Sosyal Medya Reklamları Nedir?

Merhaba, ben Yunus Emre Yalçın, internet ve dijital alanlarda on beş yıllık bir deneyime sahibim aynı zamanda aktif olarak Semroot Ajansı kurucusu olarak çalışmaktayım. İnternet ve dijital alanlarla ilgili tüm konular hem çalışma alanım hem de hobilerim arasında bulunuyor. Sizleri aydınlatmak için ilgi ve bilgimin olduğu konularda rehber niteliğinde içerikler hazırladığımı söyleyebilirim. Bugün, geleneksel medyanın yerini alan sosyal medya reklamları hakkında bilgi vermek istiyorum. Sosyal medya reklamları nedir, nasıl reklam verilir ve nelere dikkat edilmelidir gibi soruları cevaplandıracağım ayrıca daha fazla bilgi sahibi olmak istediğiniz konular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

sosyal medya reklamları nedir

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya platformları büyük bir hızla hayatımıza girdi ve platformlar sürekli artan kullanıcı sayısı ile milyarlarca kişiye ulaşmayı başardı. İnsanların birbiri ile iletişimini ve etkileşimini sağlayan sosyal medya siteleri, kısa zamanda markaların da hedefi haline gelmiş durumda. Son tüketiciye ya da kullanıcıya birinci elden ulaşmak isteyen markalar, sosyal medya reklamları ile satışlarını ve bilinirliklerini arttırmaktadır.

Günümüzde en küçük yerel işletmelerden en büyük uluslararası şirketlere kadar milyonlarca işletme sosyal medya reklamlarını kullanmaktadır. Bu durum sosyal medya platformlarının reklam konusunda sürekli yenilik yapmasını sağlarken reklamların doğru hedef kitleye ulaştırılmasını gerçekleştirdi. Örneğin, bilgisayar alanında araştırma yapan ya da bilgisayarları inceleyen kişilere, bu alana özgü reklamlar sosyal medya aracılığıyla sunulmaktadır.

Sosyal medya reklamcılığı ile büyük kitlelere kısa sürede erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda markanın tanıtımı ve bilinmesi için oldukça önemli bir mecradır. Sosyal medya reklamlarında hedef kitle optimizasyonu yapılır ve potansiyel müşterilere yönelik özel reklamlar yayınlanabilir.

sosyal medya reklamları

Reklam Vermek İçin Hangi Sosyal Medya Platformu Seçilmeli?

Sosyal medya platformları kullanıcı ve markalara farklı özellikler sunar. Örneğin, bazı kullanıcılar arkadaşlarının fotoğraflarını görebilmek için Instagram kullanırken bazı kullanıcılar haberleri ve olayları takip etmek için Twitter kullanmayı tercih edebilir. Bu durum markalar için de aynı şekilde geçerlidir dolayısıyla her markanın reklam stratejisine göre sosyal medya platformu değişim gösterir. Aşağıda sosyal medya kanalı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalara yer verdim.

  • Reklam bütçesi,
  • Görsel, metin, video, ses vb. formatların kullanım oranları,
  • Hedef kitle,
  • Reklam verme amacı ve reklam stratejisi,
  • Reklamın yayınlanacağı coğrafi bölge.

Birçok marka ve işletme aynı anda birden fazla sosyal medya platformu kullanmayı tercih etmektedir. Bu uygulama sayesinde bir sosyal medya platformu kullanmayan kişi farklı bir mecrada reklam ile karşılaşıyor. Aynı zamanda markanın daha fazla kişi tarafından tanındığını da söyleyebilirim. Ancak bu durum daha maliyetli ve yorucu bir reklam sürecine sebep olacaktır. Bu nedenle dikkatli bir araştırma ve değerlendirme yapılması gerekir.

reklam vermek cin hangi sosyal medya platformu secilmeli

Reklam vermek için en fazla tercih edilen sosyal medya platformları Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Linkedin ve Pinterest. Rehberin ilerleyen bölümlerinde platformlarla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

facebook reklamları

Facebook Reklamları

Dünya’nın en fazla ziyaret edilen sosyal medya platformu Facebook, Türkiye’de en fazla ziyaret edilen dördüncü platformdur. Aylık iki milyar aktif kullanıcı sayısıyla dikkat çeken platform, dijital pazarın yaklaşık %20’sini elinde bulundurmaktadır. Bu nedenle birçok marka ve işletme Facebook reklamları ile satış oranlarını arttırmayı başarır. Hedef kitleye ulaşabilmek ve ürünleri öne çıkarmak için çok sayıda yöntem sunan Facebook yeniden pazarlama ( re – marketing) kavramı için de önemli çalışmalar yapmaktadır.

Facebook ile ürün / hizmet tanıtımı ya da satışı yaparken metin, video, görsel, ses kullanabilir ya da potansiyel müşterileri doğrudan sitenize yönlendirebilirsiniz. Kullanıcı davranışlarına özel olarak belirlenebilen reklam modelleri ve hedef kitle belirleme ile dönen, koleksiyon ya da tek görsel gibi farklı seçenekleri değerlendirmek de mümkündür.

instagram reklamlari

Instagram Reklamları

Sosyal medya reklamı denildiğinde akla ikinci olarak gelen isim ise Instagram. Instagram’ın yaklaşık bir milyar aylık aktif kullanıcısı bulunuyor. Dolayısıyla markalar, potansiyel müşterilerine ulaşabilmek ve satışlarını arttırmak için Instagram’ın reklam kanallarını sıklıkla kullanmaktadır. Instagram’ı çekici yapan detaylardan biri ise etkileşim oranları, Facebook’a göre %60 Twitter’a göre ise %2000 daha fazla etkileşim oranına sahip.

Instagram reklamlarında başarılı olmak için görsellerin ilgi çekici olması gerekiyor. Kullanıcılar görselini beğendiği bir ürünün internet sitesini ziyaret ederken alışverişini de tamamlamaktadır. Bu nedenle Instagram reklamı veren şirketlerin orijinal ve kaliteli fotoğraflar kullanması önemlidir. Aynı zamanda hasthaglerin doğru kullanımı da hedef kitleye ulaşmayı sağlayacaktır.

twitter reklamlari

Twitter Reklamları

Dünyada ve Türkiye’de son dakika haberleri öğrenebilmek; arkadaşlar, sanatçılar, siyasetçiler vb. etkileşime girmek için kullanılan Twitter, üç yüz milyondan fazla kullanıcı sayısına sahip. Aynı zamanda aylık aktif kullanıcı sayısı yüz milyon, Facebook ve Instagram’a göre rakamlar daha az olsa da en önemli platformlar arasında bulunuyor. Twitter’da reklam verebilmek için markalar, potansiyel müşterilerine yönelik twit atmayı tercih etmenin yanı sıra ücretli reklamlar da sıklıkla kullanılmaktadır.

Sponsorlu hesap, tweet ya da trend seçenekleri haricinde site kartları ile reklam fırsatı sunan Twitter, kısa reklam metinleri ile de dikkat çekiyor. Karakter sınırlaması nedeniyle markaların ilgi çeken ve ürün / hizmet tanıtan metinleri kullanması gerekir.

youtube reklamlari

Youtube Reklamları

İnsanlar, araştırma esnasında okumaktan ziyade izlemeyi tercih edrken vakit geçirmek için de sıklıkla Youtube ziyaret ediliyor. Aylık iki milyar kullanıcı sayısına sahip olan Youtube, her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaktadır. Youtube reklamları, Google Ads hesabı ile yayınlanır ve reklam verenler tüm optimizasyonu bu sayede tamamlar. Bu nedenle Google Ads politikaları geçerlidir.

Kullanıcılar video izlemeden önce, izlerken ya da izledikten sonra videolu reklamlarla karşılaşırken sitenin sağ tarafında ve video altlarında da reklamlar mevcuttur. Yayınlanan video reklamların süresi ve türü reklam veren tarafından belirlenir. Videolu reklamlar, sosyal medya reklamcılığının en etkili ve en verimli kanallarından biridir. Birçok marka Youtube reklamları sayesinde milyonlarca kişiye ulaşırken zihinde kalan ve hatırlanan reklamlara imza atmaktadır.

linkedin reklamlari

Linkedin Reklamları

Sosyal medya reklamcılığı arasında farklı özellikleri ile öne çıkan Linkedin, şirketler arası bir reklam sunmaktadır. Diğer platformlarda son kullanıcıya yönelik yapılan çalışmalar Linkedin’de şirketler arası yapılır ve görece üst gelir grubu tarafından kullanılır. Aynı zamanda reklam maliyetleri, diğer platformlara göre daha maliyetlidir ancak bazı sektörler Linkedin sayesinde satışlarını arttırmayı başarmaktadır.

Sponsorlu e – mail ve içerik, metin reklamları olmak üzere üç farklı reklam kanalı bulunur. Şirket büyüklüğü, konumu ya da kullanıcıların yaşı, eğitimi gibi farklı alanlarda hedefleme yapılabilir ancak diğer platformlara göre daha sınırlıdır.

pinterest reklamlari

Pinterest Reklamları

Instagram gibi görsel ağırlıklı bir site olan Pinterest, e – ticaret siteleri tarafından sıklıkla kullanılır. Etkileşim oranının yüksek olması, kaliteli görsellerin bulunması ve satışa hazır ürünler Pinterest’i cazip kılan özellikler arasında sayılabilir. Aynı zamanda kullanıcıların %80’i kadınlar tarafından oluşur bu nedenle kadınlara yönelik markalar Pinterest’de daha başarılı sonuçlar alabilir.

Gönderi (pin) etkileşimleri ve aramaları oldukça yüksektir. Görsel arama motoru olarak nitelendirilebilir, sponsorlu içerikler sayesinde reklam verilir. Pinler arasında öne çıkmak için reklam görselinin oldukça iyi olması gerekmektedir aksi takdirde potansiyel müşteriler tarafından incelenmez.

Hemen Bir Sosyal Medya Reklamı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir