Site Dışı Seo Nedir? Site Dışı Seo Kapsamında Semroot Tarafından Verilen Hizmetler Nelerdir?

Merhabalar, ben Yunus Emre Yalçın. Türkiye’de aktif olarak pek çok ulusal ve uluslararası firmaya hizmet veren dijital pazarlama ajansı Semroot’un yöneticisiyim. Ayrıca, Semroot Akademi adlı ücretsiz SEO eğitimi projesini de bizzat yürütmekteyim.

Dijital dünyanın her geçen gün daha da genişlediği ve reel dünyanın neredeyse tamamını kapsamaya başladığı çağımızda, marka ve girişimlerin büyümek için kullandığı temel araçlar da dijitalleşti. Özellikle internetin gündelik yaşamda daha sık kullanılması, reklamcılık ve tanıtım faaliyetleri için de internet ortamının tercih edilmesine sebep oldu. Arama motoru optimizasyonu, web sitenizin prestijini arttırmak, görünürlük oranını daha üst seviyelere taşımak ve potansiyel müşteri kitlesi ile daha hızlı tanışmasını sağlamak adına gerçekleştirmeniz gereken temel bir işlemdir.

Arama motoru optimizasyonu, sıklıkla bilinen adı ile SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin ilk harflerinin birleşiminden oluşan bir kısaltmadır. SEO, site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılır. Optimizasyon çalışmalarının maksimum verimi sağlaması adına iki farklı SEO işlemi de kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Uzun yıllardır bu alanlarda hizmet vermiş biri olarak, bugünkü yazımda site dışı SEO nedir konusu hakkında size detaylı bilgi vermeyi amaçlıyorum.

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO, düzenli olarak gerçekleştirilmesi gereken ve web sitenizi arama motorlarının gözünde daha prestijli hale getirecek markalaşma çalışmalarına verilen isimdir. Site dışı SEO çalışmaları sonucunda, markanızın farklı internet sitelerinde bahsedilme sıklığı artar. Google ve diğer arama motorları için, kendi siteniz dışında farklı platformlarda sitenizden bahsediliyor olması, oldukça güven teşkil edici bir faktördür. Bu faktör, sitenizin arama motoru gözündeki güvenilirliğini, prestijini arttırır ve arama motorlarının ilgili anahtar kelimelerde kullanıcıya web sitenizi önerme sıklığını iyileştirir.

Site Dışı SEO Faydaları Nelerdir?

Semroot tarafından size sunulacak olan site dışı SEO işlemleri, web siteniz için çeşitli faydalar sağlar. Uzun yıllardır sektörü tecrübe etmiş biri olarak, site dışı SEO çalışmalarının temel faydalarını şu şekilde sıralayabilirim:

 1. Site dışı SEO, arama motorlarında daha üst sıraya yerleşmenizi sağlar.
 2. Site dışı SEO, potansiyel müşterilerinizin hizmet arama süreçlerinde, rakiplerinizden daha önde görünmenizi sağlar.
 3. Site dışı SEO, müşterileriniz için daha profesyonel ve kurumsal bir marka imajı yaratmanıza yardımcı olur.
 4. Site dışı SEO, web sitesi trafiğinizi ve web sitenizdeki ziyaretçilerin etkileşim oranını arttırır.
 5. Site dışı SEO, dolaylı olarak ürün ya da hizmet satışlarınızın da artmasını sağlayacaktır.

Site Dışı SEO Hizmeti Kapsamında Neler Yapılır?

Site dışı SEO hizmetini hem Semroot çatısı altında, hem de bu projeden önce şahsen gerçekleştiriyordum. Bundan dolayı gerçekten başarılı sonuçlar verecek bir sürecin nasıl işlemesi gerektiği hakkında sizinle ipuçları paylaşmayı değerli buluyorum. Site dışı SEO hizmeti kapsamında aşağıdaki işlemlerin tamamı gerçekleştirilmelidir:

 1. Farklı sitelerde paylaşılmak üzere, marka prestijini yükseltecek ve okuyucuya güven verecek içerik üretimi
 2. Google’ın farklı sektörlerdeki web siteleri için belirlediği kalite şartlarını sağlayan çalışmalar
 3. Rakip performans ve ziyaretçi analizi, rakip içerik analizi ve takip anahtar kelime analizi
 4. nofollow-dofollow sistemi çerçevesine düzenlenmiş sitenizi koruma altına alan link kullanımı
 5. Farklı sosyal medya hesaplarının açılması, bu hesaplarda prestijli marka profillerinin oluşturulması ve bu hesapların aktif olarak kullanılması. Bunun yanı sıra, bu hesaplar üzerinden müşteri ile ilişki kurulumu
 6. Üretilen görsel içeriklerin gerekli etiketlemeler ile internetteki farklı sitelerin kullanımına sunulması
 7. Yapılan çalışmalar sonucu artan trafiğe şüpheci yaklaşılarak spam trafiğinin -varsa- tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması
 8. Sosyal medyada gerekli etiket (hashtag) çalışmalarının yapılması
 9. Arama motoru ve sosyal medya reklamlarının en doğru ve çarpıcı reklam içerikleri ile hazırlanması
 10. Backlink çalışmalarının gerçekleştirilmesi
 11. Aynı sektörde çalışma yapan farklı web sitelerinde misafir yazarlık gibi farklı yöntemlerle içerik paylaşılması
 12. Televizyon, gazete ya da radyo gibi geleneksel reklam platformlarında da doğru şekilde reklam oluşturulması

Site Dışı SEO İşlemlerinde En Çok Yapılan Hatalar

Site dışı SEO işleminin, genel optimizasyon sürecine oldukça yüksek oranda katkısı olduğunu söyleyebilirim. Pek çok kişi, site dışı SEO hizmeti aldığı halde sitesini bir adım ileri götüremediğinden, hatta pek çok yönden sitesinin geriye doğru gittiğinden şikayetçi durumda. Bu tür şikayetleri gördüğümde, öncelikle çalışılan ajansın yöntemlerinin sorgulanması gerektiğine inanıyorum. Çünkü doğru bir site dışı SEO çalışması yapmak, bilgi ve tecrübe gerektiriyor. Bu süreçte yapılan hatalar optimizasyon çalışmalarının etkisiz, hatta kimi zaman zararlı olmasına sebep olabiliyor. İşte site dışı SEO işlemlerinde en çok yapılan hatalar:

 1. Prestijini yitirmiş, kalitesiz içerikler paylaşan ve anlaşma yapmak isteyen her site için içerik yayınlayan sitelerden backlink ya da içerik reklamcılığı hizmeti satın almak
 2. Backlink ya da misafir yazarlık yöntemi ile yapılan optimizasyon çalışmalarını bir anda maksimum seviyeye çıkarmak
 3. Organik olmayan yöntemlerle arama motoru botlarını yanıltmaya çalışmak
 4. Site içi SEO çalışmaları ile site dışı SEO çalışmalarını desteklememek
 5. Kırık link içeren backlink’ler kullanmak
 6. Site dışı SEO nedir bilmemek. Türkiye’de asıl net problemin bu olduğunu söyleyebilirim. Site dışı SEO belirli bir amaç uğruna, doğru adımlar takip edilerek yapılmalıdır. Aksi takdirde sitenize sadece link almaktan, gereksiz ağlar kurmaktan başka bir şey yapamazsınız.

Yukarıda sizin için sıraladığım 5 temel hata, uzun yılların tecrübelerinin bir özeti niteliğindedir. Ne yazık ki, günümüzde SEO ve dijital pazarlama alanında hizmet veren pek çok ajansın bu hatalara düştüğünü görüyorum. Bundan dolayı çalıştığınız ajansın gerçekten sizin için yararlı bir süreç yürütüyor olduğunuzdan emin olmak, sizin için en temel öncelik olmalıdır.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir