Sosyal medya uzmanı ne iş yapar? Nasıl sosyal medya uzmanı olunur?

Dijital dünyanın önem kazanmasıyla birlikte şirketlerin pek çoğu sosyal medya pazarlamasının önemini ve faydalarını kavramış bulunuyor. Sosyal pazarlamanın; kaliteli trafiği, potansiyel müşterileri ve dolayısıyla satışları olumlu yönde yönlendirdiği ve çevrimiçi itibarı artırdığı artık herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Sosyal mecraların kullanımının tüm bunlara paralel olarak gün geçtikçe daha hızlı bir şekilde artması yeni meslek dallarının da ortaya çıkmasına aracı oluyor. Durum böyle olunca ‘‘sosyal medya uzmanı’’ unvanı altında bir çalışma alanı ortaya çıkıyor. Peki sosyal medya uzmanı ne iş yapar?

Sosyal pazarlama ve reklamcılık, müşteri ilişkilerinin ve tanınmanın vazgeçilmez bir unsuru olmaya başladı. Kaliteli bir sosyal medya yönetimi sayesinde başarı hedeflerinizin üstüne çıkmak artık daha kolay ve hızlı. İşte sosyal medya uzmanı, hesapların kaliteli bir şekilde yönetilmesinden sorumlu oluyor.

sosyal medya uzmanı ne iş yapar

Sosyal medya uzmanı, reklam ve pazarlama alanındaki çalışmaları sosyal medya üzerinden yöneten kişilere deniyor. Öncelikli olarak sosyal medya uzmanının, planlama yaparak hedef belirlemesi gerekiyor. Marka bilinirliği ve çevrimiçi itibarın gelişimi, SEO, içerik yönetimi ve satışa kadar bütün süreçlerden sosyal medya uzmanı sorumlu oluyor.

İçerik üretimi ve paylaşımı sosyal medyanın çok büyük bir kısmını oluşturuyor. Google’un en önemli kriterlerinin başında içeriklerin kalitesi geliyor. O nedenle sosyal medyada paylaşımı yapılan içeriklerin Google kriterlerine yönelik hazırlanması gerekiyor. Bu noktada da devreye SEO giriyor. Hazırlanan içeriklerin kesinlikle SEO uyumlu olması oldukça önemli. Bu içeriklerin yönetiminden ise yine sosyal medya uzmanı sorumlu oluyor.

İçerik yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler

-Reklamını yaptığınız ürün ya da hizmetle alakalı ve özgün olarak hazırlamış içeriğin yönetimi sonrasında ise –hesaplarda paylaşımının yapılması
-İçerik kalitelerin gelişmesi için çeşitli eğitim programları ya da çalışmaların düzenlenmesi
-Yayın programı için bir takvim oluşturulması
-Sosyal medya reklamları sayesinde içeriklerin tanıtılmasının ve yayılmasının sağlanması

Teknolojinin hızla gelişmesiyle İnternet dünyası da büyük değişiklikler ve gelişmeleri içinde barındırıyor. O nedenle sosyal medya ya da İnternet kanalları aracılığıyla iş yapan her kişi/kurumun kendini sürekli geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütmesi gerekiyor. Böylelikle meydana gelen gelişmeleri kısa sürede uygulama imkanına sahip olarak rakiplerin bir adım önüne geçmek kolaylaşıyor.

sosyal medya uzmanlığı

Sosyal medya uzmanının temel görevleri

-Belirlenen hedef kitledeki kişilerin ihtiyaçlarına ve taleplerine yönelik içerik konularının geliştirilmesi
-İçeriklerin yayınlanma takviminin hazırlanması ve yönetimi (İçerikleri yalnızca metin olarak düşünmek doğru olmaz, görseller ve videolar da hazırlanmalı)
-Sosyal medyadaki potansiyel müşterilerle sürekli etkileşim halinde olmak, sorulara ya da yorumlara geri dönüşler yapmak
-Sosyal medya platformunun genel tasarımının düzenlenmesi
-Sosyal medya reklamlarının ve pazarlama stratejisinin hazırlanması ve uygulanması
-Reklam kampanyalarının ardından yapılan çalışmalarla ilgili analizlerde bulunulması ve verilerin incelenmesi
-Çalışma verilerinin sonuçlarına göre değerlendirmelerde bulunarak raporların hazırlanması

Sosyal medya yöneticilerinin bir nevi kriz yöneticisi de olmaları gerekiyor. Gelen şikayetler ya da olumsuz eleştiriler sonrasında ne yapılacağı bilindiği zaman olumlu yönde gelişme göstermek hızlanıyor. Bu da ancak sosyal iletişim dilinin bilinmesi ve etkin bir şekilde kullanılmasıyla mümkün hale geliyor.

sosyal medya uzmanı

Sosyal medya uzmanının sahip olması gereken nitelikler ve beceriler

-Geleneksel pazarlama yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmalı
Dijital pazarlama alanının avantajlarını ve dezavantajlarını tahlil edebiliyor olmalı
-İçerik pazarlamasına hakim olmalı ve uygulanması konusunda uzman olmalı.
-Sosyal medya platformlarının her birinin farklı hedef kitlelere yönelik olduğunun ve o kitlelere nasıl hitap edilmesi gerektiğinin bilinmesi
-Yazma ve dil becerilerinin gelişmiş olması
-Bilgi ve fikirleri yazılı ve video formatında etkin biçimde iletme yeteneğinin olması.
-Zamanı etkili kullanmak konusunda deneyimli olması
-Diğer çalışanlara liderlik edebilecek ve organizasyon yönetebilecek beceriye sahip olması
-İnternet teknolojileri ve programları teknik anlamda kullanabilmesi
-Anahtar kelime araştırması yapabilmesi, SEO ve Google Analytics konularında bilgi sahibi olması
-Wordpress kullanabilmesi

Nasıl sosyal medya uzmanı olunur?

Sosyal medya uzmanı olmak düşündüğünüz kadar da zor değil. Kendinize yönetebileceğiniz bir hesap açarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra yapmanız gerekenlerle ilgili İnternet’te pek çok eğitim videoları bulunuyor. Yukarıda bahsettiğimiz ve bilmediğiniz kavramları video eğitimler ya da kurslar aracılığıyla öğrenerek kısa zamanda kendi topluluğunuzun yöneticisi olabilirsiniz.

Hemen Bir Sosyal Medya Reklamı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler