motorlarında daha iyi sıralanmasına yardımcı olacaktır. Web sitenizi tasarlarken, sosyal medya simgelerinizi, Twitter, Pinterest ve Facebook gibi tüm sosyal medya hesaplarınızı eklediğinizden emin olun. Bu, sitenizi yalnızca arama motorları arasında daha iyi sıralamakla kalmaz aynı zamanda potansiyel müşterilerinize şirketinizin popüler olduğunu da gösterecektir.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  

Hemen Bir Web Tasarımı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler