Sosyal Medyada Reklam Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Merhabalar, ben Yunus Emre Yalçın. Dijital pazarlama alanında uzun yıllardır hizmet veren ve sürekli kendini geliştirmeye devam eden biri olarak, bilgi ve deneyimlerimi sizlere sunmak istiyorum. Ben aktif olarak Semroot ajansının yöneticiliğini yapıyor ve müşterilerime ajansım üzerinden hizmet veriyorum. Ayrıca farklı kurum ve bireylerin arama motoru optimizasyonu ve dijital pazarlama hakkında sorularını cevaplamayı amaçladığım Semroot Akademi projesini de bizzat yönetmekteyim. Bugünkü makalemizde sizlerle birlikte sosyal medya reklam araçlarından söz edeceğiz. Sosyal medyada reklam yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok şey bulunmaktadır.

Sosyal medya, reklamcılık ve tanıtım alanlarında en çok tercih edilen platformlardan biri haline geldi. Bunun sebebi ise sosyal medya platformlarının milyonlarca, hatta milyarlarca insanı bir arada bulundurması. Sosyal medya platformlarını oldukça geniş bir caddedeki reklam panolarına benzetelim. Caddeden geçen toplam insan sayısı, bu insanların ilgi alanları, genel aktiviteleri ve çok daha fazlası, reklamların kişiselleştirilebilmesine olanak tanımaktadır. Sosyal medyada reklam yapmanın pek çok faydası olduğunu ve bu sürecin markanıza arama motoru optimizasyon işlemleri bakımından da katkıda bulunacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

sosyal medyada reklam yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Sosyal Medya Reklamları Nelerdir?

Sosyal medya reklamları, çeşitli sosyal medya platformlarının kendi ara yüzlerine bağlı olarak üretilebilen reklam çeşitleridir. Örneğin Instagram reklamları döngü reklam, fotoğraf reklam, hikaye reklam gibi alternatifler sunarken, Facebook tarafından sunulan reklamlar çeşitleri video reklamlar, koleksiyon reklamlar, slayt gösterisi reklamlar, hızlı deneyim reklamlar olarak sıralanabilir. Her bir sosyal medya platformunun kullanıcılar tarafından deneyimlenen bir paylaşım gerçekleştirme stili vardır. Platformların sundukları reklam modelleri bu stillere göre değişiklik gösterir.

sosyal medyada reklam yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Sosyal Medya Platformları Ne İçin Kullanılır?

Geleneksel reklamcılık metotlarından farklı olarak, sosyal medya reklamlarının sağladığı bir dizi kolaylık bulunmaktadır. Müşterilerime dijital pazarlama alanında hizmet verdiğim uzun yılları referans aldığımda, bu kolaylıkları size rahatlıkla sıralayabilirim.

sosyal medya platformları ne için kullanılır

 1. Sosyal medya reklamcılığı, sınırlandırılmış bir hedef kitlesine hitap edebilme olanağı sunar. Sayısız filtreleme seçeneği sayesinde sosyal medya reklam içeriğinizin kimlere gösterileceğini detaylı olarak kontrol edebilirsiniz. Bu sayede reklam için ayırmanız gereken bütçe oranı düşerken, reklam çalışmalarından aldığınız verim artar.
 2. Sosyal medya çalışmaları, potansiyel müşterilerinizle aracısız bir iletişim kurmanızı sağlar. Potansiyel müşterilerinizle firmanızın ağzından direkt olarak iletişime geçebilir, onların istek, şikayet ve memnuniyet dolu ifadelerine yanıt verebilirsiniz. Reklamlar aracılığı ile gönderi tanıtımı yaptıktan sonra çeşitli yorumlar, mesajlar ve diğer etkileşimler, müşterinizle kurduğunuz ilişkiyi samimi hale getirecektir.
 3. Sosyal medya reklam çalışmaları, markanızın genç, modern ve çağa ayak uydurabilmiş bir yapıya sahip olduğunu gösterir. Günümüzde geleneksel reklam metotlarının marka profili için bu tür bir artısı bulunmamaktadır. Sosyal medya reklamları ve sosyal medya hesapları ise, bir markanın son derece etkin hale gelmesinin önünü açar. Özellikle genç kullanıcılar bu tür uyaranlardan sonra söz konusu markanın ürün ve hizmetlerinden yararlanmaya özendirilebilir.
 4. Sosyal medya reklam çalışmaları, en hızlı dönüş sağlayan reklam çalışması çeşitlerinden biridir. Bu reklam çalışmalarının diğerlerinden en büyük farkı, doğrudan sonuç sağlamasıdır. Bazı reklam çeşitleri doğrudan sitenizi ziyaret etmesi için kullanıcıyı harekete geçirir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bir kısmı ise doğrudan ürün ya da hizmet satın almayı tercih edecektir.

Sosyal Medya Reklamcılığında Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Sosyal medya reklamcılığının temel avantajlarının tamamından yararlanabilmek adına, işi kuralına göre oynamayı kesinlikle ihmal etmemek gerekiyor. Bir sosyal medya platformunda, platformu kullanan kişilerin tam olarak nasıl bir reklam stilinden etkileneceklerini saptayabilmek, doğru saatlerde doğru filtreleme yöntemleri ile oluşturulmuş reklamı yayınlayabilmek, bilgi gerektirdiği kadar tecrübe de gerektirmektedir. Sosyal medya reklamcılığında dikkat edilmesi gereken şeyleri, tecrübelerim ışında aşağıdaki gibi sıralayabilirim:

sosyal medya reklamcılığında dikkat edilmesi gereken şeyler

 1. Her sosyal medya platformunun kullanıcı profili diğerinden farklı olabilir. Dahası, farklı sosyal medya platformlarının gönderi tipi de farklıdır. Reklam verdiğini platforma uygun bir reklam içeriği hazırlamak bu açıdan son derece önemlidir.
 2. Sosyal medya platformlarında hedef kitlenizi doğru şekilde belirleyebilmek için farklı araçlardan yararlanırsınız. Örneğin Instagram, kullanıcı davranışları, demografik bilgiler, lokasyon gibi birbirinden farklı filtreleme seçenekleri sunar. Facebook ve Twitter da bu şekilde filtreleme seçenekleri ile reklamlarınızı özelleştirmenize yardımcı olur. Bu filtreleme seçeneklerinin sosyal medya reklamcılığının temel özelliği olduğunu unutmayın. Mutlaka bu filtrelerden yararlanın.
 3. Sosyal medya platformlarında yayınladığınız reklam içerikleri sade, çarpıcı ve iddialı olmalıdır. Kullanıcıların anlayabileceği sade ve basit bir dil kullanmak sizin için oldukça önemli. Gündelik yaşamda kullanıcıların karşısına çıkabilen, tanıdık kelimelerle cümlelerinizi oluşturun. Kendinize özel olarak oluşturduğunuz slogan ile marka prestijinizi güçlendirin.
 4. Sosyal medya platformlarında verilen reklamların en önemli özelliği, kullanabileceğiniz teknolojilerin çeşitliliğidir. Farklı reklam modellerinden yararlanırken ses efektlerini, görsel geçiş efektlerini ve çok daha fazlasını kullanmaktan çekinmeyin. Çarpıcı bir reklam içeriği için dijital medyanın tüm nimetlerinden faydalanmak gerekir.
 5. Sosyal medya platformlarında yayınlanan reklamların potansiyel müşteriyi harekete geçirici bir işleve sahip olması önemlidir. Kimi reklamlar marka prestiji ve tanınırlığını arttırmak amacı taşır. Bu tür reklamlarda kullanıcı tüketime özendirilmez, yalnızca marka kendi ismini prestijli bir şekilde var kılar. Fakat sosyal medya platformlarında yapılan reklamcılık faaliyetlerinin çoğu, satış oranlarını arttırmak ve kullanıcıyı harekete geçirmek amaçlıdır. Bu kapsamda doğru ünlem ifadelerini kullanmak, kullanıcıyı gerçek anlamda etkileyebilmek son derece önemli.
 6. Sosyal medya platformlarında yayınladığınız reklamların ne kadar süreyle devam edeceğini doğru belirleyin. Reklam içerikleriniz kimi zaman ilk andaki çekiciliğini yitirebilir ve sıradanlaşabilir. Kullanıcıların yeterince geri bildirim sunmamaya başladığı reklamlar, işlevini büyük ölçüde yitirmiş demektir. Bundan dolayı reklam sürelerini uzun tutmayın. Bunun yerine, yenilenen promosyonlar ve haberler ile yenilenen reklam içerikleri kullanmayı tercih edin.
 7. Sosyal medya platformlarında yayınladığınız reklam içeriklerin topluluk kurallarına uygun olduğundan emin olun. Marka prestijinizin zarar görmesine sebep olabilecek herhangi bir sözel, görsel ya da işitsel öğrenin reklam içeriğinizde bulunmaması son derece önemli. Aksi takdirde hem ilgili sosyal medya platformundan engellenebilirsiniz, hem de marka görünümünüze zarar verebilirsiniz.
 8. Zekice, modern ve farklı reklam fikirlerini kullanın. Sıradan sloganlar ve alışılagelmiş harekete teşvik edici cümleleri kullanmaktan çok, potansiyel müşterilerinizi ters köşe yapmaya çalışın. Potansiyel müşterilerinizin hizmetinizi merak etmesini sağlayın.

Hemen Bir Sosyal Medya Reklamı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir