Sosyal Medya Yönetimi


Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya Yönetimi, platformlardaki sosyal konuşmaları izleme ve bunlara katılma eylemidir. Sosyal medya, işinizin  öne çıkması ve daha geniş bir kitleye ulaşması için en iyi yollardan biridir. Facebook’tan LinkedIn’e ve ötesine kadar tüm büyük sosyal ağlarda bir varlığa sahip olmak, potansiyel ve mevcut müşterileriyle yeni yollarla iletişim kurarak bir endüstri lideri olmak isteyen herhangi bir marka için zorunluluktur. İçerik oluşturmak ve düzenlemek, iletişim kurmanın en iyi yoludur. Ancak, uygun bilgi veya araçlara sahip değilseniz, sosyal medya bu anlamda zor olabilir. Sosyal medya, insanların sosyal medyadaki faaliyetlerinden toplanan verilerle harekete geçirilebilir.
Ayrıca sosyal medya; kalıpları temsil etme, analiz etme ve çıkarma sürecidir. Bu işlem bir tür veri madenciliği gibidir yani kalıpları tespit etmek için verileri analiz etme tekniği de denilebilir. Sosyal medya yönetimini görmenin en kolay yolu, 3 ana sosyal medya disiplinini bilmek ve uygulamaktır.

Bunlar: sosyal dinleme, sosyal analitik ve sosyal katılım. Sosyal dinleme, markanız hakkında söylenen her şeyi topladığınızda gerçekleşir. Sosyal analiz, tüm sosyal medya konuşmasını anlamanıza ve olası iş değişiklikleriyle ilişkilendirmenize yardımcı olur. Sosyal etkileşim, genellikle bire bir fakat bazen de ölçekte sosyal kanallar üzerinden müşterilerle etkileşime girme eylemidir.
Çoğu işletme, müşterileriyle ilgili döngüleri kapatmaları için sosyal sorumluluk üstlenir.

Sosyal medya yönetimine giden yol;

Şirketler genellikle birçok farklı sosyal platformda birden fazla sosyal medya hesabına sahiptir. Sosyal medya varlıklarının üstünde kalmak için sosyal medya yönetim yazılımı ve sosyal pazarlama ekibi kullanmaları gerekir.Yakın zamana kadar, sosyal medya yönetimi ile görevli insanlar sadece içerik üretmek ve yayınlamak için planlar yaratmaya ve yürütmeye odaklandılar. Günümüzün tüketicileri ise, sosyal kanallardan kolay ve kesintisiz müşteri desteği talep etmektedir.

 

 

What is Social Media Management?