Sosyal medya yönetimi nedir? 6 adımda sosyal medyayı etkili kullanın!

Sosyal medya, gün geçtikçe daha çok büyüyor, etkisi artırıyor ve çok daha kapsamlı bir pazarlama aracı haline geliyor. Buna paralel olarak sosyal medya yönetimi de önem kazanmaya başlıyor. Küreselleşen dünyada teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medya kullanan insanların sayısı da geçtiğimiz 10 yıl içerisinde büyük bir artış gösterdi. Durum böyle olunca pazarlama ihtiyacı duyan özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler sosyal medyayı daha etkin bir şekilde kullanmaya çalışıyor.

Özellikle Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya platformları insanların gün içinde çok fazla vakit geçirdiği mecralar olarak hayatlarının önemli bir parçası haline gelmiş durumda. İşletmeler açısından bu durumun avantaja çevrilmesi kaliteli bir sosyal medya yönetimi ile mümkün oluyor. Peki, sosyal medya yönetimi nedir? Bu sorunun yanıtıyla ilgili temel bilgileri sizlerle paylaşacağız…

Sosyal medya yönetimi, etkileşimlerinizi ve içeriğinizi çevrimiçi olarak sosyal medya kanalları üzerinden yönetme işlemi olarak tanımlanıyor. Sosyal medya kanalları aracılığıyla daha fazla insana ulaşmanız, görünürlüğünüzü artırmanız ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmanız daha kolay bir hale geliyor. İşte 6 adımda sosyal medyayı etkili kullanmanın yolları…

sosyal medya yönetimi

1. Hedef kitlenize en uygun sosyal medya platformunu seçin

Zamanınızı ve kaynaklarınızı doğru sosyal medya platformuna harcadığınıza emin olmanız gerekiyor. Pazarlamak istediğiniz ürün ya da hizmete göre bir hedef kitle araştırması yapmak öncelikli olmalı. Hedef kitle analizini yaptıktan sonra bu kitleye en uygun sosyal medya platformunu seçerek stratejinizi oluşturabilirsiniz. Bu seçimleri yaparken hangi mecranın ne gibi avantajlar sağlayacağını da belirlemekte fayda var.

Facebook

Facebook, yaklaşık 2 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip bir mecra. Facebook’un kullanıcı tabanına gelince, cinsiyetler ve yaş grupları arasında bir denge bulunuyor. Bu durum daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalışan işletmeler için tercih edilmesini sağlıyor.

Instagram

Görsel içerik üzerinde pazarlama yapmayı düşünen işletmeler için en çok tercih edilen sosyal medya kanalı Instagram. Instagram’da kadın kullanıcıların sayısı, erkek kullanıcıların sayısına göre daha yüksek. Bunun yanı sıra kullananların daha genç olduğu söylenebilir. Yani Instagram; moda, yaşam tarzı, sanat gibi içerikler için tercih edilebilir bir platform.

Twitter

Twitter dünya çapında 328 milyon aktif kullanıcıya sahip ve bu kullanıcılar mecrayı daha çok haber takibi yapmak için kullanıyor. Bu platform, kendi sektöründeki trend konular hakkında bir sohbete katılmak isteyen markalar için idealdir. Ayrıca içerik paylaşmak için de oldukça uygun bir mecradır.

sosyal medya yönetimi

LinkedIn

Farklı sektörlerde olan işletmelerin hedeflediği B2B (Business to Business) pazarlama yapmak isteyen markalar için ideal bir sosyal medya platformu olan LinkedIn ile şirket türüne, sektöre veya iş unvanına göre içerik bulabiliyor ve etkileşime girebiliyorsunuz.

YouTube

Dünyada Google’dan sonra en büyük arama motoru olan YouTube bir video paylaşım platformu. Kitlenizin ilgisini çekmek ve bağlantı kurmak için video içeriğinizi bu kanala yüklüyorsunuz. Sınırsız video barındırma avantajı sayesinde istediğiniz kadar video içeriği yayınlayabiliyor ve diğer kanallardan paylaşabiliiyorsunuz.

Pinterest

Pinterest de Instagram gibi görüntü odaklı içerikler paylaşılan ve son dönemde popülerliğini hızla artıran bir sosyal paylaşım kanalıdır. Pinterest’te; el sanatları, dekorasyon, beslenme, spor, moda gibi konularla ilgilenen büyük bir kitleye hitap etmeniz mümkün. Markanız, görselliğe önem veren bir ürün veya hizmet satıyorsa bu platform faydalı olabilir.

Markalarınız için doğru sosyal medya kanallarını seçmek, hedef kitlenize ve hedeflerinize bağlıdır. Her bir platformun pazarlama stratejisi farklıdır. İşletmenize en uygun platformu seçerek sosyal medyadan milyonlarca kişiye ulaşabiliyorsunuz. Pazarlama yapmak için bu sosyal medya kanallarından yalnızca bir tanesi yerine, iyi bir sosyal medya yönetimi yaparak hepsini canlı tutmanız size avantaj sağlayacaktır.

sosyal medya

2. Sosyal medya stratejisi geliştirin

İyi bir sosyal medya stratejisi geliştirmek, kampanyalarınızın her birinin pazarlama hedeflerinize daha yakın olmasını sağlayan önemli bir çalışmadır. Hangi kanalları kullanmayı planladığınıza karar verdikten sonra ne sıklıkta paylaşım yapacağınızı ve ne tür içerik yayımlayacağınızı düşünmeniz gerekiyor.

Stratejinizi belirlerken hitap etmeyi düşündüğünüz hedef kitlenin nelerden hoşlanacağını göz önünde bulundurun. Hedeflediğiniz kitlenin ihtiyaçlarına ve isteklerine yönelik içerik oluşturursanız kısa sürede başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sosyal medyada başarılı olmak için öncelikle tutarlı olmak gerekiyor. Takipçilerinize ulaşmanız, sayfanıza gönderilen sorulara ve yorumlara yanıt vermeniz oldukça önemli. Bunun yanı sıra sosyal mecralarda markanızın adını bir adım öne taşımak için içeriklerinize farklılık katmak size avantaj sağlayacaktır. Örneğin; zaman zaman yaptığınız yarışmalarla daha fazla takipçi kazanır, isminizi daha hızlı duyurabilirsiniz. Tüm bunlar en başta belirleterek bir plana oturtmanız gerekiyor.

Sosyal medya stratejinizi oluştururken bir editoryal takvim hazırlayarak takiplerini takvim üzerinden yapabilirsiniz. Bu şekilde programlı ilerlemek işleri daha kolay halletmenizi sağlar.

3. Kaliteli ve dikkat çekici içerikler hazırlayın

Sosyal medya yönetiminin en büyük bölümünü, markanız için içerik hazırlamak ve bu içerikleri paylaşmak oluşturuyor. Bu içeriklerin özgün ve ilgi çekici olması gerekiyor. Ancak sadece metin paylaşımı yapmak yerine görüntü ve video olarak hazırladığınız içerikler daha büyük bir gelişme sağlar. Bu sadece kopya yazmayı değil, aynı zamanda görüntü veya video biçiminde yaratıcı bir geliştirmeyi de içerir. Kendi içeriğinize ek olarak üçüncü kaynaklardan gelen içeriği de kullanma imkanınız bulunuyor.

Sosyal medya yönetiminin en önemli kısmı olan içerik oluşturarak paylaşım yaparken takipçilerinizin taleplerini doğru bir şekilde anlamış olmanız gerekiyor. Hedef kitlenize hitap ettiğine emin olduğunuz paylaşımları yaparak istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

sosyal medya kullanımı

4. Takipçi sorularına/yorumlarına geri dönüş yapın

Sosyal medyada takipçilerinizi cevapsız bırakmamak, sosyal medya yönetiminin önemli bir parçasını oluşturuyor. Sayfanıza bir soru ya da yorum geldiğinde hizmet sunmak için yeni bir fırsatınız var demektir. Bu fırsatı iyi değerlendirmek takipçilerinizden tam not almanızı sağlıyor. O nedenle sayfanıza gelen sorulara ya da yorumlara geri dönüş yapmanız oldukça önemli. Ancak vereceğiniz yanıtları herkes göreceği için dikkatlice düşünmeniz gerektiğini unutmayın.

Takipçilerinizden ayrı olarak sosyal medyada aktif ve popüler olan kişi/kurumlarla iletişime geçmeniz daha fazla kullanıcıya ulaşmanıza yardımcı olur. Bu şekilde zaman içerisinde erişiminizi genişleterek etkileşimlerinizi artırabilirsiniz.

5. Sosyal medya reklam kampanyaları oluşturun

Sosyal medya reklamları oluşturmak ve uygulamak, sosyal medya yönetiminin etkili sonuçlar verebilmesi için mutlaka yapılması gereken bir çalışmadır. Potansitel müşterilerinizle sosyal içerikleriniz aracılığıyla bağlantı kurmak için pek çok çalışma yürütseniz bile bu çalışmaları sosyal medya reklamcılığı sayesinde daha büyük bir hedef kitleye ulaşmanız mümkün hale geliyor. Sosyal medya reklamları sayesinde görünürlüğünüz artıyor ve organik olarak büyüme yaşamanız hızlanıyor.

Örneğin, Facebook reklamlarını kullanmak işletmeniz için daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olabilir çünkü bu sistem yeni müşterilere ulaşmanıza olanak tanıyor. Bu kişiler genel olarak, markanızla veya sitenizle daha önce hiç karşılaşmayan, ancak Facebook reklamınız sayesinde içeriklerinizi gördükten sonra sayfanızı ziyaret etmeye teşvik edilen bireyler oluyor.

sosyal medya

6. Performans değerlendirmesi yapın

Dijital pazarlama yöntemlerinin sunduğu en büyük avantak performans değerlendirmesi yapabilmek ve bu analizler sayesinde yapılan çalışmaların sonuçlarını kolayca takip edebilmek. Bu nedenle diğer dijital pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi, sosyal medya kampanyalarınızın sonuçlarını da takip ederek ölçmeniz her zaman bir adım önde olmanızı sağlıyor. Bu analizler, kampanyalarınızın pazarlama hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşıp ulaşmadığını anlamanız için tek yoldur. Değerlendirmeleriniz sayesinde sosyal medya yatırım gelirlerinize nasıl yön vereceğinize ve kaynaklarınızı en iyi şekilde nasıl kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

Sosyal medya yönetiminin ne demek olduğunu ve ne şekilde uygulanması gerektiğini açıklamaya çalıştık. Şimdi de sosyal medyada bulunmanın neden önemli olduğundan bahsedelim. Bir işletme sahibiyseniz sosyal medya platformları her zaman için daha fazla tanınmak ve daha fazla kişiye hitap etmek anlamına geliyor. Sosyal medya kanallarında bulunan takipçi sayınızla satış oranınız arasında doğru orantı bulunuyor.

Geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla sosyal medya kanallarında reklam yapmak çok daha düşük maliyetli. Bu nedenle özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için sosyal platformlar oldukça önemli. Durum böyle olunca sosyal medyanızı etkin bir şekilde yönetmek bütün bu avantajlardan en iyi seviyede faydalanmanıza yardımcı oluyor. Bu avantajlar da beraberinde başarıyı getiriyor.

Hemen Bir Sosyal Medya Reklamı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir