Sosyal Medya Reklam Uygulamalarını Ne Kadar Süre Yapmak Yeterli Olacaktır?

Merhabalar, ben Yunus Emre Yalçın. Dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu alanlarında aktif hizmet veren Semroot ajansında yönetici pozisyonunda çalışmaktayım. Bugün sizlerle birlikte, hem genel dijital pazarlama çalışmaları için, hem de arama motoru optimizasyon çalışmaları için oldukça önemli olan sosyal medya platformlarını konuşacağız. Sosyal medya platformları, markanızın görünürlüğünü arttırma, potansiyel müşterileriniz ile iletişime geçme, site dışı SEO işlemlerinin gerekliliklerini yerine getirme gibi birbirinden farklı konularda size yardımcı olabilecek araçlardır.

Sosyal medya platformlarını doğru ve aktif bir şekilde yönetebilen bir marka, site trafiğini ve ziyaretçilerinin sağladığı dönüşüm oranını otomatik olarak arttırabilir. Sosyal medyayı kullanmak, organik olarak bir büyüme sağlarken, sosyal medya reklamcılığından faydalanmak bu büyümeyi maksimize etmenize yardımcı olabilir. Bundan dolayı bugün başta Twitter, Facebook ve Instagram olmak üzere pek çok sosyal medya platformundaki reklam modellerinden yararlanılmaktadır.

sosyal medya uygulamaları

Sosyal Medya Reklam Uygulamalarının Temel Faydaları

Sosyal medya platformları üzerinden verilen reklamlar markanıza ne gibi faydalar sağlar? Bu reklamların diğer reklam çeşitlerinden farkları nelerdir? Bu başlık altında bunlara değinelim.

sosyal medya reklam uygulamalarının temel faydaları

  1. Sosyal medya reklam uygulamaları, potansiyel müşteri kitlenizi belirlerken ve bu kitleye özel olarak reklam verirken çok sayıda filtreden yararlanmanıza yardımcı olur. Başta cinsiyet, yaş, konum olmak üzere, kullanıcıların beğendiği gönderilerden takip ettiği hesaplara kadar pek çok bilgi, kullanıcının hedef müşteri kitleniz içerisinde olup olmadığına dair size bilgi verecektir. Bundan dolayı sosyal medya reklam uygulamaları, reklam için ayırdığınız bütçenin en verimli şekilde kullanılmasını sağlar ve reklam dönüşüm oranlarının artmasına olanak tanır.
  2. Sosyal medya reklam uygulamaları, size özel bir panel üzerinden her gelişmeyi kontrol etme, reklam planını değiştirme, reklamı yayından kaldırma ya da yeni bir reklam yayınlama şansı sunar. Üstelik özel analiz panelleri üzerinden yayınladığınız reklamların nasıl sonuçlar verdiğini, hangi reklam çeşidinin ne kadar dönüşüm sağladığını, tıklama oranlarını incelemeniz; dönüşüm sağlayan kullanıcıların profil özellikleri ile ilgili bilgi almanız da mümkündür. Bu da sizi süreçten daha haberdar biri haline getirir.
  3. Sosyal medya reklam uygulamaları, potansiyel müşterileriniz ile aracısız bir şekilde bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Arama motoru reklamları, geleneksel reklam modelleri ya da PR reklamlar, müşteriniz ile markanız arasında bir aracıyı barındırır. Sosyal medya reklamlarında ise kullanıcının kendi ana sayfasından sizin profilinize doğru bir yol izlemesini sağlarsınız. Kullanıcı dilerse doğrudan markanızla iletişime geçebilir, markanızın hesabını takip ederse doğrudan markanızın paylaştığı gönderiler üzerinden markanızı tanıyabilir.

Sosyal Medya Reklamları Ne Kadar Devam Etmeli?

Sosyal medya reklamları, anında ve hızlı bir şekilde sonuç veren, site trafiğinizi arttıran, hesaplarınızın takip edilme, beğenilme ve etkileşim oralarının yükselmesini sağlayan araçlardır. Fakat bu araçlar, yalnızca kullanıldıkları sürece etkilerini sürdürebilirler. Bundan dolayı eğer sosyal medya hesabınız üzerinden oluşturduğunuz reklamlardan sürekli verim almak istiyorsanız, yapmanız gereken şey sosyal medya reklamcılığından sürekli olarak faydalanmak.

sosyal medya reklamları

Takipçi sayınız arttıkça bütçenizi düşürebilir ve sosyal medya platformunun algoritmasının organik olarak sizi farklı kişilere önermesine izin verebilirsiniz. Fakat sosyal medyanın etki gücünü arttırmak adına reklam modellerinde ve reklam içeriklerinde değişikliğe giderek, reklam yayınını sürekli kılmak daha doğru bir yöntem olacaktır.

Sosyal medya reklamlarını yayınlarken, sosyal medya hesabınızın da marka prestijinizi yükseltecek, kaliteli ve aktif bir şekilde yönetildiğinden emin olmanız gerekiyor. Çok boyutlu bu süreç, iyi bir dijital pazarlama ajansı tarafından profesyonel olarak yürütülebilir.

Hemen Bir Sosyal Medya Reklamı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir