Sosyal Medya Reklam Çalışmaları Sonuçlarını Ne Zaman Görebilirim?

Merhaba, ben Yunus Emre Yalçın. Dijital pazarlama, yazılım ve internet ile birlikte oluşan diğer farklı sektörlerde uzun yıllar hizmet vermiş biri olarak, deneyimlerimi işe yarar bilgiler halinde sizlere sunmayı amaçlıyorum. Aktif olarak dijital pazarlama ve SEO ajansı Semroot’ta çalışıyor, Semroot Akademi’yi de bizzat yönetiyorum. Bugünkü içeriğimizde, dijital pazarlamanın ve dolayısıyla marka prestij çalışmalarının belkemiği haline gelen sosyal medya platformlarından söz edeceğiz. Sosyal medya platformları aracılığı ile gerçekleştirilen reklam çalışmalarının yapısı, bu çalışmaların temel getirileri, bu çalışmaların çeşitleri ve sağladığı dönüş süresi ile ilgili sizlere detaylı bilgi vermeye çalışacağım. 

Geçmişte geleneksel pazarlama sistemleri kullanılırken, reklam içeriklerinin temel amacı en çok kişiye ulaşabilmekti. Hedef kitle optimizasyonu ve limitasyonu gerçekleştirilemediğinden dolayı, reklam uzmanları en çok kişiye hızlı bir şekilde ulaşmayı, bu yöntemle hedef kitleye ulaşmış olma şansını arttırmayı hedefliyorlardı. Sosyal medya platformlarının ortaya çıkması, gelişmesi ve oldukça geniş kitlelere ev sahipliği yapması birlikte, hedef kitleye ulaşmak daha kolay hale geldi. Artık markalar, küçük çaplı işletmeler ya da şirketler, sosyal medya reklam çalışmaları aracılığı ile yaş, cinsiyet, sosyal statü, eğitim durumu ya da diğer farklı kriterlere bağlı olarak reklam içeriklerinin gösterileceği hedef kitleyi belirleyebiliyor. Bundan dolayı sosyal medya reklam çalışmaları, geleneksel reklam çalışmalarına göre çok daha hızlı bir şekilde sonuç veriyor. 

Sosyal Medya Reklam Çalışmaları Nelerdir?

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarının Facebook, Instagram ve Twitter olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle Instagram, görsel temelli paylaşım yapısı sebebiyle sosyal medya reklamcılığı sektöründe oldukça özel bir yere sahip. Bu 3 temel sosyal medya platformundaki sosyal medya çalışması çeşitlerini birlikte inceleyelim.

Facebook Reklamları – Facebook Reklam Çalışmalarının Sonuçlarını Ne Zaman Görebilirim?

Facebook, Türkiye’de en fazla üyeye sahip olan sosyal medya platformu olarak adlandırılıyor. Facebook’un açıkladığı resmi verilere göre dünya çapında toplam 1,6 milyar insan, Facebook hesabı üzerinden en az bir işletme hesabı ile aktif olarak ilişki içerisinde. Bu denli büyük bir reklam pazarından yararlanmak neredeyse her sektör ve her işletme tipi için mükemmel sonuçlar yaratabilir. Elbette, yılların bana sunduğu tecrübeye dayanarak söyleyebilirim ki, Facebook gibi geniş bir reklam pazarında bile, yeterince güçlü sonuçlar alabilmek adına doğru reklam senaryoları ve temaları kullanmak şart. Facebook reklam çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Video Reklamlar: Facebook’ta yayınladığınız videolar ile ürün ya da hizmetinizi hem görsel ile hem de ses ile detaylı olarak anlatabilirsiniz.
 2. Görsel Reklamlar: Ürün veya hizmetinizi ilgi çekici ve detaylı bir broşür hazırlayarak, kullanıcıları sizinle iletişim kurmaya teşvik edebilirsiniz.
 3. Koleksiyon Reklamlar: Ürün ya da hizmet kataloğunuzdaki farklı hizmetler, farklı kullanıcı tiplerine hitap edebilir. Kişiselleştirilmiş reklam deneyimini katalog yardımı ile kullanıcılara sunabilirsiniz.
 4. Döngü Reklamlar: Farklı url kodlarına sahip olan farklı ürün ya da hizmetleri aynı reklam konsepti içerisinde sunabilirsiniz.
 5. Slayt Gösterisi Reklamlar: Slayt gösterileri ile ürün ya da hizmetiniz ile ilgili daha detaylı bilgi verebilir, kullanıcının slaytları kaydırarak daha interaktif bir şekilde reklam sürecine dahil olmasını sağlayabilirsiniz.
 6. Hızlı Deneyim Reklamlar: Mobil cihazlar için ya da dizüstü cihazlar için özel olarak optimize edilmiş mükemmel reklam deneyimlerini tercih edebilirsiniz.
 7. Potansiyel Müşteriler Bulma Amaçlı Reklamlar: Birden fazla reklam çeşidini aynı anda farklı müşteri topluluklarına sunarak potansiyel müşterilerden bir form doldurmalarını talep edebilirsiniz.
 8. Teklifler: Müşterilerinize ürün ya da hizmetlerinizi doğrudan fiyat odaklı teklifler sunarak tanıtabilir, bu sayede daha çarpıcı bir reklam stratejisi edinebilirsiniz.
 9. Gönderi Etkileşimi: Gönderilerinizin ön plana çıkmasını sağlayarak yüksek etkileşim almasına yardımcı olabilir, bu sayede marka prestijinizi arttırabilirsiniz.
 10. Etkinlik Yanıtları: Etkinlik yanıtı, marka ya da ürün ile ilgili daha yoğun geri dönüşlerin sayfanızda görünmesini, bu sayede daha güvenilir ve deneyimli bir marka prestiji oluşturmanızı sağlar.

Yukarıda birbirinden farklı 10 adet Facebook Reklam çeşidini sizler için sıraladım. Dijital pazarlama ajanslarından alacağınız hizmetlerde, tüm bu reklam çeşitlerinden gerektiği ölçüde yararlanabilirsiniz. Facebook reklamcılığında ilk 3., 6. Ve 12. Ay, gerekli dönütleri almak adına oldukça önemli. İlk olumlu tepki ve dönüşleri 3. Aydan itibaren alsanız da, iş ve gelir düzeyinizde gözle görülür bir artış için 6. Aya kadar beklemeniz gerekebilir. Bu artışın sürekliliği için reklamların da sürekli olarak yayınlanması gerekir.

Instagram Reklamları – Instagram Reklam Çalışmalarının Sonuçlarını Ne Zaman Görebilirim?

Görsel içerik tabanı sayesinde her zaman daha fazla kişinin dikkatini çekmenize yardımcı olan Instagram, Instagram Business algoritmasını da sizlere sunuyor. Bu sayede reklamlarınızı düzenlemek ve yönetmek oldukça kolay hale geliyor. Instagram reklam çeşitleri şu şekilde sıralanabilir: 

 1. Hikaye Reklamları: Instagram üzerinde bulunan 400 milyon hesap ile interaktif olarak iletişim kurmak için Instagram Stories bölümünü tercih edebilirsiniz. 24 saat kalıcı olan bu hikaye reklamlar, kullanıcıların sizin profilinizi ziyaret etmesine gerek kalmadan paylaşımlarınızı incelemesini sağlayacak.
 2. Fotoğraf Reklamları: Bir dijital pazarlama ajansının yardımı ile kullanıcı dostu olacak şekilde hazırladığınız bir reklam görselini Instagram üzerinden yayınlayabilirsiniz. Sponsorlu içerik olarak hedef kitlenizin ana sayfasında yayınlanacak olan bu fotoğraf, çok sayıda kullanıcının profilinizi ziyaret etmesini sağlayacak. 
 3. Video Reklamları: Tıpkı fotoğraf paylaşımı yapmak gibi, Instagram üzerinden post olarak video paylaşımı yapmak da mümkün. Videolarda kısa ve etkileyici bir şekilde hizmetlerinizi anlatırken, çeşitli animasyonlardan, ses efektlerinden ve profesyonel çekim yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.
 4. Dönen Reklamlar: Instagram’da tek bir paylaşıma birden fazla fotoğraf ya da video eklemek mümkün. Kullanıcıların parmaklarını gönderi üzerinde kaydırarak inceleyebileceği bu tür paylaşımlar, tek gönderi üzerinden daha fazla bilgiyi hedef kitlenize ulaştırmanızı sağlar.
 5. Koleksiyon Reklamları: Ürün ya da hizmetlerinizi detaylı bir koleksiyon olarak düşünün. Hedef kitlenizin ilgi alanlarına göre hangi koleksiyon ürününe ilgi duyduğunu saptayan gelişmiş Instagram algoritması, kullanıcılara ürün ve hizmetlerinizi bir koleksiyon olarak sunacak.

Yukarıda anlattığım 5 farklı Instagram reklam yönteminin tamamı, belirli dönemlerde şirketiniz, markanız ya da girişiminiz için ideal reklam konsepti haline gelebilir. Dönemin trendleri, hedef kitlenizin Instagram’ı kullanma tarzı gibi faktörler, hangi reklam konseptini seçmeniz gerektiğini etkiler. Instagram reklamları da, tıpkı Facebook reklamları gibi, yaklaşık 6 ay içerisinde gözle görülür sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Twitter Reklamları – Twitter Reklam Çalışmalarının Sonuçlarını Ne Zaman Görebilirim?

Gündem takibi yapmayı sevenlerin en sık kullandığı sosyal medya platformu olan Twitter, sosyal medya reklamcılığı kapsamında sıklıkla kullanılıyor. Twitter reklamları çeşitlerini birlikte inceleyelim:

 1. Sponsorlu Gündem: Her Twitter kullanıcısının hesabına giriş yaptığında ilk kontrol ettiği alan kuşkusuz ‘’Gündem’’ alanıdır. Gündem alanında belirli bir zaman aralığında en çok bahsedilen konular, hashtag ya da kelime öbekleri şeklinde belirlenir. Bu  bölge, kullanıcıların en çok dikkatini çekebilecek reklam bölgesidir. Belirli bir süre için markanız ile ilgili sponsorlu gündem oluşturabilirsiniz.
 2. Sponsorlu Tweet: Kullanıcılar ana sayfalarında gezinirken çok sayıda tweet okurlar. Hedef kitlenizin karşısına çıkaracağınız ve markanız ya da ürününüzü tanıtan bir tweet, kişiyi doğrudan markanıza yönlendirebilecek kadar güçlüdür.
 3. Sponsorlu Hesap: Sponsorlu hesap hizmetinden yararlanmak, marka prestijinizi hızlı şekilde yükseltir. Çünkü Twitter hesabınızın daha yüksek bir takipçi sayısına ulaşmasını sağlar. Kullanıcıların ana sayfalarında ‘’Kimi Takip Etmeli?’’ bölümünde hesabınızın kalıcı olarak görünmesini sağlayan bu reklam modeli, oldukça hızlı bir şekilde takipçi sayınızı yükseltir.
 4. Web Sitesi Tıklamaları: Eğer amacınız marka prestijini arttırmaktan çok direkt olarak kullanıcıları internet sitenizle tanıştırmak ve internet sitenizin trafiğini arttırmak ise, web sitesi tıklamaları hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 5. Uygulama Yükleme ve Etkileşim Reklamları: Eğer bir mobil aplikasyonun reklamını yapmak istiyorsanız, bu reklam modeli size maksimum verimi sağlayacaktır.

Twitter reklamları ne kadar sürede sonuç verir? Twitter reklamlarında web sitesi trafiğinizi çok hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Sadece bir hafta içinde bile tanınırlığınızı ve web sitesi etkileşiminizi iki katına çıkarmanız mümkün. Fakat bu artışın finansal olarak size dönüş sağlayabilmesi için 3 ila 6 ay arası bir süre için beklemeniz gerekiyor. Tüm bu etkilerin kalıcı olabilmesi için ise en etkili dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan sosyal medya reklamcılığına devam etmenizi tavsiye ederim.

Hemen Bir Sosyal Medya Reklamı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir