Site İçerisinde Paylaşılan İçerikler ile SEO’nun İlişkisi Nedir?

Merhabalar, ben Yunus Emre Yalçın, uzun yıllardır yazılım, SEO, dijital pazarlama alanlarında farklı konularda araştırmalar ve projeler yürütüyorum. Bugün sizlerle sıkça konuşulan ve birçok farklı fikrin ortaya atıldığı içerik konusunu ayrıntılarıyla inceleyeceğiz. Yurt dışında ve Türkiye’de kullanılan farklı içerik konseptleriyle ilgili rehber niteliğinde bir içerik oluşturmuş olacağız. Bir web sitesi ya da e – ticaret platformu kurmayı düşünüyorsanız sizler için hazırlanan bu rehberi ayrıntılı olarak okumanızı tavsiye ediyorum.

Site İçerisinde Paylaşılan İçerikler İle Seo’nun İlişkisi Nedir?

İçerik üretirken dikkat edilmesi gereken onlarca detay vardır. Bütün detayları yazının geri kalanında anlatacağım ancak en önemli kriteri atlamamak gerekiyor. Google politikalarına uygun olarak hazırlanan içerik hem sıralama hem de kullanıcı deneyimi için pozitif dönüşler sağlayacaktır. Yazının uzunluğu, içerik kalitesi, özgünlüğü gibi etkenler farklı alt kategorilerde özel tekniklere sahiptir. Bütün bu tekniklere dikkat edilerek yazılmış kullanıcı dostu bir içerik sizi arama motorları gözünde değerli bir hale getirecektir.

Bir arama motoru için bir sitede değerlendirilen en önemli kriterlerden biri şüphesiz içeriktir. Hatta kimi durumlarda direkt olarak en önemli kriter içerik diyebiliriz. Bu yüzden SEO ve içerik arasındaki ilişkiyi tamamen birbirine bağlı ve ayrı değerlendirilemez şekilde tanımlamak mümkün. Şimdi sizlere SEO uyumlu bir web sitesinde doğru içerik ağı ve yapılandırılması nasıl kurulur anlatacağım.

SEO Uyumlu Başlık Nasıl Yazılır?

Arama motorlarında sıralamanızı doğrudan etkileyen faktörlerden biri başlık seçimidir. Ziyaretçiler aradığı anahtar kelimelere en uygun ve en dikkat çeken başlığı seçme eğilimindedir. Güçlü bir SEO içeriği için başlığın içinde mutlaka anahtar kelimeye yer verilmelidir. Uzun kuyruklu ( long – tail) anahtar kelimelerin başlık içinde bulunması ziyaretçiye konu ve içerik hakkında doğrudan bilgi verir.

Google algoritmaları sürekli güncellenir ve kullanıcı dostu politikalar uygulanır. Geçtiğimiz yıllarda başlıkların uzun soru cümlelerinden oluşması sıralama için önemli bir faktör olarak görülüyordu. Ancak günümüzde kısa ve öz başlıklarda kullanılan anahtar kelimeler sıralama için önem taşımaktadır. Aynı zamanda başlık içinde rakamlara ve üstünlük ifadelerine yer vermek ziyaretçinin ilgisini çekerek siteye girmesini sağlayacaktır.

İçeriklerde mutlaka H1 başlık etiketi kullanılmalı ve alt başlıklara yer verilmelidir. Ayrıca başlık, içeriğe ziyareti çekebildiği gibi içeriğin başlıkla uyumlu olması ve kullanıcı beklentilerini karşılaması sıralama ve trafiği pozitif yönde etkiler.

Özgün İçeriklerin SEO’ya Katkısı

İnternet gezintilerinde bir kullanıcı ya da arama motoru botları birbirinin neredeyse aynısı olan sitelerle karşılaşır. Bu sitelerde başlık ya da tasarım benzediği gibi içerikler ufak detaylar haricinde aynı formata sahiptir. Kullanılan içeriklerin özgün olduğunu söylemek mümkün değildir aynı zamanda kullanıcıya herhangi bir fayda sunmaz.

Google, içeriklerin özgün ve kaliteli olması hakkında sıklıkla uyarılarda bulunur. Arama motoru sıralamasında birbiriyle aynı olan ya da çok fazla benzerlik gösteren siteleri gören kullanıcılar, diğer aramalarında farklı bir arama motoru tercih etmeye yönelebilir. En büyük Pazar ağına sahip olan Google için bu durum kesinlikle istenmez. Bu nedenle sitenize yüklediğiniz içeriklerin özgün, kullanıcı dostu ve algoritmalara uygun olması çok önemlidir. Güçlü bir SEO stratejisi izlemek istiyorsanız, sitenizi içerik pazarlama algoritmalarına uygun, yeni nesil bir anlayış ile yönetmeniz gerekmektedir. Aksi takdird kurduğunuz site internet yığınına sadece yeni bir ek olacaktır.

Anahtar Kelime Kullanımı

SEO uzmanları ya da ajanslar anahtar kelime kullanımı hakkında farklı fikirlere sahiptir. Webmasterlar, içerik yazarları ya da dijital pazarlama uzmanları üst sıralara çıkmak için anahtar kelimeleri kendi kurdukları stratejiye göre içerik içinde kullanmaktadır.  Her platform için farklı içerik pazarlama stratejileri kullanılır. Bu yüzden sizlere anahtar kelime kullanımı için genelgeçer ya da klişe öneriler verme taraftarı değilim. Elbette uygulanması gereken ‘ortak’ kurallar da bulunuyor. Bilmeyenler için bunların üzerinden hızlıca geçelim.

  • Anahtar kelimeler uzun kuyruklu kelime yapılarından oluşmalıdır, uzun kuyruklu anahtar kelimelerde rekabet daha düşüktür ve sıralama için fark yaratabilir aynı zamanda bu kelimeler ilgili bir okuyucu kitlesine ulaşmak için tercih edilir.
  • Anahtar kelime seçerken bunun için tasarlanmış olan araçları kullanmaktan kaçınmayın benim en fazla kullandığım anahtar kelime analiz araçlarından bazıları şunlar, Kwinder, SemRush, Google Keyword Planner. Bu araçlar anahtar kelimeler hakkında doğru bilgi edinmenizi sağlarken SEO dostu içerikler için önemli ipuçları vermektedir.
  • Anahtar kelime yoğunluğu hassas bir yapıya sahiptir. fazla anahtar kelime kullandığınız durumda arama motorları kullanıcı dostu olduğunuzu düşünmeyecektir. Sitenizin Google tarafından spam yapan bir platform olarak taranmasını istemezsiniz.
  • Kullandığınız anahtar kelimelerin bir kısmını hatta özellikle daha önemli olanları diyelim H1 ve H2 başlıklarda uzun kuyruklu cümleler içinde yer vermeniz faydalı olacaktır.
  • Anahtar kelimeler, kullanıcıların sorularına cevap verecek nitelikte olmalı ve içerikle uyumlu bir şekilde kullanılmalıdır. Trafik çekmek için yersiz ve anahtar kelime kullanmak arama motoru botları ve ziyaretçiler tarafından kısa sürede fark edilir.

Yazı Formatı Nasıl Olmalıdır?

Geçtiğimiz yıllarda neredeyse tüm içerikler sadece arama motorlarına yönelik yazılıyordu ve bu durum yazı formatı için gerekli özenin gösterilmesine engel oluyordu. Günümüzde bu içerik anlayışı azalmış olsa da birçok sitenin aynı yanlışta ısrar ettiğini görüyorum. Kaliteli ve SEO uyumlu bir içerik kullanıcıya bilgi verirken okuma isteği de uyandırmalıdır. Örneğin, çok parlak renklere sahip olan arka planlar, göz yoran aşırı büyük ya da küçük yazılar kullanıcının dikkatini dağıtacak ve sitenizden çıkmasına neden olacaktır. Elbette sadece bu değil, kullanıcıya yönelik yazılmayan içerikler arama motorları tarafından da artık çok kolay tespit edilebiliyor.

Kullanıcılar sitenize bir arama yaptıktan sonra çıktığınız sonuçlara göre giriş yapar. Daha sonra sitenizde bulunan içeriğe göz atmaya başlar. Bu anda kullanıcı sitenizdeki içeriği değersiz görürse hemen çıkış yapacaktır ve başka sitelerde sonucu aramaya başlayacaktır. Kullanıcının doğru içeriği bulduğu site sıralamalarda hızla yukarı çıkarken çıkış yaptığı site aşağı sıralara inecektir. Arama motorları bir kullanıcının sitenizde yaptığı her hareketi inceler. Karşılaştığı tüm zorlukları değerlendirmeye alır. Aynı şekilde kullanıcı doğru sonuçlara ulaşırsa bunu da değerlendirir.

Tüm bunları anlatma sebebim bir kullanıcı sitenize girdiğinde aradığı içeriğe uygun bir formatı görmek ister. Bu yüzden burada benim size ezbere anlatacağım bir içerik formatı sizi sıralamalarda sadece suni olarak yükseltecektir. Düşüş kaçınılmaz olacaktır. Önemli olan kullanıcı dostu bir içeriği hazırlayıp sunmaktır.

Sonuç

SEO ve içerik her zaman ayrılmaz bir ikilidir. Farklı SEO stratejilerine göre farklı içerik pazarlama ağları kurmak gerekebilir. Bu yüzden SEO ve içerik arasında dinamik, sürekli kendini güncelleyen bir ilişki vardır. Kurduğumuz platformların hantal bir yapıya sahip olmaması gerekir. Yeni gelen güncellemelere göre içeriklerimiz düzenlenebilir bir yapıya sahip olmalıdır. Aksi takdirde uzun vadede başarısızlık mutlaka kurduğunuz siteyi bulacaktır. Uzun yıllar ilk sıralarda olan güçlü bir web sitesine sahip olmak için içerik ve SEO stratejinizi güncel tutmalısınız.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir