WhatsApp güvenlik açığı! GIF’lere dikkat!

Yeni bir WhatsApp güvenlik açığı ortaya çıktı. Bazı bilgisayar korsanlarının GIF göndererek telefonlara sızdığı ortaya çıkarıldı. Awakened takma isimli bir araştırmacının açıkladığı WhatsApp güvenlik açığına GIF’ler sayesinde ulaşıldı. Kullanıcılar, kendilerine gönderilen GIF’leri indirdikleri anda korsanlar, mobil cihazlara sızıp kişisel bilgilere erişebiliyor. 

Facebook’un sahip olduğu ve son günlerde hackerların savaş açtığı, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta yeni keşfedilen güvenlik açığına göre bir saldırganın kötü amaçlı yazılım içeren bir GIF dosyası gönderdiği ve bu dosyanın cihazdan kişisel verileri çalmasına izin verebilecek boyutta olduğu açıklandı. WhatsApp kullananları endişelendiren bu haber sonrasında yetkililerden herhangi bir açıklama gelmemesine rağmen hızla yeni bir sürüm ortaya çıkarıldı.

WhatsApp güvenlik açığı hangi cihazlar için geçerli?

Son günlerde oldukça konuşulan WhatsApp güvenlik açığının Android cihazları daha fazla etkilediği açıklandı. Özellikle Android 8.1 ve Android 9.0’da fark edilen güvenlik açığının, Android 8.0 ve daha düşük sürümdeki Android cihazlar için ise tehlike oluşturmadığı söyleniyor. 

WhatsApp güvenlik açığının önüne nasıl geçilir?

WhatsApp’ta bilinmeyen bir kaynaktan gelen GIF dosyaların açılmaması alınabilecek tedbirlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Güvenlik açığından zarar görmemek için her zaman güncel sürümlerin kullanılması da oldukça önemli. WhatsApp, ortaya çıkan bu olayın ardından bir açıklama yapmamakla birlikte hızlı bir reaksiyon göstererek yeni bir güncelleme yayınladı ve güvenlik açığını 2.19.244 sürümüyle beraber düzeltti.

Whatsapp ile ilgili diğer haberlere ulaşmak için tıklayınız!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir